Sto let od konce války. Vyškov bude mít památník
Vyškov, 4. ledna 2018 – Symbol dvou milujících se lidí, kterým do života tvrdě zasáhla válka. Žena objímá prázdný kabát svého muže, milence. Kabát je tu zástupným vyjádřením člověka, jehož tělo opustila duše. Kabát, který připomíná podobu padlého muže. Kontrast krásy života a tragiky války. Výtvarná soutěž na ztvárnění památníku padlým v 1. světové válce přinesla zajímavá díla.
Rada města nakonec rozhodla na základě posouzení komise o autorovi, který sochu vyrobí a usadí na místo. Je jím čtyřiapadesátiletý zlínský akademický sochař Radim Hanke.
Město tak v letošním roce získá důstojnou připomínku sto let starých událostí. Vznikne z božanovského pískovce. „Umístěná bude na vyškovském hřbitově poblíž vstupu. Ztvárnění památníku padlým je velmi vydařené, vkusné a srozumitelné,“ ocenil starosta Vyškova Karel Goldemund.
Socha vysoká 210 centimetrů bude osazená na 60 centimetrů vysokou umělou terénní podnož ve tvaru nízké čtyřboké pyramidy, jejíž seříznutá špice vytváří plato pro vlastní sochu. Dílo tak bude pevně spojené se zemí. Umělec sochu do základu ukotví na čep z nerezové oceli. Čelní stěnu podnože ve tvaru trojúhelníku budou tvořit kamenné desky, stejně jako horní rovnou plochu pyramidy. Poslouží k pokládání květin, rovněž na ní bude vysekaný nápis Obětem první světové války. U zbylých tří podnoží se počítá se zatravněním. „Světle šedý až béžový božanovský pískovec se těží u obce Božanov v severních Čechách. Je mrazu i otěruvzdorný. Používá se například na sochy na Karlově mostě,“ prozradil autor vítězné podoby Hanke.
Nejvýznamnějším je pro něj památník zakladatelů Baťova koncernu: sousoší Tomáše a Jana Antonína ve Zlíně. Za sebou má i bronzovou sochu papeže Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova. U tamní kaple chtěl autor zdůraznit velebnost a důstojnost postavy. „Rád vzpomínám z figurálních prací i na bronzovou sochu Emila Zátopka ve Zlíně. Pracoval jsem rovněž na bustě Karla Zemana, tvůrci řady známých filmů, která se nachází v areálu zlínských filmových ateliérů,“ vyjmenoval umělec.
Vyškov pro sochaře představuje další výzvu. Prvorepublikové památníky jsou mu blízké. Nápadů měl víc. „Nejprve jsem uvažoval o ztvárnění prázdného padajícího kabátu. Jasně by znázorňoval, že dotyčný odešel a zůstalo pouze padající tělo. Nakonec jsem zvolil jemnější symboliku. V případě vyškovského ztvárnění je jedno, zda žena svírá kabát syna, milence, manžela. V prázdných rukávech je bezmocnost. Přijde mi to více rafinované a více vypovídající,“ popsal Hanke, který rovněž vyučuje sochařský obor na dvou školách.
Figura ženy může také vyjadřovat anděla smíření, socha může rovněž evokovat pietu, kdy Panna Marie drží mrtvé tělo svého syna Ježíše. „Ztráta dítěte je pro ženu vždy nejbolestivější. Asociací může být víc, je na každém, co si představí. Symbol je nicméně jednoznačný: nesmyslnost války,“ zdůraznil akademický sochař, který už na soše začal pracovat. Konkrétně na přípravných modelech.
Iniciativa směřující ke zbudování památníku vzešla ze strany Muzejního spolku Vyškov. Památníky obětem první světové války se nacházejí v Brňanech, Křečkovicích, Dědicích, Opatovicích, Lhotě a Rychtářově. „Samotné město památník nemá, pouze v kapli Panny Marie Bolestné ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie se nachází deska se jmény padlých Vyškovanů římskokatolického vyznání,“ připomněl referent městského úřadu pro památkovou péči Petr Bařinka.
Vedení radnice vnímá 100. výročí konce 1. světové války za vhodnou příležitost k tomu, aby památník vznikl. „Ztvárnění je velmi důstojné. Půjde o památník bez jmen padlých. Velký počet údajů by snížil jeho estetickou úroveň, zároveň jsou v datech padlých a tvarech jejich příjmení různé nejasnosti,“ přiblížil místostarosta Vyškova Karel Jurka.
Odkázal tak na předpoklad některých, že na památníku bude uvedeno všech 150 jmen padlých Vyškovanů a roky jejich narození a úmrtí. Jednalo by se pouze o jména občanů samotného města Vyškova v rámci jeho tehdejšího rozsahu, tedy bez současných místních částí. „Ověřili jsme si, že na obdobných památnících ve městech o velikosti srovnatelné s Vyškovem se veškeré údaje o padlých obvykle nevyskytují. K dispozici bude nicméně QR kód, který uživatele chytrého telefonu standardně dostane k dalším informacím, včetně zmiňovaného seznamu padlých vojáků,“ poznamenal místostarosta Jurka.
Cena prací přesáhne 1 milion 330 tisíc korun. Kamenná socha bude hotová v polovině letošního roku.
DALŠÍ INFORMACE:
Michal Kočí, tiskový mluvčí
tel.: 517 301 208, mobil: 728 581 058, e-mail: m.koci@meuvyskov.cz
Městský úřad Vyškov, Masarykovo nám. 1, 682 01 Vyškov, www.vyskov-mesto.cz