Slavíme 150
Od okamžiku, kdy se Knihovna Karla Dvořáčka a Základní umělecká škola přestěhovaly do svého současného sídla v Nádražní ulici čp. 124 ve Vyškově, uběhlo v roce 2024 21 let. Historie samotné budovy je však mnohem starší a počítá se na staletí. Přijměte pozvání na výstavu, která Vás s historií a s proměnami využití této budovy seznámí.
Budova původně sloužila jako škola. Z důvodu nárůstu žactva, se městská správa rozhodla v roce 1872 postavit novou školu. Stavba začala v dubnu roku 1873, stála 74 000 zlatých, na její úhradu nejvíc přispěla církevní vrchnost zaplacením 100 000 kusů cihel. Z dalších dárců přispěl větším obnosem cukrovar a Severní dráha. Drobným dárcům bylo umožněno přispět zakoupením losů nebo návštěvou divadelního představení. Stavělo se podle plánů ing. Franze Neubauera (1824–1881), městského inženýra v Brně, pocházejícího však z Vyškova. Škola byla vysvěcena a slavnostně otevřena 17. listopadu 1874. Po přechodu správy města do českých rukou v roce 1903 se podařilo dosáhnout zřízení české měšťanské školy roku 1905. Měšťanka nejdříve sídlila v budově Nádražní 4, než se v roce 1908 přestěhovala do protější novostavby Nádražní 5, v budově zůstala obecná škola.
Budova palácového typu z roku 1874 sloužila školním účelům do roku 1993, kdy byla pro havarijní stav uzavřena. Od prosince 2001 do června 2003 byla za téměř 80 milionů korun (z toho 30 milionů tvořila státní dotace) rekonstruována pro knihovnu a základní uměleckou školu. Investorem bylo od počátku Město Vyškov a rekonstrukci provedla firma Skanska CZ, region Brno podle návrhu architekta Ivo Boháče. Z původní budovy zůstaly po dokončení demoličních prací jen svislé konstrukce. Technicky náročné bylo statické zajištění objektu. Byla provedena kompletní střešní konstrukce včetně krovu (tím byly vytvořeny podmínky pro vznik čtvrtého podlaží) a zastřešením bývalého dvoru vzniklo atrium s vřetenovým schodištěm. Na rekonstrukci objektu navázala i úprava komunikace v okolí knihovny a vybudování nového parkoviště. Spodní patra čtyřpodlažní budovy zaujímá knihovna, zatímco ZUŠ sídlí ve čtvrtém a v podstatné části třetího patra.
Mgr. Pavlína Dobyšková