Na cestě k moderně: evropská krajinomalba 19. století

Událost se konala 23.2.2021 17:00 - 18:30 mimo knihovnu.

Videopozvánka na FB

 

Zveme Vás na druhou on-line přednášku Mgr. Sylvy Cidlinské, tentokrát na téma Na cestě k moderně: evropská krajinomalba 19. století. Koná se v úterý 23. 2. 2021 v 17.00 h. na www.facebook.com/KnihovnaVyskov.

Angličan John Constable (1776–1837) se proslavil svými krajinami z okolí Suffolku, kde se narodil a žil. Vytvořil si originální styl, v němž spojil pečlivé pozorování krajiny s hluboce osobním viděním míst, která důvěrně znal. V řadě malířských studií zaznamenával proměny mraků a oblohy, což mu umožnilo přenést věrně na plátno různé atmosférické efekty. Constablovy vitální, prosvětlené malby si za jeho života získaly obdiv především ve Francii.

Nejvšestrannějším, nejúspěšnějším a také nejvíce kontroverzním krajinářem Anglie v 19. století byl Joseph Mallord William Turner (1775–1851). Od topograficky přesných maleb dospěl k bezprostřednímu zachycení barevných a světelných proměn v atmosféře, což mu přineslo přezdívku „malíř světla“. Nejvíce ho fascinovalo působení živlů – slunečního svitu, mlhy, deště, bouře. Díky svému novátorství je Turner považován za předchůdce abstrakce 20. století.

Vesnička Barbizon ležící jižně od Paříže na kraji lesa Fontainebleau dala název skupině malířů, kteří krajinu vnímali jako samostatné téma, nikoli jako idealizovaný doplněk historických figurálních scén. Místo komponování krajin v ateliéru hledali náměty v přírodě a položili základy plenérové malby (fr. en plein air – pod širým nebem). Barbizonská škola sdružovala přibližně v letech 1830–1870 umělce rozdílné věkem, původem i technikou provedení. Společný však měli obdiv k bohatě členěnému terénu lesa Fontainebleau, jehož náladu a atmosféru chtěli věrně zobrazit.

Mgr. Sylva Cidlinská