Knihovník je také čtenář, knihovnice nevyjímaje

plakat_webBřezen měsíc čtenářů začal. Jeho tématem je letos Hrabalovský rok v knihovnách. Ve druhém podlaží vyškovské knihovny si můžete prohlédnout panely s informacemi o životě a díle tohoto skvělého autora. Vystavené knihy si samozřejmě můžete vypůjčit. V rámci Akademie 3. věku nabízíme 20. 3. 2014 v 9.00 hod. seminář Bohumil Hrabal – 100 let.

Naši pracovníci však nejsou pouze knihovníky ale také čtenáři. Proto vám po celý březen budeme přinášet osobní doporučení literatury, kterou máme rádi, a která by se mohla zalíbit i vám.

 

 

11_jaba_bar

Jana Bárová

Sergej Lukjaněnko – Rytíři čtyřiceti ostrovů – fantasy román od skvělého autora sci-fi a fantasy žánru

Příběh se odehrává, jak již název napovídá, na ostrovech uprostřed oceánů, kam jsou unášeny děti během mnoha let (nikdo z nich neví, kdo je unesl). Jsou přinuceni zde zůstat a žít v ustavičném boji. Čtyřicet kousků pevniny spojují mosty, ale pouze ve dne, v noci se oddělují. No a děti, které se na ostrovy dostanou hrají hru – kdo ukořistí všech čtyřicet ostrovů, smí se vrátit domů. Jenže nic na ostrovech nefunguje jako v lidském světě. Děti – rytíři se s tím musí poprat a stanovit si vlastní pravidla a bojovat po svém. 

Je to velmi zajímavá kniha, kterou najdete v dětském oddělení.

Vlastimil Vondruška – Klášterní madrigal

Humorný příběh z neurčeného historického období, který obsahuje spoustu narážek na současnost.  Je to prostě něco úplně jiného, než jsme od Vondrušky zvyklí číst. 

Pod horami u hranic Českého království, v kraji kde lišky dávají dobrou noc, se nachází Klášter s panstvím, na který v podstatě všichni zapomněli. Klášter i panství spravují líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Čas tu plyne velmi klidně a bez jakýchkoliv ambicí. Jenže do skriptoria kláštera dorazí královská listina, podle níž se jedna z vesnic povyšuje na město. Nastane však problém – která vesnice by to měla být? Poddaní intrikují, aby se povinnosti vyhnuli a jejich život zůstal pokud možno stejný jako předtím, což znamená pití piva v hospodě, milostné schůzky v mlází a pomlouvání sousedek. 

 

05_liduskaLudmila Orálková

Diane Chamberlain – Mlčení

Vynikající napínavý román populární autorky.

Na smrtelném loži vymohl otec na své dceři Lauře zdánlivě snadno splnitelný slib. Zapřísahal ji, aby se postarala o jistou starou ženu, Sáru Trolleyovou. Lauřina návštěva u ženy, která si nepamatuje nic kromě vzdálené minulosti, vyústí v tragickou sebevraždu jejího manžela. Malá dcerka Emma, která se stala svědkem otcovy smrti, ztratila následkem prožitého šoku řeč. Zoufalá Laura vyhledá Emmina otce. Spolu pak rozmotávají klubko dávných událostí obestřených záhadami a mlčením. Vodítkem jsou jim pouze Sářiny vzpomínky a jejich společná touha vrátit děvčátku ztracenou řeč. Na konci je čeká strašné rozuzlení…

Táňa Keleová Vasilková – Máma pro Veroniku

Jeden z prvních románů u nás stále populárnější slovenské autorky.

Zdravotní sestřička Marie žije v nespokojeném manželství.  S manželem ale přes všechno špatné zůstává a moc touží po miminku. Když ji přeřadí z ženského oddělení na kojenecké, jsou dny, kdy má pocit, že to nepřežije, chová v náručí desítky dětí, ale žádné jí nepatří… Po deseti letech odchází od manžela i přes vidinu, že kromě práce v nemocnici a večerní samoty ji už nic nečeká. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné a vždy dokážou něčím překvapit…

Halina Pawlowská – Pravda o mém muži

Autorka tuto knihu začala psát v době, kdy prožívala největší bolest – zemřel jí milovaný manžel.  Sama říká : “ Je to příběh mého manželství. A začala jsem ho psát, když jsem byla nejvíc smutná, abych si vybavila, jak jsem byla veselá. Jak jsem milovala a jak jsem byla milovaná. Doufám moc, že se při čtení budete trošku smát, trošku plakat, a možná…, že svého muže pohladíte a řeknete mu: „Bože! Já jsem tak šťastná, že tě mám!“

Michal Viewegh – Můj život po životě

Michalu Vieweghovi praskla 8. prosince 2012 aorta. V nemocnici ho půl hodiny marně oživovali,…Michal proti všem předpokladům nejen přežil, ale o necelý rok později vydává novou, svou pětadvacátou knihu. Pokouší se v ní zachytit, jak vypadá život člověka s těžce poškozeným mozkem.
Je to zvláštní kniha, smutná, očistná… ale doporučuji!  

 

06_pavlinka

Mgr. Pavlína Dobýšková

Hana Parkánová-Whitton – Jak si vypěstovat na anglické zahrádce českého trpaslíka

Autorka knihy Hany Whitton  je původem z Prahy, kde pracovala v nakladatelství, ale  cesty osudu a láska ji zavedly  do Británie, jak napovídá její  příjmení. S Paulem, též pracujícím v nakladatelské sféře, nejprve chystají pravou anglickou svatbu, potom se z vypůjčeného bytu v Londýně stěhují do Hinstonu, malé vesnice nedaleko Oxfordu. Přes výbornou znalost jazyka i reálií (vždyť autorka se v novém domově živí překládáním), naráží hrdinka knihy na tisíce menších i větších rozdílů mezi anglickou a českou společností. Čtenář tak může sledovat její sžívání se s obyvateli anglické vesnice: od sousedů, přes zelináře, členy spolků až po zámeckého pána. Kniha je psána s nadhledem a humorem.

Heinz Jakob Tauber – Atlantida holíčských Židů

Autor této knihy se narodil roku 1917 ve Vídni, za druhé světové války bojoval v československé jednotce na Západě a na Blízkém východě, po válce, až do roku 1968, působil jako lékař v Benešově nad Ploučnicí. Pak odešel do Izraele. Tam také v letech 1979- 1987 napsal tyto beletrizované vzpomínky na městečko Holíč na slovensko-moravském pomezí, kam se jeho rodina v roce 1919 přestěhovala. Jeho tatínek zde měl lékařskou praxi. Autor zobrazil nenávratně zmizelý svět židovských obyvatel maloměsta svého dětství a mládí; svět, jenž zanikl v důsledku katastrofy druhé světové války. Příběhy hrdinů jsou vykresleny nejčastěji v tragikomické poloze. Editor knihy Tomáš Pěkný přirovnal Tauberovo literární nadání k talentu Karla Poláčka.  

Roman Doušek – Sebranice a jejich rychtář  Ondřej Kanýz (1694 – 1761)

V poslední době se  snažím pátrat po svých rodinných kořenech, proto  mě  zaujala práce Romana Doušky zabývající se životem vesničanů v 17.- 18. století. Pravděpodobně tak žili i mí předci v obcích na Vyškovsku. Autor se zaměřil na obec Sebranice u Blanska. Vycházel z řady archivních dokumentů a především z dochovaných zápisku sebranického rychtáře Ondřeje Kanýze. Podařilo se mu podat  plastický obraz  běhu života místních obyvatel (jak hospodařili,  jak se stravovali, oblékali, jak probíhaly křty, svatby a pohřby, jaké bylo jejich  vnímání křesťanské víry).

 

07_eva

Eva Kalivodová

Věra Fojtová – Tramín s příchutí krve

Romantické vinné sklípky v malebném kraji pod Pálavou známe jako místo příjemných zážitků. Autorka do tohoto prostředí zasadila děj první ze své série vinařských krimi.

Kpt. Kouba si užívá ve sklípku příjemné setkání se spolužákem, když se jako zjevení nečekaně na prahu objeví dívka Lucie. Stráví s nimi několik chvil, popijí víno a pak Lucie odchází do noci. V té chvíli ještě nikdo z nich netuší, že jejich další setkání bude mnohem méně příjemné… Pohodové, odpočinkové čtení pro milovníky detektivek.

Stephen Leacock – Literární poklesky

Útlá kniha humorných povídek.
„Cos mi to dala??!! Chechtal jsem se nahlas celou cestu busem do Brna,“ napsal mi čtenář SMS, kterému jsem podala z regálu tuto knihu. A vy?

Paullina Simonová – Měděný jezdec

Děj nás zavede do válečného Ruska, období blokády Petrohradu. Romantický příběh mladého vojáka Alexandra a ruské dívky Táni je nejen příběhem velké lásky, ale i ukázkou života všední ruské rodiny a tehdejší společnosti vůbec.
Velmi čtivá kniha, stejně jako její dvě volné pokračování Taťána a Alexandr a Letní zahrada.

 

08_jana_val

Jana Valiašková

Markus Zusak – Zlodějka knih

Je to už pár let, co jsem knihu četla, ale zanechala ve mně tak intenzivní stopy, jako bych jí dočetla včera.

Příběh obyčejných rodin a dětí, odehrávající se ve válečném Německu, byl určitě už mnohokrát zpracován, ale Zusakův způsob, kterým dokáže psát téměř něžně a přitom věcně o strašlivých událostech, šokující osoba vypravěče celého příběhu, to dělá z této knihy pro mě vyjímečné dílo.

Varuji budoucí čtenáře – slabší povahy se neubrání slzám, ale tato kniha určitě za pár slz stojí.

Luděk Zigáček, Markéta Hroudová – Cyklotoulky s dětmi, vozíkem a nočníkem I a II

V prvním trochu netradičním cestopisu s podnázvem Po cyklostezce Odra – Nisa k moři na Rujanu a Polskem zpět domů, popisují autoři samé začátky své lásky k cykloturistice a cestování obecně, prvotní impulsy, které vedly mladé rodiče k pro někoho dobrodružné cestě s malými dětmi a samozřejmě průběh cesty samotné, na které o zajímavé, úsměvné i stresující situace nebyla nouze.

Kniha není jen o cestování na kole a dětech, je zároveň malým průvodcem po krásné cyklostezce Odra – Nisa, obsahuje seznam kempů na ní a v závěru i řadu užitečných rad pro cestování s malými dětmi.

Ve druhém díle s podnázvem Rumunským rájem a moldavským peklem do neuznaného Podněsteří už je rodina zkušenější, děti starší, a těžší, tak si troufli na opravdové dobrodružství a cestu do oblastí, kam by se často nevydal ani leckterý ostřílený cykloturista – samotář. Od vskutku dobrodružného vyprávění se jen tak neodtrhnete.

Zatímco při čtení prvního dílu mi připadaly některé jejich příhody a nezkušenost úsměvná, po přečtení dílu druhého a při představě vskutku drsných podmínek, do kterých se pustili, mi nezbývá, než hluboce smeknout.

Kdo se jen trochu zabývá myšlenkou na podobnou cestu kolmo, nechte se inspirovat! A kdo si o cyklistice a cestování jen rád čte, nebude určitě zklamán.

 

09_zdenka

Zdeňka Adlerová

Graeme Simsion – Projekt manželka

Hrdinové s Aspergerovým syndromem či sociopati (Sherlock Holmes, dr. House, Dexter) jsou čím dál tím více populárnější. Milovníci televizního seriálu Teorie velkého třesku, a zejména nejoblíbenějšího „aspíka“ Sheldona Coopera, určitě ocení snahu Dona Tillmana najít si „pravou“ manželku. Pro tento účel vytvoří šestnáctistránkový dotazník a věří, že je blízko svému cíli. Potká však Rosie, která má k jeho ideálu velmi, velmi daleko…

Amy Kathleen Ryan: Vesmírná pouť (Mlhovina, Jiskra)

Zdálo se, že klasická hard sci-fi co nevidět zanikne. Literaturu ovládlo fantasy a především upíří plémě. Naštěstí se v roce 2012 objevila Vesmírná pouť – Mlhovina a v loňském roce druhý díl Jiskra. Dystopie sice nepatří k mým nejoblíbenějším žánrům, příběh dětí cestujících hlubokým neznámým Vesmírem do Nové Země je však napsán velmi působivě a čtivě. Nechybí zde napětí ani romantika. I když se děj odehrává v daleké budoucnosti, varuje před současnou, dá se říci stále přítomnou hrozbou – ideologickou mocí ovládat jednotlivce, skupiny i celé národy.  Třetí díl Plamen vyjde na konci letošního roku.

Zdeněk Pošíval – Té noci svítil úplněk

V pátek mívám někdy pocit marnosti. To když na našem „novinkovém stole“ najdu další várku knih, které by určitě stálo za to alespoň prolistovat. A co ty starší v policích! Není v lidských silách, ba ani knihovnice, přečíst všechno. K některým autorům se proto dostávám, objevím je, až tehdy, když se ocitnou na našem „literárním hřbitůvku“ a už nikdy nic nenapíší. Tak tomu bylo i loni v září u Zdeňka Pošívala. Tisíc let starý příběh je barvitý, naturalistický, trochu vulgární a velmi čtivý. Nejen Vondruška umí historii!

PS: Již tento pátek si můžete vypůjčit jeho posmrtně vydanou knihu Dědečkova věta aneb Vůně čerstvých pilin, chleba a medu: kronika školního pololetí roku 1945.

Melanie Gideon – Manželka 22

Nakladatelství Domino chce dokázat, že romány pro ženy nejsou jen „červená knihovna“. V loňském roce proto zavedla novou edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy. Prvním příspěvkem byla Manželka 22. Ačkoli inteligentní čtenářka určitě záhy odhalí pointu knihy (nikoli závěr), přece jen má příběh čtyřicátnice Alice, manželky a matky dvou dospívajících dětí ambice nejen pobavit, ale také přimět k zamyšlení. Samotný příběh je prokládán e-maily, statusy na Facebooku a zejména vyplněnými dotazníky z výzkumu, ve kterém Alice dostala přezdívku Manželka 22, a  Tazateli 101 prozrazuje čím dál tím více, než sama původně chtěla. Ocenila jsem soubor všech otázek na konci knihy. Co byste odpověděly/i vy?

Amanda Hodkinsonová  –  Britannia Road 22

Knihy o válce a traumatech z ní dnes již nejsou doménou „čtení pro muže“. Literární debut Amandy Hodkinsonové je natolik silný, a dobře napsaný, že se týden po vydání dostal do čela žebříčku The New York Times. Mladé rodiče rozdělí na mnoho let válka. Žena s malým synkem žije schovaná v polských lesích, muž bojuje, skrývá se ve Francii, prožívá vášnivé vzplanutí k tamní ženě. Po válce  se oba setkávají na anglickém maloměstě, každý se svým tajemstvím. Navíc malý Aurek, zvyklý jen na matku a zvířecí boj o přežití v lese, se otce děsí. Je pro něj naprosto neznámým člověkem…

Markéta Dočekalová – Rychle a bezbolestně

Žijeme v době, kdy všichni chtějí všechno rychle a bez námahy. Zhubnout pět kilo za týden, naučit se cizí jazyk za víkend nebo vystudovat práva za pár měsíců. Co byste však dělali vy, kdyby vám někdo nabídl, že můžete cokoliv, co by jinak trvalo dlouho a stálo vás spoustu úsilí, získat rychle, bezbolestně a prakticky okamžitě? Odolali byste takové nabídce?

Tolik ze záložky knihy scénáristky Markéty Dočekalové. I když příběh nemá realistický základ, dokonce je tak trochu mystický, vypovídá mnohé o nás, skutečných lidech, s našimi touhami a cestami k jejich naplnění. 

 

10_majka

Marie Kachlíková

Marta Davouze – Dům v Bretani

Autobiografická kniha Češky Marty Davouze (Železné), která ve zralém věku neváhá udělat radikální řez ve svém životě. Na dovolené ve Francii potká muže svých snů a provdá se za něj. V knize líčí s nadhledem a vtipem svůj nový domov, ale vyjadřuje se i k českému prostředí s nímž je díky rodině a přátelům stále v kontaktu. Nejde zde o „velkou literaturu“, ale o příjemné a vtipné počtení.

Madeleine Albrightová  – Pražská zima

Velmi osobní vzpomínky na dětství a dramatický útěk z nacistického Československa  naší rodačky s židovskými kořeny Marie Korbelové, později Madeleine Albrigtové –  ministryně zahraničí v době prezidentování Billa Clintona. Kniha je napsána velmi poutavě a dozvěděla jsem se v ní i mnoho z historie II. světové války a  nástupu komunismu v tehdejším Československu. 

Rudolf Křesťan  – Co mají Skotové pod sukní

Tato kniha nepotřebuje žádné velké představování – další knížka skvělých fejetonů našeho nekorunovaného krále tohoto žánru,doplněná ilustracemi jeho ženy, vás určitě nezklame.   

O čem sní ženy 1 – Olga Sommerová

Režisérku Olgu Sommerovou jistě netřeba dlouze představovat. Svou profesi nezapřela ani při vzniku této knihy, kde předestřela čtenářům či spíše čtenářkám intimní osudy několika svých přítelkyň a bezesporu zajímavých žen. „Hrdinky“ její knihy nejsou jen ženy krásné, mladé nebo úspěšné, ale najdete zde osudy žen, které se rozhodly věnovat svůj život „jen výchově dětí“ nebo se pohybují na okraji společnosti… Zkrátka je to pestrá paleta osudů, která stojí za přečtení, o čemž svědčí jednak nominace na  ocenění Český bestseller 2003, ale také to, že kniha se pro velký úspěch vzápětí dočkala „dvojky“. Protože režisérka pak dostávala často dotazy od svých mužských přátel, proč nenapíše také o jejich snech, tak třetí část pomyslné trilogie je věnována mužům. Pokud vás zaujme „jednička“ tak jsem přesvědčena, že si půjčíte i další dvě.

 

01_vladimirVladimír Bureš, student VOŠ Brno, t. č. stážista v KKD Vyškov 

Mark Owen, Kevin Maurer – Nelehký den – Mise, která zabila bin Ládina, v líčení přímého účastníka

Kdo by nechtěl vědět, jak tento nechvalně známý terorista opravdu skončil? Zemřel vůbec, nebo je to jen hra americké vlády s míněním celosvětové veřejnosti? Abych pravdu řekl, po přečtení Nelehkého dne se to, dle mého názoru, stejně nedozvíte. Ale o to vůbec nejde. Pokud pomineme, že by kniha měla být napsána podle skutečných událostí, tak už jen samotná myšlenka příběhu je natolik strhující, že veškeré pochybnosti ohledně smrti teroristického vůdce zůstanou pouze v konspiračních teoriích. Příběh je postaven na vyprávění o snu obyčejného chlapce z aljašského venkova, který sen stát se špičkovým vojákem jednotky SEAL dotáhl na vrcholovou úroveň.  Za spolupráce stejně cílevědomých členů jednotky dokázal Matt Bissonnette sprovodit ze světa nejobávanějšího teroristického vůdce jménem Usáma bin Ládin. Rozhodně si při poutavém líčení bojových misí, kdy vojáci prožívali fyzické i psychické peklo, uvědomíte, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

Katherine Paterson  – Most do země Terabithia

Znáte ten pocit, když byste jen těžko přečetli knížku, do které vás něco nedonutí? Tak to je pro mě přesně Most do země Terabithia. Jako čtenář literatury faktu bych se k tomuto dílu vůbec nedostal, nebýt povinného čtení ke zkouškám. Nicméně, děkuji za povinné čtení na školách! Lehce infantilní čtenáři se snadno ponoří do fantastického světa Terabithie. U náročnějších čtenářských povah zanechá kniha milý obdivný úsměv na tváři už jenom díky ději. Hlavními postavami příběhu jsou outsider z chudé rodiny Jesse Aarons a svobodomyslná Leslie Burkeová. Ač jsou oba různých povahových vlastností, dokážou najít společnou cestu a prožívat dobrodružství na pomezí reálného a fantastického světa. Ačkoli se může zdát tento příběh, psaný hlavně pro děti, šťastným, je provázen i méně šťastnými stránkami života.  Doporučuji jako literární uvolnění po předchozí četbě.

Pavel Kosorin – Sláva vítězům, čest poraženým, aneb, Ameriku objevili bezdomovci

Moje samaritánsky založená povaha mi nedala nepřečíst si tento zajímavě napsaný mix rozhovorů veřejně známých osobností s lidmi, kteří se ocitli na opačném životním protipólu. Je potřeba si uvědomit, že všechno je relativní a k osudnému pádu na společenské dno mnohdy chybí jen krůček. Rozsahem připomíná kniha spíše brožuru spojenou s životním průvodcem, ovšem obsahem předčí mnohou rádoby poučnou literaturu věnující se tomuto tématu. Takže: Sláva vítězům a čest poraženým!

 

02_sylva

Mgr. Sylva Cidlinská

Hilary Mantelová – Předveďte mrtvé

Trochu morbidní název a drsný historický příběh. V románu Wolf Hall pomáhal Thomas Cromwell králi Jindřichu VIII. anulovat první manželství a uzavřít sňatek s Annou Boleynovou. V pokračování je postaven před podobně nelehký úkol: Jindřich se chce své ženy zbavit, neboť nesplnila jeho očekávání. Ano, víme, jak to skončí. Anna přijde o hlavu a novou královnou se stane Jana Seymourová. Spletité a kruté divadlo kolem Annina pádu ale Mantelová vylíčila tak bravurně, že vám poběží mráz po zádech.

Jo Nesb? – Spasitel

Moje oblíbená „nesbovka“, kde se Harry Hole snaží chytit nájemného vraha a nerozházet si to se svým novým šéfem. Oproti takovému Sněhulákovi nebo Levhartovi je mi coby zástupkyni slabšího pohlaví sympatické, že pachatel není žádný psychopat, který si vybírá ženské oběti a chystá jim peklo na zemi. Christo Stankić „jen“ dělá svou práci a střílí přesně. Napínavá kriminálka se zvláštním koncem.

Agatha Christie – Kapsa plná žita

Slečna Marplová, pohlazení po duši. Kdopak nám to vraždil ve vile „U tisu“? Samozřejmě někdo jiný, než jsme si původně mysleli. Podezřelých z vraždy finančního magnáta Rexe Fortescuea je plný dům. Jane Marplová sem přijíždí kvůli své bývalé posluhovačce a bude inspektoru Neelovi více než důstojným soupeřem. Malé botanické poučení na závěr: nejezte tisové bobule, nedopadá to dobře.

Frank Herbert – Duna

Nejsem velká fanynka sci-fi, ale k Duně se ráda vracím. Trochu mi připomíná Pána prstenů – taky je to fantazijní svět vystavěný do nejmenších detailů, s vlastní historií, politikou a náboženstvím. Boj o pouštní planetu Arrakis a její vzácné koření se tu prolíná se snahou „vyšlechtit“ člověka schopného využívat dimenze vyššího řádu. Jak se příběh rozvíjí, zdá se, že oním vyvoleným je někdo, koho jeho nepřátelé pokládali za mrtvého. Vítejte na planetě, kde je voda tak vzácná, že její obyvatelé nosí obleky regenerující tělesnou vlhkost …

 

03_jana_spich

Jana Spíchalová

Leila Meacham – Poselství růží

Autorka popisuje příběh potomků anglických přistěhovalců do amerického Texasu. Příběh plynule prochází celým dvacátým století až do současnosti, kde se hlavní postavy snaží zabránit opakování rodinné historie. Knihu jsem dostala jako vánoční dárek a musím říct, že mě opravdu potěšila.

Robert Neil – Mlha nad Pendlem

Sedmnácté století je opředeno pověrami o čarodějnictví a jiných záhadách. Mladá Margery se po smrti rodičů stěhuje od své puritánské sestry ke vzdálenému příbuznému, který je královským soudcem. Spolu se pak pokouší řešit záhadu různých úmrtí v Pendlu a jeho okolí. Místní obyvatelé snadno uvěří, že za všemi záhadami, pohromami a nevysvětlitelnými úmrtími stojí právě čarodějnice se svými kouzly a kletbami.
Lehce detektivní, historický román potěší každého, kdo má rád trochu tajemna a napětí.

Barbara Erskinová – Dědictví minulosti

Hlavní osou tohoto románu je přecházení děje ze současnosti do historie, zpět o dva tisíce let do Británie, do doby, kdy vznikalo křesťanství. Abi, vikářka anglikánské církve, má vizionářské schopnosti a za pomoci hadího kamene, jakési  křišťálové koule, která se údajně dědí z generace na generaci už po mnohá století, se přesouvá do časů dávno minulých a tak pozoruje příběh, který se tehdy odehrál. Snaží se všemu porozumět a zvrátit krutý osud tehdejší římské rodiny. Někteří ji pomáhají, druzí ji zase nazývají čarodějkou, která mluví s duchy, ale ani to ji neodradí od jejího záměru. Tato napínavá kniha zaujme určitě všechny čtenáře, kteří se již seznámili s tvorbou Barbary Erskinové , ale i ty, kteří její knihu budou číst poprvé.

Pospíšilová Jarmila – Katedrála z písku

Lehké odpočinkové čtení pro ženy o problémech současné rodiny, která působí na první pohled jako vzor dokonalosti a spořádanosti. A přesto se objeví problémy, které dokáží poklidný život změnit a zbořit vše dosud vybudované. Přesně jak je poznat z názvu knihy, život rodiny se bortí jako hrad z písku. Ale ještě není všem dnům konec a dají se zachránit alespoň „základy“.

 

04_lucie

Lucie Svobodová

Jak krtek ke kalhotkám přišel

Tato knížka patří do skupiny vzpomínek z mého dětství. Byla jedna z mých prvních nejoblíbenějších knih, které jsem sama přečetla. Předtím mi knihu předčítala maminka většinou před spaním. Krteček byl pro mě vždycky velmi roztomilou a pracovitou pohádkovou bytostí.

V příběhu se dočteme, kolik snahy krteček musel vynaložit, aby své vysněné kalhotky s velkými kapsami získal. Co myslíte, milé děti, pomohou mu přátelé s jeho velkým přáním?

Chuť jablečných jadýrek

Příběh knihy začíná smutným vyprávěním, ale postupně přechází ke vtipným historkám z minulosti. Hlavní hrdinka Iris se snaží popisovat vše do detailu. Prolínají se tu dvě roviny příběhů – jedna rovina je ze současného života Iris a druhá se vrací do doby, kdy žila její babička.

Iris se znovu setkává se svým kamarádem z dětství Maxem. Přeroste kamarádský vztah v lásku? Dokáže se Iris vyrovnat s minulostí své rodiny?

A teď k názvu knihy … Víte, jak taková jablečná jadýrka opravdu chutnají? Ne? Tak se s chutí do knihy zakousněte …

František PON. – Kočky mluví ze spaní

Kočky mluví ze spaní se vám zalíbí krásnými barevnými ilustracemi i malým a skladným formátem. Knihu napsal František PON., který píše pod pseudonymem, společně se svou manželkou. Jedná se již o jejich třetí kočičí příběh a je určen převážně všem kočičím chovatelům, ale i těm, kteří mají rádi jakékoliv domácí zvířátko. Autoři nám také popisují své osobní zážitky – jejich první cestu do zahraničí, instalaci obrazů v galerii, objevení nového domova na venkově, … ale i dobrodružství se svými spícími a mluvícími kočkami.