Čteme, posloucháme a doporučujeme 1 – 12/2012

Advent pomalu končí a blíží se Štědrý den. Za celý kolektiv zaměstnanců Knihovny Karla Dvořáčka vám všem přeji spokojené Vánoce ve společnosti vašich blízkých a samozřejmě i knih.

Chcete-li se také vy podělit o své literární zážitky pište na adresu adlerova(at)kkdvyskov.cz.

Olga Strusková – Jak úspěšně (ne)stárnou aneb Sexy až do hrobu

Milé dámy v nejlepším věku, pokud hledáte inspiraci, jak zdravě a spokojeně žít po padesátce, možná ji najdete v jednom – nebo i ve vícero – z třiceti pěti rozhovorů v této knize. Autorka si vybrala více či méně známé ženy, které mají rozdílné osudy, profese a zájmy – Hana Buštíková, Magdalena Dietlová, Eliška Nová, Ivana Šachová, Zora Jandová aj. Jedno však mají společné – vitalitu, chuť do života a zejména nadhled. Jejich osobní zkušenosti můžete zároveň konfrontovat s názory odborníků na zdravou výživu, fittnes, gynekologem, trenérkou paměti aj. Věřím, že na bezmála pěti stech stránkách najdete alespoň pět rad, které můžete uplatnit ve svém životě.

Zdeňka Adlerová

Thomas Armstrong – Každý je na něco chytrý
Jana Buřičová – Rébusy pro rozvoj myšlení
Ines Moser-Will, Ingrid Grube – 110 her pro rozvoj myšlení, lepší paměť a koncentraci
Kolektiv autorů – Velká kniha technik učení, tréninku paměti a koncentrace

Vybrala jsem jen namátkou čtyři z novějších přírůstků v našem “mozkojoggingovém” fondu. Jako dlouholetá lektorka trénování paměti doporučuji nejraději publikace, které obsahují více praktických cvičení než teorie. Kniha Thomase Armstronga je výjimkou (potvrzující pravidlo). Ovšem tou by měli všichni – nejen děti, kterým je kniha určena – začít. Existuje totiž sedm druhů inteligence. V některé oblasti vynikáme, v jiné tápeme, s další netušíme, co si počít. Zde se dočtete, že je to naprosto normální a dovíte se také, jak to dobré můžete využít ke zlepšení toho horšího.

Rébusy pro rozvoj myšlení (dětí) vychází z prastarého obrázkového písma. Zpočátku je vše zcela snadné, ovšem v dalších kapitolách si mákne i mozek dospělých.

Další dvě knihy najdete v naučné literatuře pro dospělé. Velkou knihu … doporučuji především studentům, kteří by chtěli při menší námaze dostat do hlavy více vědomostí. A titul 110 her … hovoří jasně: Pusťte se rovnou do hrátek s pamětí!

Zdeňka Adlerová


Miloň Čepelka – Deník haiku

Haiku je lyrický útvar s přírodní tematikou, který je tvořen zvukomalebným trojverším s počty slabik 5–7–5, dělicí pauzou a zařazovacím slovem. Jde o nejznámější formu japonské poezie. Tolik moudrá Wikipedie.

Miloně Čepelku známe více jako herce a zakladatele Divadla Járy Cimrmana. Píše však i rozhlasové a televizní hry, písňové texty, novely, povídky, básně a také haiku. Ty sice nejsou “klasické, japonské”, ale čtou se příjemně, mnohdy s úsměvem na rtech či chápajícím pokyvováním.
“Až příliš často/děláme pravý opak,/než co cítíme.”

Zdeňka Adlerová

Mark Crick – U Kafky v kuchyni

Tento drobný literární skvost ocení zejména čtenář se základním literárním přehledem, který si dokáže každičký recept dokonale “vychutnat”. Crick totiž každý z nich napsal přesně ve stylu autora uvedeného v názvu pokrmu. “Usmažíte” si s Welshem Čokoládový dort (Vohřeju polevu a vytáhnu plech z trouby. Našel jsem stříkačku a jehlu, ideální na vyzkoušení, jestli už je dort uprostřed dost propečenej). S G. G. Márquézem upečete kohouta na víně pro odsouzence na smrt. Při přípravě nadívaných kuřátek podle markýze de Sade se budete bát o osud ctnostné dívky. Určitě si vychutnáte “dramatický” sýrový toast a la Harold Pinter… Za všechno hovoří krátké “recenze dotčených autorů:
“Nestravitelné.” Kranz Kafka
“Dělá se mi z toho na nic.” Raymond Chandler
“Rozvláčné.” Marcel Proust
“Usmaží se v pekle.” Graham Green

„Dobrou chuť!“  Zdeňka Adlerová

Lars Kepler – Hypnotizér

V prvním díle se nám představí detektiv Joona Linna. Právě řeší případ vyvražděné rodiny – přežil jen patnáctiletý syn. K vyřešení potřebuje hypnotizéra Erika Maria Barku, který ale už dlouho svou práci nevykonává a věnuje se rodině, především nemocnému synovi Benjamínovi. Erik se pomocí hypnózy doví, kdo je vrah, ale zároveň tím rozpoutá sled událostí vracející ho do minulosti. Je donucen chránit svou rodinu, zpytovat svědomí, bojovat se svou závislostí. I přes velký počet stran příběh svižně plyne a než se nadějete, je u konce.

Tyityisová

Karen Essexová – Leonardovy labutě

Renesanční Itálie s “nejrenesančnějším” Pozemšťanem Leonardem da Vinci. I když v této knize nevystupuje jako hlavní hrdina, jeho dílo, duch, genialita se vine celým příběhem jako červená nit. Průvodkyněmi počátkem 16. století jsou čtenáři dcery ferrarského vévody: inteligentní a ambiciózní milovnice a sběratelka umění Isabella d’Este a její méně hezká, odvážná a velmi naivní sestra Beatrice. Další neméně zajímavou historickou osobností, která utváří děj napínavého románu o lásce a zradě (nejen partnerské) je Lodovico Sforza – nejbohatší vládce té doby, vyhlášený dobyvatel, mecenáš umění, stavebník, manžel Beatrice a milenec “Dámy s hranostajem”.

Zdeňka Adlerová

Charlaine Harris – Pravá krev – Mrtví do soumraku

První díl série Pravá krev vypráví o číšnici Sookie, která umí číst myšlenky a proto si o ní všichni myslí, že je divná. Nemá přítele, kamarádku a přesto je to příjemná, obětavá a milá dívka. V té době vyjde v platnost zákon o upírech a jejich existenci mezi lidmi. V restauraci se Sookie seznámí s upírem Billem, zachrání mu život, rozvine se mezi nimi milostný vztah, který však není bez útrap. Seznámíte se i s majitelem baru pro upíry Erikem a budete svědky toho, jak hrdinka románu řeší smrt babičky, milostný vztah s upírem. Podle knih série Pravá krev byl natočen velmi úspěšný seriál.

Alena Tyityisová

John Galsworthy – Sága rodu Forsytů (audiokniha)

John Galsworthy, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1932, psal příběh tří generací rodiny Forsythů, představitelů vyšší anglické šlechty, v průběhu šestnácti let. Vznikly na sebe navazující tři romány: Vlastník, V pasti a K pronajmutí. Velká díla, obsahem i rozsahem, romanopisců devatenáctého a počátku dvacátého století mají v dramatizaci a četbě na pokračování jedinečnou šanci, jak si uchovat příznivce i v tak uspěchané době, jako je ta naše. A je dobré se občas zastavit, poslechnout si osudy z dřívějších dob. Dokáží nám totiž napovědět, jak se chovat dnes v různých situacích a zároveň i připomenout, že některé hodnoty, které bereme za samozřejmé, nebylo lehké si vydobýt. (Celá recenze PhDr. Jany Semelkové)

Zdeňka Adlerová

Megan Rixová – Štěně k vánocům

Megan už je hodně přes čtyřicet, když se zamiluje do Iana a vezmou se… Jenže nemůže bohužel otěhotnět.  Aby se tím Megan stále jen neužírala, vezme si na výchovu psa, ze kterého se jednou má stát asistenční pes. Postupem času tak vychovává psů víc a víc a při tom nás kniha stále seznamuje s nešťastným čekáním na miminko a procesem k umělému otěhotnění. Kniha je napsaná čtivě a je to krásná výpověď o tom jak jsou pro nás psi důležití.

Alena Tyityisová

Michail Tombak – Je možné žít 150 let?

O principy zdravého životního stylu se zajímám již delší dobu. (To neznamená, že je stoprocentně dodržuji.) Mnohé rady obsažené v této knize mi proto byly známé. Musím ale přiznat, že tak silná koncentrace informací na dané téma dokáže člověka spíše vyděsit než přimět ke změně stravovacích návyků, odpoutání se od televize či počítače a začít se hýbat. Doktor Tombak rozhodně má pravdu, že hlavní příčiny, které člověka ruinují, jsou: zanedbaná páteř, nesprávné dýchání, nesprávné stravování, nedostatek vnitřní tělesné hygieny a nedostatek podnětů, jak se učinit šťastným. Knihy na podobné téma mají pro mne význam: vždy si v nich najdu “něco zdravého” a to pak – tu na kratší, tu na delší dobu – “propašuji” do svého vysoce “civilizovaného” způsobu života. Doufám, že to ve zdraví dotáhnu alespoň na polovinu.

Zdeňka Adlerová

Carolly Ericsson – Krvavá Marie

Pokud hledáte zajímavé čtení na pošmourné listopadové večery, můžete se ponořit do pohnutých osudů Marie I. Tudorovny. Prvorozená dcera Jindřicha VIII. zaujímá v anglických dějinách 16. století dodnes rozporuplné místo. Její mládí negativně poznamenal druhý králův sňatek s Annou Boleynovou. Marie již nebyla považována za legitimní dědičku a v prostředí plném intrik musela ze všech sil bojovat o přežití. Přesto se nevzdala a po svém nástupu na anglický trůn se snažila obnovit v zemi katolické náboženství. Rozsáhlé represe a popravy kacířů jí ale popularitu nepřinesly. Navíc Marii rostla konkurence v podobě její nevlastní sestry Alžběty. Milovníky dynastie Tudorovců tato kniha určitě potěší!

Mgr. Sylva Cidlinská

David Mitchell – Atlas mraků

Ten film chci vidět! To byla má první myšlenka po přečtení poslední 490. stránky tohoto postmoderního sci-fi románu. Autor v něm maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami. Zamyšlení nad nebezpečím lidské touhy po moci a jejími možnými důsledky má několik vypravěčů: nedobrovolného cestovatele plavícího se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděného skladatele obstarávajícího si nejisté živobytí v Belgii mezi světovými válkami, ambiciózní novinářku z doby, kdy byl v Kalifornii guvernérem Ronald Regan, ješitného nakladatele ukrývajícího se před věřiteli, mladého ostrovana zažívajícího soumrak vědy a civilizace a geneticky modifikovanou jídlonošku čekající na smrt. Pozoruhodná je na knize právě ona myšlenka kontinuální propojenosti našeho bytí a především našich činů napříč časem a prostorem, kde všechno má svoji příčinu i následek, smysl… aneb všechno souvisí se vším.

Film v hlavní roli s Tomem Hanksem by měl přijít do našich kin dva měsíce po novém říjnovém vydání knihy. Teď se ještě rozhodnout, v kterém křesle strávím slibovaných fantastických 164 minut.

Filmový trailer v češtině

Zdeňka Adlerová

Tanya Huffová – Linie krve – krevní pouta: kniha třetí

Další fantasy série kde bývalá policistka Vicky Nelsonová je v milostném trojuhelníku se svým bývalým partnerem a policajtem Mikem a upířím spisovatelem románů pro ženy Henrym.

V tomto díle se bývalý egyptský kněz, který uctíval boha Akhekha obživne a chce si podmanit celé město, když začne svůj vliv vytvářet na policejní bosse a politické lídry..plánuje si vytvořit armádu a taky obětiny svému bohu.

Vicky i Henry jsou důležitou součástí tohoto obětování a Mike jen chrání svou milovanou..

Tato série není tak důmyslná jako kniha od jiné spisovatelky, kterou jsme tu taky doporučovala, ale má něco do sebe a čte se rychle a je to takové příjemně napsané dílko.

;“>Alena Tyityisová

Eric Walz – Závoje princezny Salome

Již staří latiníci tvrdili: errare humanum est – chybovat je lidské. Čím větší cit nás vede k chybě, tím je tato tragičtější. Tak by se dal vystihnout osud judejské princezny Salome. Bible jí sice věnuje pouze pár vět, ale díky dalším historickým pramenům se dovídáme mnohé z jejího ne příliš šťastného života. Asi už nikdy nezjistíme, co ji vedlo k osudovému tanci se závoji a proč požadovala popravu Jana Křtitele. Román Erica Walze nám však mnohé napoví. Velice si cením jeho doslovu – stručného vymezení historických fakt a osob a jeho fabulací. Protože se ve svém příběhu od historie příliš neodchýlil, je tato kniha skvělou náhradou za dlouhé hodiny školního dějepisu.

Zdeňka Adlerová

Riggs Randsom – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Představte si, že se vám dostanou do ruky staré snímky s obrázky dětí. Trochu je poupravíte a až se z nich stanou neobyčejné, bizarní fotografie, napíšete o těch dětech – nejspíš již dávno mrtvých knihu a děj doplníte právě těmito snímky.

Kromě dětí, které jsou nejen podivné ale občas i nebezpečné,  se v knize setkáme s docela normálním  klukem Jacobem. Je ale Jacob opravdu obyčejný? Nebo má s dětmi ze sirotčince, který v reálném světě neexistuje, něco společného?

Nedivím se, že kniha ještě před svým vydáním vzbudila velký rozruch, je opravdu zvláštní a určitě vám ji doporučuji k přečtení. Doufám, že se dočkáme i filmové podoby, natočit  by ji měl známý režisér Tim Burton. Book trailer

Eva Kalivodová

Mario Vargas Llosa – Keltův sen

Také ve svém nejnovějším románu přesvědčuje Llosa čtenáře o svých nesporných literárních kvalitách, které byly v roce 2010 oceněny Nobelovou cenou. Jeho poslední příběh, v podstatě beletristická literatura faktu, je krutý, místy až příliš. Ale mnohem více a lépe vypovídající, než dlouhé hodiny školního dějepisu. Vypravěč a hlavní hrdina románu Roger Casement je skutečná (a značně polemická) postava (1864 – 1916). Ve třech částech sledujeme jeho osudy na třech místech: belgickém Kongu, peruánské Amazonii a britském Irsku. Stává se svědkem krutostí, které kolonizátoři páchali na domorodém obyvatelstvu zneužívaném pro těžbu kaučuku. Tyto zkušenosti ho přivedou k závěru, že i jeho vlast, Irsko, je vlastně v neméně neblahém područí někoho silnějšího – Anglie. Zapojí se tedy do bojů o jeho nezávislost.

Zdeňka Adlerová

Laurell K. Hamilton – Narcis v řetězech

Desátý díl série o Anitě Blakeové…lovkyni upírů a různých jiných příšer a neživých postav..ke všemu oživuje zombie.

Anita i přes své morální zásady se zamiluje do vládce upírů ve městě a k tomu ještě do Richarda vůdce smečky vlkodlaků…tento zamotaný trojúhelník prochází různými útrapami v každém díle…v tomto díle Anita pomáhá zachraňovat svého kamaráda Nathaniela ze spárů krvelačné smečky a u toho je omylem napadnuta leopardodlakem a tak všichni čekají zdali se promění v leopardodlaka i ona sama. Během těchto útrap jí její upíří milenec předá svůj neukojitelný sexuální chtíč a Anita se takto seznámí s Micahem..leopardodlakem z jiného města….příběh opět svižně ubíhá a mě je líto, že jsem ho dočetla tak brzy.

Doporučuji tuto sérii všem bez rozdílů…je tam sex, láska, násilí, přátelství a hlavně fantasy várka.

Alena Tyityisová

Amy Rickman – Teorile velkého třesku od A do Z
George Beahm – Třeskutá kniha Teorie velkého třesku

Na všech svých kurzech a seminářích o trénování paměti, potažmo mozkovém joggingu, varuji před trávením času u televize. Maximálně “povoluji” tzv. aktivní sledování. Přesto i já někdy neodolám a usedám před onu do tmy omamně svítící placku. Sheldon, Leonard, Raj, Howard a Penny, včetně jejich dalších (ne)přátel mi učarovali. Jelikož právě nastala přestávka ve vysílání, vrhla jsem se na své hrdiny v literární podobě. Knihy vás zavedou do zákulisí natáčení i do soukromí všech zúčastněných. Navíc vám vysvětlí spoustu pojmů, takže už si např. nebudete plést nerda s geekem.

Úžasné na seriálu je, jak díky odborným poradcům dokáže přiblížit “masám” svět mnohdy opomíjené vědy. A to velmi reálně. V TV jste mohli vidět, ale v knize se navíc dočtete:

„...v jednom díle scénáristé vymysleli situaci, kdy si Howard Wolowitz uvědomí, že jím navržený záchod pro mezinárodní vesmírnou stanici je vadný – a že jeho porucha bude mít ve vesmíru katastrofální následky. V obývacím pokoji Sheldona a Leonarda se snaží vymyslet nějaké řešení… Krátce poté, co byla epizoda odvysílána, se na mezinárodní vesmírné stanici porouchal záchod a následky byly skoro přesně takové, jak autoři scénáře předpovídali…“

Teorie velkého třesku – Test záchodu na You-Tube

Zdeňka Adlerová

Isser Harel – Mosad – operace Eichmann

Máte rádi špionážní příběhy? Tak si přečtěte jeden, který se skutečně stal. Zakladatel izraelské tajné služby Mosad v něm líčí průběh tajné operace, jejímž cílem byl únos nacistického zločince Adolfa Eichmanna, zodpovědného za vyhlazení milionů Židů v koncentračních táborech. Odvážná a pečlivě plánovaná akce se nakonec zdařila. Eichmanna dopravili z Argentiny do Izraele, v následném soudním procesu v roce 1961 byl odsouzen k trestu smrti a v roce 1962 popraven. Příběh líčí snahu tajných agentů odhalit jeho pravou totožnost, skrytou za maskou argentinského občana. Je to vlastně detektivka a psychologický thriller v jednom, neboť nám podává portrét chování člověka, který se za své nelidské zločiny necítí být vinen – plnil pouze rozkazy svých nadřízených.

Mgr. Sylva Cidlinská

Asne Seierstadová – Knihkupec v Kábulu – Příběhy ze života

Čtení „z Afghanistánu“ je vždy velmi zajímavé, i když mrazivé. Zvláště, když přesně vnímáte data a srovnáváte, co jste dělali, jak jste žili v daném roce vy.
Autorka v knize popisuje život jedné – na afghánské poměry dobře situované – kábulské rodiny, u níž v roce 2002, několik měsíců po pádu Talibánu, bydlela. Svět, který čtenáři kniha otvírá, je světem ponížení a utlačování. Nejvíce prostoru je v knize věnováno ženám. Hlasy knihkupcových manželek a dcer zahalených do tradičních burek promlouvají o nelehkém osudu afghánských žen, které marně touží po vzdělaní, smysluplné práci a svobodném životě. Ani po pádu Tálibánu se neprolomila zeď tradičních předsudků, ženy musí chodit zahaleny, na veřejnosti se nesmí objevit bez doprovodu, nemají právo rozhodovat o vlastní budoucnosti, zaměstnání, a samozřejmě ani o životním partnerovi.

Západní společnost přijala Knihkupce v Kábulu převážně s nadšením, o čemž svědčí prodání autorských práv do dvaceti tří zemí spolu se závratným počtem prodaných exemplářů v anglicky mluvícím světě. Zároveň se ovšem rozpoutala bitva o etičnost celého počinu. Samotný Sultán Chán se s autorkou soudí a v několika světových denících se objevily jeho dopisy, v nichž vypočítává, kterými konkrétními výroky ho Seierstadová poškodila. Přečtěte a posuďte sami.

Zdeňka Adlerová

Stephen King – Zhubni

Shodit nějaké to kilo – co by za to leckdo z nás dal!
I advokát Billy Halleck je zpočátku úbytkem váhy mile překvapen, vždyť jej lékaři několikrát nabádali aby zhubnul. Jak je ale možné, že spořádá denně svá ohromná kvanta jídla a jeho váha jde nezadržitelně dolů? Je možné, aby se naplňovala  kletba starého cikána? Co se to podivného děje s těly jeho spolupracovníků, a kde až jsou hranice?
Velmi čtivá kniha z pera mistra horroru s nečekaným závěrem.

Eva Kalivodová

Stendhal – Červený a černý (audiokniha)

Červená – revoluce, černá – despotismus. Ale možná také láska a všudypřítomný klérus. Je možné v 21. století číst knihu, která byla napsána před více než sto osmdesáti lety? Nevím. Já jsem ji totiž poslouchala. Od této chvíle budu mít již navždy Juliena Sorela spojeného s podmanivým hlasem Borise Rösnera. (Tak jako mnozí jiní s tváří Gérarda Philipa). Chcete-li se vrátit ke své dávné “povinné četbě”, musíte-li se seznámit s francouzským představitelem kritického realismu, anebo jen prostě chcete zjistit, zda byl Julien pouhým ctižádostivým pokrytcem a kariéristou, či v jeho srdci měla místo i opravdová láska, půjčete si tuto audioknihu.

Zdeňka Adlerová

Barbara Woodová – Modrý kámen

Kniha je rozdělena na osm částí, v nichž vždy člověk vlastnící zvláštní modrý kámen je hlavní postavou. Putování kamene mezi lidmi začíná před 100 000 lety v Africe a končí na Americkém západě v roce 1848. Jeho držitelé žili každý v úplně rozdílné době, a vždy byly jejich životy kamenem zásadně ovlivňovány. Různé rozumové schopnosti i omezené znalosti o fungování světa byly příčinou, že uvnitř modrého kamene spatřoval každý z nich jiné znamení.

Román byl pro mě nejen soubor čtivých příběhů mojí oblíbené autorky, ale i zajímavou sondou do života lidstva od hlubokého pravěku do období Zlaté horečky v Americe, strhujícím čtením o proměnách a vývoji víry.

Eva Kalivodová

Mathias Enard – Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech

Podtitul této knihy zní “Román o návštěvě Michelangela v Istanbulu, oceněný prestižní cenou Goncourt des Lycéens“. Nebojte se slova “román”. Příběh je komorní, opisující pouhý měsíc v životě slavného umělce. V květnu 1509 se Michelangelo potýká s nepřízní papeže a bídou. Proto přijímá, v té době velmi nebezpečné, pozvání sultána Bajezida II do Konstantinopole. Žádá po něm návrh mostu. Po dlouhých úvahách, a zvláště proto, že v tomto úkolu před ním neuspěl jeho velký rival Leonardo da Vinci, odplouvá… Historická fakta a indicie obsažené v umělcově korespondenci příjemně doplňuje autorova imaginace.

Zdeňka Adlerová

Hana Parkánová-Whitton – Moje anglická babička

Autobiograficky laděný román líčí osudy Češky , která se odstěhovala do Anglie za svým manželem. Po čase se jí začne stýskat po babičce, jediné své příbuzné, a proto jí navrhne, aby se přestěhovala za nimi. Obavy, zda si babička v anglické vísce zvykne se brzy rozplynou, jelikož babička se i přes svůj pokročilý věk úplně  sžije s místními obyvateli a brzy si zde najde i nové přátele a dokonce dostane i nabídku k sňatku.

Jana Spíchalová

David Lewis – Tajná řeč těla

Řeč těla významně ovlivňuje náš úspěch či neúspěch v osobním nebo profesním životě. Výzkum dokazuje, že pouze nějakých 7% toho, co chce účastník konverzace vyjádřit, je obsaženo ve vyslovených slovech. Většina sdělované informace je předávána pomocí vzezření, držení těla, vystupování, gestikulace, pohledů a mimických výrazů. Často nás také ovlivňují naše nálady, postoje, očekávání a motivace, i když si to neuvědomujeme.

Kniha Davida Lewise vás uvede do základů nonverbální komunikace. Pokud rady autora uvedete v praxi, můžete: působit na druhé příznivějším dojmem, prodat úspěšně své schopnosti v práci nebo při přijímacích pohovorech, cítit se jistěji ve společenských situacích apod. Samotné přečtení knihy však nestačí…

Zdeňka Adlerová

Martina Formanová – Skladatelka voňavého prádla

Pokud hledáte zajímavé čtení pro letní dny, můžete sáhnout pro prvotině manželky Miloše Formana. S nadhledem rekapituluje svůj dlouholetý vztah s Karlem Gottem a dává nahlédnout pod pokličku showbusinessu konce let osmdesátých, kdy se snažila skloubit mondénní život pražské manekýny se studiem scenáristiky na FAMU. Konec vztahu s „božským Kájou“ vyřeší odjezdem za oceán, kde se potýká s dobrodružnou americkou realitou. Věřte, že u této svižně a vtipně napsané knížky se rozhodně nudit nebudete.

Mgr. Sylva Cidlinská

Ivan Klíma – Čekání na tmu, čekání na světlo

Nevím, zda se někdy Čech Ivan Klíma, setkal s o padesát let mladším Italem Paolo Giordanem, anebo četl jeho knihu Osamělost prvočísel (a naopak). Ačkoli je na první pohled zřejmé, že tyto dvě knihy vyprávějí o jiné době, o jiných lidech, o jiných pohnutkách, mám neodbytný pocit, že mají něco společného… Osamělost. Klíma se vrací do přelomových let české historie 1988 – 1990 a prostřednictvím kameramana “normalizační” televize přibližuje čtenáři osud člověka, který sice “nesouhlasil”, ale nebyl disident a chtěl dělat svou práci, i když nemohl tak, jak by si přál. Takových byly tisíce… Děj příběhu se sice trochu nepřehledně zaplétá do “filmových povídek”, ale naopak hrdinovy úvahy o tom, co je budoucnost, co znamená být s někým, co je to vítězství, víra, spravedlnost jsou velmi působivé.

Zdeňka Adlerová

Bret Easton Ellis – Pravidla vášně

Kniha zabírá jeden krátký úsek, semestr podzimu 1985 na New Yorské univerzitě v Camdenu. Popisuje takřka bezstarostný život studentů na jednotlivých kolejích univerzity, vzájemně provázaný a prožívaný.

Příběhy, vztahy hlavních protagonistů jsou plné sexu, lehkých i tvrdých drog, alkoholu, homosexuálních, lesbických, bisexuálních i heterosexuálních románků i vážnějších vztahů.

Veškeré dění je popisováno „Ich formou“ jednotlivých postav. Každý jeden uvádí  situace, večírky, své vlastní zkušenosti a pohledy na prožité vztahy, úspěchy, neúspěchy i pády, které mají společné, jen se na ně dívají svým vlastním pohledem a komentují je po svém. Text je plný vulgarismů, chování za hranicí slušnosti, plná pokleslé morálky, bezstarostnosti, marnosti i cynismu a čtenáře téměř neustále něčím překvapuje. Někdy zase vůbec 🙂 .

Přesto nás Sean, Paul, Lauren, Roxanne, Judy, Victor, Ruppert, Clay, Stuart, Bertrand, Mitchell, Patrick a další celou knížku baví a nenechají nás „vychladnout“. Pravidla vášně jsou velmi čtivé a vhodné jako lehčí a pohodové čtení na dovolenou, či volný čas, např. v nemocnici.

Anry Lukáč

Paolo Giordano – Osamělost prvočísel

Hlavním mottem příběhu dvou mladých lidí je lidská samota a trápení, za něž si lidé často mohou sami. Mnohdy však  jen proto, že si sami nedokáží pomoci a pomoc druhých odmítají, či se jí dokonce brání. Osud svých hrdinů autor přirovnává k prvočíslům: „Prvočíslo je ze své podstaty osamělá věc: dá se dělit jen samo sebou nebo jedničkou a nehodí se k žádnému jinému prvočíslu… Některá prvočísla, jako třeba 17 a 19, k sobě mají blízko, tolik, že se skoro mohou dotknout. Ale stojí mezi nimi jiné číslo, rušivý element, který jim brání v kontaktu.” To je příběh Mattiy a Alice. I když kniha obsahuje bezmála třicet let života ústřední dvojice, nebudete ji číst dlouhé týdny. Díky skvělému byť spisovnému jazyku ji i přes její chmurnost přečtete dychtivě rychle.

Zdeňka Adlerová

Doporučuji…

… rozsahem nevelkou, ale obsahem mimořádnou knížku právního historika Jiřího Kejře Jan Hus známý i neznámý (resumé knihy, která nebude napsána), kterou vydalo Karolinum v r. 2009. Jde o velice zajímavý, právně i historicky erudovaný rozbor všech otázek týkajících se Husova procesu – jedné z nejvýznamnějších událostí českých dějin, která je ale zároveň v mimořádně velké míře dodnes zkreslována obrovským množstvím klišé, legend i vyložených nepravd. U pana prof. Kejře, jednoho z nejlepších znalců středověké právní problematiky u nás, lze najít objektivitu „padni, komu padni“, pregnantní vyjadřování právníka i přístupný styl zkušeně vypravujícího historika…

Saturnina od pana Jirotky. Je to nestárnoucí dílo, napsané s vtipem. Vždy, když se chci od srdce zasmát, tak po něm sáhnu. Kdo četl, ví o čem píši…

Dainavské pověsti od Vincase Krévé-Mickevičiuse. Jsou to moc hezké příběhy. Některé jsou zaláskované, některé odkazují na slavnou litevskou historii. Každý si v nich najde své. Tryská z nich láska k vlasti a národní hrdost, které Čechům tolik chybí…

… krásnou knihu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Je zajímavá jak svým obsahem, tak i formou, kde se spojují literární postupy s postupy odbornými, a vzniká tak velmi podařené dílo, které se čte téměř samo…

Saturnina, i když už to tady zaznělo, ale je to velmi zajímavá a vtipná kniha. Kdo přečte, pochopí!…

… jakoukoliv z knih od Ireny Fuchsové. Píše je s láskou, vtipně a inteligentně. Tyto knížky jsou absolutně výbornou volbou na dovolenou, na zimní večery… Prostě na kdykoliv!…

… moc se mi líbila Sága rodu chirurgů od Gilberta Schlogela. Historické knížky moc nemusím, ale v této (ve vyškovské knihovně ji mají buď dva díly jednotlivě nebo oba dva díly v jedné knize pod názvem Knížata krve) je popsán velice pěkně vývoj jedné rodiny chirugů. V knize je použito opravdu hodně skutečných a pravdivých faktů z historie. Opravdu moc pěkná kniha!!!…

Birlibána od Petišky – výchovné, vtipné, psané s fantazií – paráda. S dětmi čteme asi počtvrté – kéž to na nich zanechá stopy…

… knihu od Ireny Douskové Oněgin byl Rusák. A proč? Protože jsem se při ní jednak hodně nasmála a taky zavzpomínala na staré časy. U čtení knih tohoto typu si člověk vyčistí hlavu od všech splínů a to je důležité…

… mám ráda české autory… Frýbovou, Párala, Viewegha a další. Vybrat jednu knížku je těžké. Snad Válka s mnohozvířetem. Jako všechny Páralovy knihy je napsaná velice čtivě, skvělé téma v němž se dá najít mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nadčasové a hlavně dá se přečíst mnohokrát a přece vždy najdu novou myšlenku, nový rozměr.

Fanoušci FB KKD Vyškov

Vladislav Vančura – Rozmarné léto (audiokniha)

Doporučovat Vančurovu klasiku je jako nosit dříví do lesa. Je však červenec, za okny se valí hektolitry vody a člověku se maně v hlavě vynoří obraz pana Hrušínského a “jeho” slova. Proč se tedy nezaposlouchat do stejně příjemného hlasu pana Somra, v jehož podání je příběh majitele říčních lázní Antonína Důry, jeho ženy Kateřiny, přátel kanovníka Rocha a majora Huga i kouzelníka Arnoštka a půvabné Anny neméně kouzelný. Potěšíte nejen svou uspěchanou duši, ale také mozek. Protože, jak praví autor přebalu: Poslech této nahrávky vyžaduje klid a soustředění, aby příjemce mohl objevit myšlenkové bohatství a stylistické mistrovství autorovo a rovněž vypravěčské pojetí jednoho z nejuznávanějších mistrů mluveného slova na mikrofon.

Zdeňka Adlerová

Tamara McKinley – Nespoutané dálky

Další romantický příběh určený převážně ženám. Ruby se provdá za Jamese, se kterým vyráží do australské divočiny, kde si chtějí založit farmu. Cestou Ruby zjišťuje, že její manžel není tak milý a laskavý jak byl před svatbou. James nakonec manželku opustí. Oporou v nelehké životní situaci se Ruby stane Finn, bratranec jejího manžela. Nejdříve se ale musí Ruby vypořádat se svou minulostí….

Ludmila Orálková

Zdeněk Svěrák – Povídky

“Povídka je záhon, román je pole. Vždycky jsem věděl, že pole neobdělám, ale práce na záhoncích mě lákala. Záhon není nedohledný. A při práci na něm mě zajímá nejen sázení, ale i pletí. Baví mne vytrhávání plevelu, těch slov, která dusí ta pravá. Baví mě být stručný…” To o své první knize povídek říká sám autor. První z deseti vznikla v roce 1966, poslední v roce 2008. Proto můžete i na tak malém prostoru sledovat Svěrákův “povídkový vývoj”. Nečekejte “velkou literaturu”. Pokud však chcete strávit několik příjemných chvil, mírně unaveni po prázdninovém výletě, sáhněte po této ryze české miniatuře.V našem fondu najdete také Svěrákovy Nové povídky.

Zdeňka Adlerová

Claire Bouvier  – Něžný déšť

Poutavě psaný román, který  doporučuji přibalit  ženám do kufru na dovolenou. Jacqeline odjíždí zcela bez prostředků za moře a doufá, že jí přítel zemřelého otce Alan pomůže. Ten má však zcela jiné, sobecké cíle a Jacqueline před ním uteče do divočiny. Tam přežije díky pomoci mladého Connora. Oba mladí lidé se do sebe zamilují, ale v cestě  jim stojí řada překážek. Connorova snoubenka ani Allan se totiž nevzdávají snadno toho, co považují za svůj majetek.

Ludmila Orálková

Thoman Mann – Smrt v Benátkách (audiokniha)

Letos uplynulo 100 let od vzniku díla, které samotný autor pokládal za text o „odvážném, ne-li nemožném předmětu“, o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě a vzhledem k její provokativnosti a očividnou paralelu s hlavním hrdinou, sám nedoporučoval k vydání. Nový překlad Jiljího Slezáka v podání Jiřího Hromady za tónů emocionální hudby Gustava Mahlera lze právem nazvat literárním audio skvostem. Tato novela, stejně jako na její motivy natočený Viscontiho film, se zřejmě nikdy nestanou bestsellerem, trhákem. Pokud však toužíte strávit podvečer ve společnosti nádherné češtiny, podmanivé hudby a vášně, zaposlouchejte se do této audioknihy. A nemyslete na smrt…

Zdeňka Adlerová

Zbyšek Štěpánek  – Nároční aneb Životem nás provází pokušení

Jedná se o autorův čtvrtý román, který volně navazuje na předchozí tři díly knihy Sny žen a touhy mužů. I tentokrát je dílo tohoto originálního spisovatele plné něhy, utajovaných pravd, snů a erotických představ. Zobrazuje opravdový život plný zvratů a zážitků, k nimž neoddělitelně patří láska, vášeň a sex, sobeckost i obětavost, výčitky a odpuštění. Dějovou linii tvoří souběžně vztah uštvané, rozvedené matky k dítěti a také k mužům, v jejichž náručích se pokouší nalézt uspokojení, s příběhem lásky starší ženy k výrazně mladšímu muži a vnitřní konflikt z toho plynoucí.  Zbyška Štěpánka přivedla ke psaní knih žurnalistická praxe, láska ke knihám a jazyku a v neposlední řadě bohaté životní zkušenosti. Jsem přesvědčena, že i tentokrát najde čtenář v románě Nároční třeba i sebe sama.

Dagmar Marušincová

Sofi Oksanen – Stalinovy krávy

V doslovu se mimo jiné dočtete: “S.O. je rozená provokatérka, která umí podráždit nejen čtenářskou veřejnost, ale i finskou společnost obecně. Jinakostí, výstředním oblečením…Otevřeně přiznanou bisexuální orientací. Radikalizovaným feminismem. Ale pokaždé v dobrém smyslu… O. programově klade jak ve své tvorbě, tak ve veřejných vystoupeních nepříjemné, vyzývavé otázky, nešetří nikoho…” Dá se spojit téma nelichotivých finsko-estonských vztahů s problémem dvojí identity emigrantů s poruchami příjmu potravy bulimií a anorexií? V podání mladé finsko-estonské spisovatelky ano!

Zdeňka Adlerová

Elizabeth McNeill – Devět a půl týdne

Devět a půl týdne, to je čas, který stráví autorka s mužem, který ji navždy změní život. Čas, kdy se naplno oddá jeho zvrhlým erotickým tužbám a zapomene, že ona sama může také rozhodovat o svém těle i mysli. Naprosto ji ovládne touha po vzrušení v jakékoliv podobě. Autorka popisuje tuto dobu svého života velice otevřeně a do dnešního dne nevystoupila z anonymity, knihu totiž vydala pod pseudonymem. Stejnomenný film je inspirován právě jejími autobiografickými vzpomínkami.

Jan Řezníček, DiS.

Květa Legátová – Želary

Vždy, když běžely televizi upoutávky na stejnojmenný film, říkala jsem si: na to se nebudeš dívat, tohle nebudeš číst … tolik hrůzy … Kniha je však nádherná a navíc s filmovými Želary toho mnoho společného nemá (hlavním tématem filmu je obsah Legátové novely Jozova Hanule). Ano, v knize je mnoho tragédií, smutku, ale jazyk Květy Legátové je úchvatný. Popisuje-li pokřivený charakter osoby letmo v jedné povídce, pak v druhé ji pochopíte, neřku-li ji obdivujete.

Zdeňka Adlerová

Markéta Hroudová, Luděk Zigáček – Cyklotoulky II

Jestliže jste četli první díl o cykloputování s podtitulkem S dětmi, vozíkem a nočníkem, nemůžete vynechat ani díl druhý. Děti jsou o rok starší (a těžší) a rodina se navíc rozhodla k cestě mnohem dobrodružnější, která je zavede až do Rumunska a Moldávie. Na své pouti překonají během 5 týdnů skoro 2500 km… Vedle líčení každodenních příhod ze života rodiny na kolech a setkání s překvapivě přívětivými lidmi se dozvíte spoustu zajímavostí o turisticky málo probádaných končinách Balkánu. Budete se těšit na díl třetí!

Ing. Karel Slezák

Charles M. Schulz – Láska podle Snoopyho

Je to k vzteku, když váš pes dostane celou náruč valentýnek … a vy ani jednu. Je to k vzteku, když milujete malou zrzečku a ona přitom ani neví, že existujete. Je to k vzteku, když váš vysněný kluk mlátí celé dny do klavíru a na výhrůžky nejtěžšího kalibru nereaguje. Vítejte ve světě nenaplněných dětských lásek, které se vám budou připomínat i v dospělosti. Zásobte se čokoládovými sušenkami a začtěte se do příběhů, jimž kraluje velectěný bígl Snoopy. A jestli vám přijde tento psík trochu přidrzlý, nezlobte se na něj. Nevěsta mu v den svatby utekla s jeho bratrem. Uznejte, že na trochu cynismu má právo!

Mgr. Sylva Cidlinská

Chris Idzikowski – Zdravý spánek

Nemůžete usnout? Řešíte to tabletami? Víte, že chemické léky “na spaní” jsou jed pro mozek? Přečtěte si raději Idzikowského rady “jak na to”. A hlavně, pokuste se je praktikovat. Chce to sice více “námahy”, než zapití pilulky, ale názorům ředitele Spánkového centra v Edinburghu můžete věřit. Vnitřní hodiny, prostředí, jídlo, stres, feng-šuej, tai-či – to vše náš spánek ovlivňuje. V knize najdete také několik praktických návodů a cvičení, které by vás měly příjemně dovést do říše boha Hypnose.

Zdeňka Adlerová

Jedničkou mezi „nejpůjčovanějšími“ autory byla v období leden – květen 2012 brněnská spisovatelka Simona Monyová. Na prvním místě se umístily její Srdceboly, na dalších místech: Hříšný kanec, Tchyně a uzený, Zítra vyjde slunce, Blonďatá stíhačka, Krotitelka snů, Manželky na odpis, Citová divočina a další.

Druhé místo mezi spisovateli zaujal Erich Maria Remarque a jeho válečný román Na západní frontě klid.

Na bronzovém místě se umístila oblíbená autorka románů pro ženy a skvělé řady detektivních příběhů z blízké budoucnosti Smrtící… Nora Roberts s knihou Srdce oceánu. V první patnáctce má tato autorka další tituly: Měsíční perly, Černá růže, Vražedná nevinnost, Zaváté stopy, Zlověstný úplněk a další.

V hitparádě knižních bestsellerů – podle čtenářů vyškovské knihovny – se dále umístili:

Ernest Hemingway – Stařec a moře – americký román
Jane Austenová – Pýcha a předsudek – anglický román
Candide Proctor – Ozvěna noci – americký historický román pro ženy
J. K. Tyl, L. Stroupežnický, A. a V. Mrštíkové – Strakonický dudák aneb Hody divých žen – české drama
Eileen Dreyer – Hříšníci a světci – americký román z lékařského prostředí
Stephanie Laurens – Svéhlavá nevěsta – australský historický milostný román pro ženy
Michal Viewegh – Biomanželka /Mafie v Praze – české romány
Táňa Keleová – Vasilková – Já a on /Duhový most /Lži /Máma pro Veroniku /Nataša – slovenské romány pro ženy
Diana Gabaldon – Lord John a důvěrná záležitost – americký historický román
Eva Urbaníková – Stalo se mi všechno – slovenský román pro ženy
Vlastimil Vondruška – Strážce boleslavského mysteria –  český historický detektivní román
William Shakespeare – Šest her – anglická dramata

Mezi patnáct nejpůjčovanějších titulů se umístily také dva od vyškovských autorů:
Josef Špidla – Strážce modrého tunelu – český román
Jan Řezi – Láska nic neznamená – česká poezie

Statistiku ze systému vydobyl: Jan Řezníček, DiS.
Sumarizovala a okomentovala: Zdeňka Adlerová

Ray Bradbury – 451 stupňů Fahrenheita

Ve středu 5. června 2012 zemřel v Los Angeles ve věku 91 let jeden z nejslavnějších autorů sci-fi Ray Bradbury. K jeho nejznámějším dílům patří soubor povídek Marťanská kronika a novela 451 stupňů Fahrenheita. Byl to takový nadšenec sci-fi, že – údajně – vyjádřil své přání, aby jeho popel byl uložen na Marsu… Hrdinové jeho příběhů putují chladnými technokratickými světy vesmírné civilizace a kosmické koráby používají jako jiní metro. Ve skutečnosti on sám neuměl ani řídit auto a celý život se bál cestovat letadlem.

Název knihy 451 stupňů Fahrenheita vychází z teploty, při které hoří papír. Děj se odehrává v budoucnosti, která je charakterizována neustálým spěchem, lidé nemají čas ani chuť číst knihy a starat se o něco jiného než o vlastní potěšení. Zájem o literaturu postupně upadá a knihy jsou posléze oficiálně zakázány a ničeny.

Citáty z knihy …

„Moc přemýšlíte,“ řekl Montag stísněně.
„Málokdy se dívám na telestěny a málokdy chodím na závody nebo do zábavních parků. Proto mám asi spoustu času na bláznivé myšlenky. Viděl jste ty sedmdesát metrů dlouhé reklamní tabule venku za městem? Víte, že kdysi byly tabule jenom sedm metrů dlouhé? Jenže auta se začala hnát tak rychle, že museli reklamy protáhnout, aby bylo dost času je přečíst.“ (str.18)

„V knihách musí něco být. Něco, co si nedovedeme představit, když kvůli tomu zůstane žena v hořícím domě, něco v nich musí být. Jen tak pro nic za nic by tam člověk nezůstal.“
„Neměla rozum.“
„Měla zrovna takový rozum jako ty nebo já, možná lepší, a my jsme ji spálili.“ (str. 54)

Televizor je „skutečný“. Je na dosah ruky, má rozměry. Řekne vám, co si máte myslet, a natluče vám to do hlavy. Musí mít pravdu. Vypadá tak věrohodně. Žene vás tak rychle ke svým vlastním závěrům, že vaše mysl nemá čas, aby protestovala: ‚Vždyť je to nesmysl!‘“ (str. 84)

“Oči máš k tomu, aby jsi uviděl co nejvíce zázraků,” říkal, “žij, jako bys měl v deseti vteřinách umřít. Poznávej svět. Je fantastičtější než všechny sny, které vyrobí a za které si dají zaplatit v továrnách. Neptej se po zárukách, nevyžaduj bezpečí, takové zvíře nikdy nežilo. A kdyby žilo, bylo by z rodu velkých lenochodů, kteří po celý den, a den za dnem, visí na stromě hřbetem dolů a prospávají život. K čertu s něčím takovým,” říkal, “zatřes stromem a shoď toho lenochoda, ať sletí na zadek.”

Zdeňka Adlerová

Hana Marie Körnerová – Prosím vás, sestřičko… a Děkuji, sestřičko…

Dvoudílný román populární autorky, ve kterém využila zkušenosti ze své práce ve zdravotnictví. Odehrává se v sedmdesátých letech minulého století. Je to příběh mladé zdravotní sestřičky Sylvie, která se navzdory ostatním musí poprat se všemi nástrahami jak v práci, tak ve svém osobním životě. Malá nemocnice, do které nastupuje, je svět sám pro sebe a lidé jsou zde odkázáni jeden na druhého. Jak si se vším Sylvie poradí? Jak dopadne její vztah s mladým lékařem?
Oba díly jsou velice čtivé, poprvé vyšly v roce 2000. Letos jsme koupily do naší knihovny druhé vydání a já si je opět s chutí přečetla.

Ludmila Orálková

Robert Neil – Mlha nad Pendlem

Sedmnácté století je opředeno pověrami o čarodějnictví a jiných záhadách. Mladá Margery se po smrti rodičů stěhuje od své puritánské sestry ke vzdálenému příbuznému, který je královským soudcem. Spolu se pak pokouší řešit záhadu různých úmrtí v Pendlu a jeho okolí. Místní obyvatelé snadno uvěří, že za všemi záhadami , pohromami a nevysvětlitelnými úmrtími stojí právě čarodějnice se svými kouzly a kletbami.
Lehce detektivní, historický román potěší každého, kdo má rád trochu tajemna a napětí.

Jana Spíchalová

Scott Adams – Dilbert 4: Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí.

Ani čtvrtá z řady komiksových knih o inženýru Dilbertovi parodující prostředí velké firmy mne nezklamala. I tentokrát zde najdete tyranského psa Dobgerta, kterému se tentokrát skutečně povedlo stát se svrchovaným vládcem světa. Navíc se ukáže jako skvělý “učitel” ve své Škole selského rozumu. Nezklame ani geniální popelář. Na otázku: “Neděsí vás, že tolik rozdílných národů chápe Dilberta?” autor odpovídá: “Řekl bych, že to znamená, že lidé jsou všude stejně dysfunkční. Díky tomu nemám žádné mindráky z vlastní dysfunkčnosti. Zapadám mezi ostatní.” Přečtěte si Dilberta a “zapadnete” také.

Zdeňka Adlerová

Mons Kallentoft – Letní smrt

Začaly letní prázdniny a švédský Linköping sužuje vlna veder. Policii ale zaměstnávají vážnější problémy než vysoké teploty a lesní požáry. V městském parku je nalezena nahá znásilněná dívka, pečlivě omytá dezinfekčním prostředkem. Další oběť následuje krátce potom – tentokrát ale nevyvázne živá. Inspektorka Malin Forsová se ze všech sil snaží pachatele vystopovat. Pohání ji i obava o její pubertální dceru Tove, která je přesně ve věku zneužitých děvčat. Velmi sugestivně napsaná detektivka, z níž vám půjde mráz po zádech.

Mgr. Sylva Cidlinská

Markus Zusak –  Zlodějka knih

Koho by napadlo, že smrt bude tak krásně vyprávět a bude mít i smysl pro humor. Černý samozřejmě. Dokonce i smrt má svého šéfa a to válku a o válce a zlodějce knih nám bude vyprávět. Stačí jen otevřít a číst, po dočtení zjistíte, že se smrti nemusíte bát. I smrt se bojí. Koho? Sama Vám to řekne. Ze zlodějky knih si prosím neberte příklad. Zvláště v naší milé knihovně.

Iva Kotulánová

Antonín Přidal – Potulky knihami a časem

Kde jinde začít číst tuto knihu než v Klementinu. Skvělá atmosféra, příjemné páně Přidalovo „povídání“ a k tomu mi pod okny do půl noci zpíval pouliční bard. A tak jsem se z pražských historických prostor lehce přenesla do Shakespearovy Anglie. Víte, že krátce po smrti dnes slavného dramatika vyšly poprvé, v nákladu 600 kusů, jeho hry tiskem? Dodnes se jich dochovalo 300 a jeden má hodnotu 2,5 milionu liber! Přidal je skvělý překladatel, který čtenáře touto knihou esejů – původně vysílanými v Českém rozhlase – provází světovou literaturou. Vypráví o málo známých historických osobnostech, jako byl jeho učitel Samuel Kostomlatský (1895–1984), i o těch, z nichž jsou známa spíše jejich díla než samotní autoři, jako František Sušil a Leo Rosten. Jeho knihu Pan Kaplan má stále třídu rád Přidal výborně přeložil. Jedna z nejzajímavějších kapitol patří Pilátovi a jeho barvitému ztvárnění v literatuře od Anatola France přes Karla Čapka až po současného významného dramatika Erica-Emanuella Schmitta.

Zdeňka Adlerová

Robert James Waller – Madisonské mosty

Existují knihy, které jsou tak skvěle a poutavě napsány, že k nim vlastně není, co dodat. Lze je pouze doporučit. A právě takovou knihou jsou Madisonské mosty od Roberta Jamese Wallera. Skutečný příběh „posledního kovboje“ Roberta Kincaida a „ženy v domácnosti“ Francesky Johnsonové, kteří až ve zralém věku nalezli lásku, jakou hledali celý život. Bohužel řízením osudu mohla tato „pravá“ láska trvat pouze několik dní. Více nebudu prozrazovat. Snad jen, že známý americký režisér a herec Clint Eastwood natočil podle knihy film, který je natolik věrný předloze, že mu také není, co vytknout.

Jan Řezníček, DiS.

Žítkovské čarování – kolektiv autorů

Bohyně ze Žítkovských kopanic letos proslavila Kateřina Tučková svou knihou Žítkovské bohyně. Ta při své tvorbě čerpala i z této útlé knížky vzpomínek na moravské vědmy, za kterými lidé jezdily s trápeními až z Prahy, Vídně nebo Budapešti. V knížce se potkávají jak dobové zápisy místních farářů či učitelů, kteří přirozeně byli vůči jejich umění značně skeptičtí a nepřejícní, tak i příhody lidí, kteří u bohyň dobře pořídili.

Bára Adlerová

Eric Harrison – Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli

I když mi pan Josef Klíma při své nedávné návštěvě vyškovské knihovny potvrdil, že Evropan/ka nedokáže “nemyslet” ve vztahu minulost, současnost a budoucnost, potažmo příčina v. následek, že máme daleko k buddhistickému ideálu meditace, doporučuji všem tuto útlou knihu “rychlých meditací”. Vím, zní to jako protimluv – meditace mají být uvolněné, klidné, člověk by měl zpomalit. Ale náš způsob života nás žene stále rychle dopředu (kam? za čím?). Z praxe trenérky paměti vím, že pro to, abychom si něco dokázali zapamatovat, je třeba soustředit se na příchozí informaci. Vnímaní, koncentrace – to je pro dobrou paměť velmi důležité. A Eric Harrison ví jak na to.

Zdeňka Adlerová

Jo Nesb? – Nemesis

Detektiv Harry Hole není žádný slušňák v nažehleném obleku. Od života utržil pár kopanců a na protialkoholním by s ním měli těžkou práci. Co se však týče vyšetřování vražd, nemá konkurenci. Tentokrát se snaží dopadnout bankovního lupiče, který chladnokrevně zastřelil pracovnici za přepážkou. Do průběhu pátrání ale zasáhne další tragická událost. Harryho dávná láska Anna je ve svém bytě nalezena s prostřelenou hlavou. Předešlého večera byl u ní na návštěvě právě Harry – a jako na potvoru si z průběhu setkání nic nepamatuje. Annina smrt vypadá na první pohled jako sebevražda, ale vykládejte tyhle báchorky nejlepšímu kriminalistovi z oddělení vražd v Oslu! Další zápletku neprozradím, jen přidám postřeh:  v opravdu dobré detektivce je pachatelem postava, do níž byste to vůbec neřekli. A tady to platí na sto procent.

Mgr. Sylva Cidlinská

Brian Selznick – Velký objev Huga Cabreta

Máme knížky plné písmenek, obrázků, grafů atd. Jenže tato knížka je plná kreslených obrázků, písmenek, kreslených obrázků, písmenek a fotek. Tím je vhodná hlavně pro děti, ale neurazí i dospělého.  Hugo je kluk, žijící na nádraží a starající se o nádražní hodiny. Jeho tatínek mu přenechá deník s tajemnými kresbičkami. Když je deník Hugovi odebrán prodejcem hraček, rozjíždí se příběh plný tajemství. Tento příběh byl i zfilmován a získal několik nominací na Oskara. Ovšem když si vezmete knížku do ruky a bude rychle listovat stránkami, zjistíte, že i knížka v tomto provedení může být filmem.

Iva Kotulánová

David Wroblewski – Příběh Edgara Sawtella

Mistr hororu Stephen King o této knize řekl: “Příběh Edgara Sawtella jsem si bezvýhradně zamiloval. Je to román o lidském srdci a záhadách, které v něm přebývají a nedají se zformulovat do slov, a přece jim rozumíme. Nádherná, tajemná a uchvacující kniha.“ A já k těmto královským slovům mohu dodat jen to, že milovníci psů všech ras a křížení, záhad a hledání pravdy si přijdou na své.

Book trailer ve slovenštině.

Zdeňka Adlerová

Irena Dousková – Darda

Po Hrdém Budžesovi a Oněgin byl Rusák Helenka Součková, tedy teď už Dardová, vstupuje do života v 21. století. Váhala jsem, jestli do jejího příběhu nakouknout, protože Oněgin mě zklamal – tatam byla lehkost vyprávění a naivita osmileté holčičky, ve které tkvěla většina humoru. V Oněginovi se mi už prostě zdála jen ufňukaná, trochu nudná, normalizační. Ovšem v Dardovi mě příjemně překvapila – její kouzlo tkví přesně v opačné věci než v Budžesovi: je to lehce uvěřitelné a čtivé, skoro si říkáte, že takový příběh se odehrává u vás za rohem. A ačkoliv se to odehrává v roce, kdy se Obama stal prezidentem, komunistů je všude dost. Dousková se nevyhýbá ani politice a jako herečka trefně popisuje boj o divadlení dotace, rasismus i bioeko moderní styl života.

Bára Adlerová

Martina Cole – Rodina

Phillip Murphy žije pro rodinu. Zbožňuje svou matku, nezištně se stará  o své sourozence, kteří mu pomáhají vést obchodní impérium; ve všech ohledech podporuje své dva syny, kteří po něm jednou rodinné podnikání převezmou. A především je zde Christina – jeho žena a spása, kterou miluje celým srdcem. Pro Phillipa Murphyho je zkrátka rodina vším. Christina to všechno velmi dobře ví. Netuší ovšem, že manžel před ní jednu stránku své osobnosti skrývá. Velmi temnou, mafiánskou stránku… Ale i kdyby se jí se svým tajemstvím svěřil, měla by jinou možnost, než stát nadále při něm? Phillip má svá pravidla, a to základní zní: od svých nejbližších očekává naprostou oddanost. Tuto rodinu nikdo opustit nemůže –alespoň ne živý.

Román Rodina je v pořadí sedmnáctým dílem Martiny Cole, která patří mezi absolutní špičku současných britských spisovatelů. Rukopisem je to opět typická autorka – otevřená, bez zábran se dotýkající i mnohdy ožehavých témat, ale přesto, nebo právě proto – jako vždy – velmi čtivá. Tento energií nabitý příběh z prostředí londýnských gangů zaujme až do konce.

Dagmar Marušincová


Mariusz Szczygiel – Libůstka – Dámské příběhy

Třetí Szczygielova kniha a ještě lepší než předchozí dvě, které vyšly v češtině. Gottland se stal bestsellerem a v roce 2009 byl v Bruselu vyhlášen Evropskou knihou roku. Neméně zajímavé bylo pokračování Udělej si ráj. Libůstka je však nade všechno ženská. “Novinářské” texty, které byly v letech 2001 – 2004 otištěny v příloze listu Gazeta Wyborcza, tentokrát nezavádí čtenáře do Československa, ale autor zůstává ve svém rodném Polsku. Seznamuje nás s osudy (ne)obyčejných žen, které pohltí každou čtenářku svou (ne)všedností. Nejvíce mne zaujal životní příběh Idy Kaminské, hlavní ženské hrdinky Oscarového filmu Obchod na korze, pátrání po ženách ze záhadného seznamu, který autor našel pod kavárenským stolkem – co žena, to jiné vysvětlení, přičemž rozuzlení je velmi překvapivé a vyprávění o neobvyklém vyznání lásky. Ovšem i hrdinky ústřední povídky Libůstka a Seriálu pro dvě propisky, jsou ženy, které dokážeme pochopit, kterými bychom třeba chtěly být, či naopak.

Zdeňka Adlerová

Jana Frey – Posedlá strachem

Nedávno jsem přečetl několik knih od německé autorky Jany Frey. Tato spisovatelka, píšící převážně pro mládež, mne osobně velice oslovila. Každá její kniha je totiž inspirována skutečným příběhem dívky, která se musela nějakým způsobem poprat s nepřízní osudu. V knize Posedlá strachem vystupuje jako hlavní postava Nora. Děvče, které souží strach z nemocí a převážně ze smrti. Tato její úzkost se postupně zhoršuje až do panických výšin a Nora je nakonec, po neúspěšném pokusu sebevraždy, odvezena do psychiatrické léčebny. Podaří se jí vyléčit z této hrozivé panické poruchy a žít dál normální život jako její kamarádi?

Jan Řezníček, DiS.

Milada Golobová  – Děti na zabití

Po této knížce jsem sáhla po vyčerpávajícím dni v práci v domnění, že nejen mé děti jsou někdy na přetrhnutí. Jenže to jsem se přehmátla. Knížka je z doby před druhou světovou válkou a bohužel podle skutečné události. Příběh je vyprávěn z pohledu dítěte, kterému nejdříve umře maminka. Tatínek se brzo ožení s novou paní a tím pro děti začíná peklo. Macecha je zlá, hloupá a otec slabý se vzepřít vlivu své ženy. O psychickém a fyzickém týrání dětí se napsalo více knih, tahle vyniká dobou, kdy se příběh odehrál a naštěstí neskončil tragicky.

Iva Kotulánová

Michel Faber – Někdy prostě prší

Prvotina autora, který se narodil v Holandsku a nyní žije na Skotské vysočině, vyšla v češtině až po 14 letech od jejího vzniku. Dlouho po hororovém románu Pod kůží, skvělých povídkách Fahrenheitova dvojčata a románu Evangelium ohně, ke kterému jsem se ještě nedostala … Jeho povídky jsou mrazivé, šokující, nutící k (za)myšlení, s nenadálým koncem, ale také bez “rozuzlení”. Pokud netoužíte po třeskutém humoru, ale rádi si s autorem zafilosofujete, sáhněte po Faberovi.

Zdeňka Adlerová

Františka Jirousová – Vyhnanci

Ve venkovském stavení kdesi na Vysočině se za zvláštních okolností sejdou čtyři mladí lidé. Každý z nich se nachází v určité mezní situaci, kterou se snaží vyřešit po svém. Ústřední dvojicí příběhu jsou sourozenci Štefan a Nikola, vyznávající zcela opačné životní hodnoty. Štefan je buřič a nihilista, Nikola se opírá o katolickou víru. Zajímavý, netuctový román o hledání lásky, řádu a smyslu existence získal Cenu Jiřího Ortena za rok 2011.

Mgr. Sylva Cidlinská

Dočekal, Boris (ed) – Tajemství stržené masky

Sedm kousků přináší další kniha z edice Česká povídka jihlavského nakladatelství Listen. Tentokrát se můžete potěšit uměleckou kletbou Petra Šabacha, psychologicky laděným rodinným dramatem Ivana Klímy (které jakoby vypadlo z pořadů jmenovce Josefa Klímy) nebo se zastavit nad hrdinkou Veroniky Huťkové, jedoucí odnikud nikam. Moje oblíbená je humoristický Deníček zeleného aktivisty, který více než ekologii popisuje vztahy v dnešní společnosti.

Bára Adlerová

Robert Fulghum – Věčná dobrodružství kapitána školky

Nic nového pod Sluncem … Ne, neberte to jako kritiku, ale jako úlevný povzdech. Dalo by se také říci: “starý, dobrý Fulghum”. Sice omládlý novou partnerkou a trochu posmutnělý ztrátou české kamarádky Evy Slámové, která se v nakladatelství Argo starala o vydávání jeho knih pro české čtenáře, ale svůj. Ať se vám stane ve dne cokoli – protějšek má naprosto odlišný názor na řešení problému, od rána se o vás pokouší migréna, ztratili jste rodinný šperk… – večer, před usnutím stačí pár stránek “kapitánových” příběhů a usínáte mnohem lépe. Opět zjistíte, že “jeho” příhody jsou i ty “vaše”.

Zdeňka Adlerová

Chris Kuzneski – Znamení kříže

Máte rádi thrillery, které se čtou jedním dechem? Tak znamení kříže je jeden z nich. V Dánsku se objeví kříž s ukřižovaným knězem, o pár dní později v Africe a dalších zemích. Jedním z hrdinů je archeolog Boyd, ten společně se svou kolegyní nalezne v katakombách tajemný svitek, který by mohl překopat historii křesťanství. Znamení kříže je jedna velká a rychlá jízda s dobrým námětem k zamyšlení, co kdyby to tak opravdu bylo?

Iva Kotulánová

Mary Higgins Clarková – V náruči nepřítele

Román populární autorky doporučuji všem milovníkům napínavé četby. Laura byla jako čtyřletá holčička unesená a zneužívaná. V pozdějších letech se u ní začínají   projevovat zvláštní psychické poruchy. Chová  se jako jiná osoba a nepamatuje si následky svého chování. Je dokonce obviněna z vraždy svého profesora, kterému údajně psala milostné dopisy. I když svou vinu popírá, svědčí proti ní mnoho důkazů.

Ludmila Orálková

Ian McEwan – Solar

Skutečně nám hrozí globální oteplování? V médiích právě proběhla informace, že se tento strašák nějak vytratil… Vyřeší fotovoltaika globální energetické a ekologické problémy? Nebo nás zruinuje? Má lež skutečně krátké nohy? Na první pohled velmi vážné otázky. Děj knihy je však tragikomický. Ba co víc – v Británii dokonce dostal Bollinger Everyman Wodehouse Prize, která se uděluje humoristickým románům. Antihrdina románu, fyzik Michael Beard, dávný laureát Nobelovy ceny, který dnes již pouze žije z bývalé věhlasnosti, vám – možná – tyto otázky zodpoví.

Zdeňka Adlerová

Rudolf Těsnohlídek – Surovost z něžnosti a jiné soudničky

Co může být zajímavého na prvorepublikových reportážích ze soudní síně, řeknete si. A to byste se divili. Sousedské spory, rodinné neshody a kalamitní vztahy jsou věčné téma. Některé končí tragicky, jiné vyvolají na tváři úsměv. Dočtete se o nevyzpytatelnosti lidské povahy a asi vás překvapí i vyměřené délky trestů. Těsnohlídkovy soudničky patří k lahůdkám i po stránce jazykové, neboť v nich dokázal mistrně zachytit svéráznou mluvu obžalovaných, rekrutujících  se často z řad brněnské spodiny nebo z prostředí moravského venkova. Navíc dokládají, že dopracovat se ke spravedlivému rozsudku leckdy není jednoduché.

Mgr. Sylva Cidlinská

Katin Unterreiner – Habsburkové. Mýty a skutečnost

Zajímavá fakta ze života Habsburků, tentokrát vyvracejí všechny mýty o hlavních představitelích panovnické rodiny. Autorka čerpá z nově objevených pramenů a odpovídá na pikantní otázky ze života habsburského rodu.

Dozvíte se například jaká byla Marie Terezie, jestli se arcivévodkyně Žofie opravdu nemohla smířit s volbou svého syna Františka Josefa, když si vybral za manželku Sisi nebo jestli právě Sisi byla tak milující matkou svým dětem. Mimo tyto, zde odpovídá autorka na spoustu dalších otázek týkajících se všech panovníků až po císaře Karla I.

Jana Spíchalová

Kateřina Tučková – Žítkovské bohyně

Působivé spojení literatury faktu a fabulace. Stejně jako Vyhnání Gerty Schnirch je i tento příběh mladé autorky založený na skutečných událostech, na osudech skutečných osob. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Hlavní hrdinka románu Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii…

Návštěvníci vyškovské knihovny se mohli s žítkovskými bohyněmi setkat již prostřednictvím novináře a spisovatele Jiřího Jilíka, ze jehož knihy a osobních zkušeností ze setkání s Irmou Gabrhelovou také mladá spisovatelka čerpala. Naší knihovnu navštívil nejen Jiří Jilík, ale také vnučka Irmy Gabrhelové Lýdia. Těší mne, že na tato osobní setkání s neobvyklým fenoménem můžeme navázat již v pondělí 2. dubna 2012 na Literárním čaji o páté s Kateřinou Tučkovou.

Autorka o své knize

Kniha roku? Kateřina Kadlecová z Reflexu sází na Žítkovské bohyně

Zdeňka Adlerová

Lukáš Kamaryt – Stříbrní poslové dobré nálady

„V životě každého z nás jsou dny, na které nevzpomínáme psávě s úsměvem na rtech… Zažíváme bolesti, křivdy a útrapy. Bojujeme každý po svém. Když se v mém životě objevily trable, utekl jsme k vodě. Zbabělé, řeknete si. Možná ano, ale to, jak je mi samotnému u vody, se jen těžko popisuje…“

Úvod jedné z drobých povídek Lukášy Kamaryta vystihuje motto celé knihy – představit rybařinu jako nedílnou součást života malého chlapce, puberťáka, ale také již dospělého muže. Potřebujete-li se také na chvíli odpoutat od každodenních starostí, přečtěte si ji. Anebo se vydejte na ryby…

Správce Laďa

Hana Marie Körnerová – Minuta na rozloučenou

Autorka převážně historických románů, zasadila děj této knihy do současnosti. Dcera profesora přírodních věd Marianna, se vydá s otcem na výpravu do argentinského pralesa. Jde z její strany spíše o útěk z nudy a trochu vyklouznutí ze stereotypu života ale její představy o cestě se změní jakmile se ocitne shodou okolností sama v pralese. Projde tvrdou fyzickou i psychickou zkouškou a doba strávená v Argentině zcela ovlivní její další život.

Jana Spíchalová

Marek Šindelka – Zůstaňte s námi

Povídkové knížky se málokdy stávají bestsellery. V poslední době se však v české literatuře tomuto žánru začíná dařit. Pokud nemáte potřebu se s literárními hrdiny ztotožňovat – kdo by se taky chtěl dobrovolně dostat do popisovaných nezáviděníhodných, absurdních situací – začtěte se do osmi povídek mladého nadějného autora. Třeba vás ke čtení přesvědčí on sám: Tři minuty s … na Youtube. Až do 24. března 2012 můžete pro tuto knihu (i jiné) hlasovat v Ceně čtenářů Magnesia Litera.

Zdeňka Adlerová

Tess Gerritsenová – Závěje

Soudní lékařka Maura Islesová se zúčastní ve Wyomingu lyžařského výletu. Vůz s ní a přáteli uvízne na horské cestě a skupina se tak ocitne bez pomoci v pustině. Dostanou se do osady jménem Říše věčné blaženosti. Stojí zde dvanáct téměř totožných opuštěných domů. Na stolech leží nedotčené jídlo, auta jsou v garážích. Začínají tušit, že se zde muselo stát něco hrozného. Stopy ve sněhu nasvědčují tomu, že v pustině nejsou sami a někdo je sleduje….

Později na stejné místo přijíždí vyšetřovatelka Jane Rizzoliová, která pátrá po záhadě opuštěných domů a osudu své kamarádky….

Ludmila Orálková

Joanne Harrisová – Krysařovy střevíce

U této autorky platí dvojnásob, že tichá voda břehy mele. U pokračování bestselleru Čokoláda s názvem Krysařovy střevíce se nudit od první do poslední stránky určitě nebudete. Na internetu má tato kniha samé pozitivní ohlasy:
,,Čokoláda je pěkná kniha, tato je však mnohem lepší.Napínavá, kouzelná, tajemná i zamilovaná.“
,,Myslím, že kdo četl Čokoládu, bude z tohoto pokračování nadšen dvakrát tolik. Přesně jako já.“
Autorka umí svým perem čtenáře nejen zaujmout, ale i udržet adrenalin zejména na konci. Svým psaním umí nadchnout, udělat radost, že se na knihu těšíte. Doporučuji zejména ženám všechny její knihy (Svatí blázni).

Mgr. Jana Hošáková

Derren Brown – Magie a manipulace mysli

Anglický psycholog – iluzionista vás v této knize ujišťuje, že nic jako nadpřirozené schopnosti a jevy neexistuje. Existuje pouze manipulace mysli. Derren je vynikající manipulátor, dokonale rozumí myšlenkovým pochodům našeho podvědomí a ovládá řeč těla, tzv. bezděčnou komunikaci a právě tyto znalosti používá. V kapitole Paměť se mimo jiné dočtete o mnemotechnikách, které znají i účastníci vyškovských kurzů trénování paměti – asociační řetězce, metoda loci, systém symbolů a háčků. Věřte nebo ne, ale skutečně fungují!

Oficiální stránky Derrena Browna http://derrenbrown.co.uk

Zdeňka Adlerová

Alison Weirová – Pád Anne Boleynové

Tragický osud druhé manželky Jindřicha VIII. nepřestává spisovatele i čtenáře fascinovat. Jindřich se kvůli ní rozvedl, povstal proti papeži.a nastolil v Anglii nové náboženství. Tři roky po korunovaci však byla Anne Boleynová obviněna z cizoložství a velezrady a sťata. Spolu s ní byl odsouzen k smrti i její bratr a několik králových dvořanů. Pád anglické královny, který skončil cestou na popraviště, se odehrál během několika týdnů. Skutečně se Anne Boleynová provinila, nebo se stala obětí politických intrik? Kniha britské historičky vás zavede do lákavého prostředí tudorovského královského dvora a prozradí vám mnoho zajímavých informací.

Mgr. Sylva Cidlinská

Klára Janečková – Temnota

V amsterdamském parku je nalezena nahá žena, oběť brutálního násilí, která se nachází na prahu života a smrti.V nemocnici se sice o ni postarají, ale nikdo, ani ona sama, neví, kdo je, kde se tam vzala a kdo jí napadl. Po zjištění, že jde o cizinku, pravděpodobně z východu,  se jí nemocnice i policie snaží co nejdříve zbavit a tak případ uzavřít.  Hertogovi, hlavnímu vyšetřovateli je mladé ženy líto a poskytne jí ochranu ve svém bytě. Když se v nedalekém hotelu najde pas a ostatní doklady je již zcela jasné, že jde o Annu Duvalovou z Olomouce.

Ale ani tehdy si Anna nemůže vzpomenout na svou minulost. Dalším zásahem do jejího nevědomí je, když se objeví její údajný manžel Robert. Je jí velice sympatický a sblíží se s ním, ale když už začne věřit tomu, že se jedná o jejího manžela, objeví se další muž s tvrzením, že jde o jejího manžela. Kdo je tedy ten pravý, a nemá některý z nich něco společného s napadením?

Jana Spíchalová

Irwin D. Yalom – Když Nietzsche plakal

Román amerického psychoterapeuta nese podnázev “o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli”. Hrdinové románu – německý filosof Friedrich Nietzsche a rakouský psychiatr Josef Breuer, který ovlivnil vznik psychoanalýzy, se sice nikdy nesetkali, ale okolnosti, které je v knize v roce 1882 svedly dohromady – Breuerova duševní úzkost a Nietzscheho zoufalství – jsou skutečné. Pozorný čtenář může v příběhu narazit na myšlenky, které se i jemu někdy honí hlavou – v tom tkví jeho realita. Příběh mne zaujal zejména proto, že zdůrazňuje sílu slova. Utvrdil ve mně přesvědčení, že bychom měli více spolu mluvit než “mezi sebou komunikovat”. Nejlepší způsob jak začít nový den je po probuzení myslet na to, zda dnes můžeme udělat radost alespoň jednomu člověku.” F.N.

Zdeňka Adlerová

Soňa Sirotková – Markéta Přemyslovna. Česká princezna na trůně dánském

Historický příběh z jednoho zajímavého období našich dějin začíná krátce před svatbou Markéty Přemyslovny s dánským králem Waldemarem II. Dějem románu nás provází mladá šlechtična Anna, která odchází do Dánska v královnině doprovodu. Autorka velmi citlivě vykresluje osud dívky – královské dcery a její problematický vztah k otci, jehož  má ctít jako krále, ale kterému nemůže prominout zavrhnutí milované matky Adléty.

Markéta připlouvá do dánského království, kde si velmi brzy krásou a soucitem získá srdce lidu a přijímá nové jméno Dagmar – Ta jež nese světlo. Také svého manžela si velmi zamiluje, ale stejně jako její matka i ona musí nést úděl podváděné ženy. Smysl svého života nachází v pomoci nejchudším a nemocným. Dánsko, drsná a neobyčejně krásná země, se jí stává na krátký čas milovaným domovem. Umírá mladičká, při porodu druhého syna, ale legenda o královně Dagmar žije až do dnešních dnů.

Autorce díla Soně Sirotkové (1969) se historie stala koníčkem již v dětství, stejně jako zájem o literaturu. (Ve fondu KKD se nachází i její druhé dílo – Říkali mi Sisi). Ve své tvorbě vychází z názoru, že se člověk napříč dějinami nemění a hrdinové v jejich příbězích řeší stejné „citové karamboly“ a tytéž otázky, jako my dnes. Kniha je příjemným odpočinkovým čtením.

Dagmar Marušincová

Michael Crichton – Pirátská odyssea

Michaela Crichtona známe jako úspěšného autora sci-fi románů. Např. jeho Jurský park byl zfilmován a diváky velmi dobře přijat.

Děj knihy nás zavádí do roku 1665 v Port Royal – hlavního města anglické kolonie Jamajky. Odtud vyplouvá se svou lodí šarmantní kapitán Hunter dobýt se svou posádkou španělskou galeonu s pokladem kotvící v nedalekých vodách.

Námořníci prožívají během plavby vzrušující a nebezpečné události – přepadají pevnost, svádí  bitvy, setkávají se s …  (o což rozhodně nestojí). Velké překvapení na ně ale čeká po návratu do Port Royal…

Eva Kalivodová

Leo Babauta – Soustředění: Jak nalézt klid a jednoduchost v hektické současnosti

Knihy “radičky” moc nemusím. Soustředění Lea Babauty je další výjimka (potvrzující pravidlo). Nenechte se odradit, až po prvních stránkách zjistíte, že se jedná o rady zejména pro “kancelářské myši” závislé na počítači, mobilu, internetu, e-mailu, sociálních sítích… Mnohé rady, jak se dobrat soustředění, klidu a pohody i v dnešní době nadbytku atakujících informací, jak rozpoznat to důležité mezi hromadou informačního smetí, jsou platné všeobecně. Zejména kapitoly o rodičích, problémech těch druhých či kancelářská kultura v rukou vedoucích pracovníků. Naštěstí se mě mnohé v knize uvedené netýkalo, i když “rezervy” určitě mám. Zejména moje “pracovní nástěnka” by se Leovi nelíbila ;o).

Zdeňka Adlerová

Emílie Ženatá – Přehled učiva matematiky s příklady a řešením pro 6. – 9. ročník a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Tato kniha se může hodit nejen žákům a studentům, ale také správcům budov a jiným profesím. Budete-li potřebovat vyplnit Oznámení o výpočtu poplatku (§ 19 zákona 86/2002 Sb.) a ohlášení souhrné provozní evidence zvláště velkých, velkých a  středních zdrojů znečišťování ovzduší …, pomůže vám!

Správce Laďa

S. J. Watson – Dřív než půjdu spát

Vynikající debutový román tohoto autora mě opravdu zaujal a přečetla jsem ho doslova jedním dechem. Christine ztrácí po nehodě paměť pokaždé, když usne.Každý den je pro ni vlastně první a poslední. Manžel jí každé ráno vypráví o jejím životě a stará se o ni. V průběhu románu ale začínáte tušit, že všechno je asi trochu jinak, než to vypadá… Christine si začíná psát deník a postupně začíná vycházet najevo děsivá pravda…

Ludmila Orálková

Taj-ťün Hejzlarová, Josef Hejzlar – Na řece

Když letos cenu nakladatelství Knižní klub pro nepublikované rukopisy vyhrál tento román, organizátoři pocítili jisté zadostiučinění. Po předloňském „podvodníkovi“ Cempírkovi, který se vydával za mladou Vietnamku, totiž letos skutečně vyhrála kniha, kterou napsala v Česku žijící Asiatka.

Děj knihy se odehrává v Číně od roku 1937, kdy byl Japonci dobyt Nanking a brutálně zmaskrováno tamní obyvatelstvo, do konce druhé světové války v roce 1945. O životě obyčejných Číňanů se dovídáme z úst autorky, tehdy malého děvčátka. Osudy lidí, kteří prchají před japonskou armádou, vůbec nepřipomínají život v Němci okupované České republice. Rodinné peripetie, vycházející z tisíciletých východních tradic, jsou totiž místy pro Evropana těžko uvěřitelné.

Zdeňka Adlerová

Halina Pawlowská – Velká žena z Východu

Název nejnovější  knihy oblíbené spisovatelky, scénáristky a publicistky už sám o sobě vypovídá, o kom kniha je. Mladá žena, která si říká Penelopé,  nás seznamuje se svým životem, který je poznamenaný tím, že její otec Zoltán „kozák“ pochází z východu.

Asi nemusíme znát dopodrobna životopis Haliny Pawlowské, aby nás nenapadlo, že se inspirovala sama sebou. Penelopé pracuje stejně jako Halina v redakci zahraničního časopisu a minulost její rodiny také zachází do Zakarpatské Rusi. Příběh o vztazích, lásce a nevěře je nenáročné oddychové čtení pro zkrácení dlouhé chvíle.

Jana Spíchalová

Lenka Laczová – Létem políbená

Vyřešit si v sobě vztahy ohledně školy, přátel a lásek bývá někdy obtížné. Ne tak pro Jarku, hlavní hrdinku již v pořadí 57 románu Lenky Lanczové. Vše chce čas. Prázdniny začínají a třeba bude na brigádě u otce v kempu legrace a přibudou zajímavá setkání a zážitky s novými lidmi. Troufám si říci, že u čtení tohoto románu se rozhodně nudit nebudete. Kniha voní létem, sluncem a hvězdami teplé letní noci…

Mgr. Jana Hošáková

Janusz L. Wisniewski – Bikiny

Odkojená Synem pluku a Příběhem opravdového člověka vítám každý „pohled z druhé strany“. Možná až příliš románové spojení vybombardovaných Drážďan s atomovými zkouškami na Bikinách však neubírá na autentičnosti historických reálií. Příběh Němky Anny a Američana Stanleyho, kteří se setkali díky své fotografické vášni, nám představuje konec druhé světové války a události následující z pohledu “těch co za to kolektivně můžou” a těch, kterých se válečné útrapy dotkly jen zlehka a např. rasismus v newyorské restauraci je pro ně “samozřejmostí”.
Na knize se mi líbí i fakt, že “zní”. Najdete v ní spoustu odkazů na hudbu, kterou si můžete k dokreslení doby pustit třeba na Youtube…

Felix Weber, Mendelssohn-Bartholdy, e-Moll op. 64, Violinkonzert, 1. Satz

Sergei Rachmaninov: Prélude cis-Moll

Doris Day A Sentimental Journey

Zdeňka Adlerová

Ana Novac – Krásné dny mého mládí

Navzdory názvu to není vyprávění o radosti a štěstí. Čtrnáctiletá židovská dívka totiž tráví svoje dospívání putováním po nacistických koncentračních táborech. Hrůzyplné prostředí ji ale neodradí od psaní deníku, do něhož si s pozoruhodnou ironií zapisuje svoje zážitky a postřehy. Využívá  k tomu pokradmu získávané kousky papíru, staré plakáty i sešit, který se jí podařilo získat od německého důstojníka(!). S černým humorem smíšeným s údivem, co všechno je člověk schopen vydržet, zachycuje Ana práci, vztahy a hierarchii v ženském lágru. Díky shodě šťastných okolností se dívka i její zápisky dočkaly konce války – a tak mohlo toto cenné svědectví vyjít v knižní podobě.

Mgr. Sylva Cidlinská

Lenka Lanczová – Vstupenka do ráje

Horká novinka od autorky nejen dívčích románů tentokrát o dívce ani není. Děj románu se točí kolem Laury. Čtyřicítka na krku, dvě děti, víkendové manželství s Tomášem, řidičem kamionu také není zrovna idylické… Rutina se hlásí o slovo, z práce do práce, každodenní stres… Známe to každá… K tomu musí být uklizeno, navařeno, napečeno, nakoupeno, napsané úkoly s dětmi a to vše bez migrény a s úsměvem na rtech. Někdy si každá z nás říkáme proč, za co?! Kniha přináší takřka půl roku ze života jedné takové z nás…

Mgr. Jana Hošáková

Blanka Matragi – Jedu dál

Proslulá česká módní návrhářka, umělkyně a designérka již třicet let obléká manželky, sestry a dcery králů, emírů, šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu i mnohé evropské celebrity. Je držitelkou řady ocenění českých i mezinárodních. Od roku 1982 má v Bejrútu otevřený Salon Blanka Haute Couture. Jediní muži, kteří nosí její šaty jsou příslušníci libanonské policie… Její v pořadí již druhá kniha popisuje napínavou a dramatickou cestu z Českomoravské vrchoviny až na nejvyšší světovou úroveň módy, odhaluje všechny další podoby její tvorby a přináší autentické osobní zážitky a zkušenosti. Fotografie ze křtu knihy – kmotrem byl Martin Dejdar.

Zdeňka Adlerová

Barbara Woodová – Modrý kámen

Kniha je rozdělena na osm částí, v nichž majitel zvláštního modrého kamene je pokaždé hlavní postavou. Putování kamene mezi lidmi začíná před sto tisíci lety v Africe a končí na Americkém západě v roce 1848. Přestože jeho držitel žil každý v jiné době, pokaždé byl jeho život  kamenem zásadně ovlivňován. S různými rozumovými schopnostmi i omezenými znalostmi o fungování světa uvnitř modrého kamene spatřoval každý člověk jiné znamení.

Modrý kámen byl pro mě nejen soubor čtivých příběhů mé oblíbené autorky, ale i čtivou sondou do života lidstva od hlubokého pravěku do období Zlaté horečky v Americe, zajímavým čtením o proměnách a vývoji víry.

Eva Kalivodová

Diana Gabaldon – Mořeplavec

V pořadí již třetí kniha navazující na Cizinku a Vážku v jantaru je opět objemná nejen počtem stránek ale i zážitkem z jejího přečtení. Clair, která se před tragickou bitvou u Cullodenu vrací ke svému manželovi Frankovi, se teď po dvaceti letech, po jeho smrti, rozhodne vypátrat, co se s jejím druhým manželem Jamiem stalo. Vrací se do Skotska a s pomocí své, vlastně její a Jamieho dcery, které svěří celé tajemství o pravém otci, se pokouší vypátrat jeho osud. Zjistí, že nepadl v bitvě, ale že žije dál a tak se rozhodne vrátit se znovu do minulosti a Jamieho vyhledat.

Podaří se jí to, ale čekají je další překážky, které spolu musí překonat. Jejich strastiplná cesta přes moře, kdy se snaží zachránit Jamieho synovce Iana končí v Americe, kde zůstávají sami, bez přátel a rodiny.

Jana Spíchalová

Robert Fulghum – Drž mě pevně, miluj mě zlehka – Příběhy z tančírny Century

Při představování své nové knihy v Česku autor řekl: „Je mi obrovskou ctí, že se mohu opět navrátit do země svého vzdáleného bratrance, Járy Cimrmana. Jára je mým hrdinou, vždy jsem obdivoval odvahu, s jakou po boku ostatních Čechů usilovně obohacoval lidskou fantazii a pracoval pro dobro veškerého lidstva. Jára Cimrman samozřejmě také vynalezl slovanské tango.“

Ačkoli v jeho novém příběhu hraje hlavní roli argentinské tango, a samozřejmě láska, s osudy jeho hrdinů se můžeme setkat i v Čechách či na Moravě, Slezsko samozřejmě nevyjímaje. Kdo z nás někdy v životě nestál před zavřenými dveřmi a váhali jsme vzít za kliku? Nuže, jakmile nastane váš “čas zdi”, neváhejte a vezměte za kliku. Nebo alespoň Fulghumovu novou knihu – chytne vás pevně s čte se zlehka. Pokud se vám “učitelské romance” líbí, doporučuji vám také knihu Maeve Binchyové – Každý žák má duši.

Zdeňka Adlerová

Hana Lasicová – Pravdivý příběh lži

Mladá Slovenka Natálie naváže vztah s Francouzem a po pár měsících „chození na dálku“ se za ním odstěhuje do Paříže. Podaří se jí najít seriózní zaměstnání a vypadá to, že by si měla užívat na plné obrátky. Jenže ouha. Láska časem vyprchá, práce je ubíjející rutinou. Co teď? Vrátit se zpět na Slovensko k rodičům? Hrdinka se odhodlá k razantnímu řešení. Dá vale partnerovi i solidní firmě, najme si malý podkrovní pokojík a začne soukromě vyučovat angličtinu. Po čase se seznámí s tajuplným mužem, do něhož se bláznivě zamiluje. Zdá se, že Natáliin život konečně dostal smysl. Partnerská idylka ale časem začne připomínat hru na kočku a na myš. Před zvídavými rodiči je navíc potřeba udržovat zdání, že jejich dceruška se má výborně a dělá v Paříži velkou kariéru.

Mgr. Sylva Cidlinská

Marta Bednářová – Nemocnice aneb Bolnica

Útlá knížečka, která u nás vyšla v roce 1995
Místo děje: oblastní nemocnice Kirovograd, Ukrajina, Oční klinika, Dolinská, USSR září 1990

V knize autorka vypovídá o pobytu na oční klinice, kde nebojovala jen o zdraví, o zrak, ale i o holou podstatu lidské důstojnosti. Musela tu čelit totálnímu rozpadu mezilidských vztahů „v zemi, kde zítra znamená včera“ se vytratily i ty nejzákladnější hodnoty: úcta ke stáří, soucit s nemocnými… Autorka této reportážní novely veškeré události zachycuje očima reportérky, nic nesoudí, tudíž nevynáší ani rozsudky. Veškerá zhodnocení a závěry nechává na čtenáři.

Alena Kadlecová

Michal Ajvaz – Lucemburská zahrada

Na první pohled se nejnovější kniha Michala Ajvaze zdá pro něj netypická – je útlá. Její obsah však “stojí” za svým autorem – představitelem magického realismu. Výchozím bodem cest jeho hrdinů je opět jazyk a symbolika. Tentokrát ve velmi prozaickém provedení – stačí nepozorností změnit prstoklad na počítačové klávesnici a do internetového vyhledávače napsat jiné, zdánlivě nesmyslné slovo. V tu chvíli stojí hlavní hrdina na začátku svého nejkrásnějšího a zároveň nejkrutějšího léta. I v této knize, jako v mnoha jiných tohoto autora, nezůstanete na jednom místě. Její děj hrdiny i vás zavede do Paříže, Nice, Nantes, do státu New York, Moskvy, na karibský ostrov Saint Lucia a do vybájeného města Lara. Pokud se i vy dostanete s autorem do lingvistické extáze, vřele vám doporučuji i Ajvazovy předchozí knihy: Cesta na jih, Prázdné ulice, Druhé město či Tyrkysový orel.

Zdeňka Adlerová

Zdeněk Svěrák – Povídky

Byla jen otázka času, kdy tvůrčí potenciál autora překročí dosavadní hranice a najde si cestu do beletrie. Kdo očekává od Povídek humor a laskavé vidění světa, nebude zklamán. Ale autor přidává navíc překvapivé pointy, kterými každou povídku okoření. Možná nečekaně tvoří osu většiny povídek vztah muž – žena, Zdeněk Svěrák je bezpochyby mužem a je to znát.Tuto knížku si přečtete s potěšením, a ať mluví ze stránek knížky kterákoliv postava, můžete slyšet v pozadí jeho nezaměnitelný hlas.

Ing. Karel Slezák

Sandra Brown – Ostrý střih

Další napínavý román u nás populární autorky. Příběh plný lásky, vášně i zločinu začíná vraždou Paula Wheelera ve výtahu hotelu před očima několika lidí i jeho milenky Julie. Začíná boj o velké peníze, vychází najevo rivalita v rodině. Podezřelých z vraždy je hned několik. Právník Derek Mitchell může na případu získat ještě větší proslulost. Zaplete se ale s Wheelerovou milenkou,  která také patří na seznam podezřelých osob. Nakonec se kruh uzavírá …

Ludmila Orálková

Jitka Kulhánková – Mizející Ladak: Útržky z Malého Tibetu aneb Po šedesátce mne doma nic neudrží

Svět “velkých” cestovatelů je pryč. Dnes stačí batoh, dobré boty, minimální jazyková výbava, dobrá fyzička a maximální nadšení, které mnohdy vyústí až v knižní podobu dobrodružného putování. Jitka Kulhánková povýšila svůj cestopisný deník na poučnou, nikoli však nudnou knihu. Najdete zde nejen zajímavá faktografická data, ale zejména návod k aktivnímu a radostnému stárnutí. Kniha může být i užitečným pomocníkem na cestách dalším poutníkům.

Zdeňka Adlerová

Willem Frederik Hermans – Už nikdy spánek

Nizozemský student Alfred vyráží do odlehlé oblasti v Norsku na geologickou výpravu. Cíl je jasný – prokázat hypotézu, že útvary, běžně považované za ledovcová oka, jsou ve skutečnosti krátery po meteoritech. Alfredova ctižádost ale naráží na řadu praktických problémů. Jak sám přiznává, kráter po meteoritu na vlastní oči nikdy neviděl a kdyby nějaký našel, je otázka, zda by ho poznal.  Na začátku se mu nepodaří získat důležité letecké snímky zkoumané oblasti. Výprava samotná se pro něj stává bojem s nástrahami drsné tundry i s vlastními fyzickými limity. Navíc se Alfred v expedici ocitá jako jediný Nizozemec mezi zkušenými norskými táborníky. Vrátí se skutečně s nějakým převratným objevem, jak si naplánoval?

Mgr. Sylva Cidlinská

Joanne Hartus – Svatí blázni

Děj románu autorky takových bestsellerů jako je např. Čokoláda se odehrává ve Francii po roce 1610, kdy v zemi dochází k řadě společenských a politických nepokojů po vraždě krále Jindřicha IV. Je to příběh Juliette, herečky, tanečnice, čarodějnice a provazochodkyně. Vychovali ji cikáni. Kočovný život je jí vlastní. Až jednoho dne  otěhotní… Poté nalezne útočiště i s malou dcerou jako jeptiška  v jednom malém ostrovním klášteře poblíž bretaňského pobřeží. Vše vypadá tak nadějně, až jeden den, kdy pravda vyjde najevo, …

Mgr. Jana Hošáková

Axel Brauns – Pestrostíni a netopýři

Kdo by neznal příběh Rain Mana, nejznámějšího autisty na světě v podání vynikajícího herce Dustina Hoffmana. Autismus však není jen “jeden” a pro lékaře skrývá ještě mnoho tajemství. Axel Brauns, který trpí tzv. Aspergerovým syndromem (porucha autistického spektra), se nás ve svém autobiografickém románu pokouší prostřednictvím banálních, veselých i velmi smutných příhod seznámit se svým vnitřním světem. Nemoc ho ušetřila těch nejhorších projevů a díky péči rodičů neskončil jako “invalida”, ale stal se spisovatelem. Za svůj román Pestrostíni a netopýři, na kterém průběžně pracoval sedmnáct let, získal řadu literárních ocenění. Brauns je jedním ze spisovatelů, kteří se o zážitky se svou psychickou nemocí podělili v literárním díle. V našem fondu najdete také knihu Dony Williams Nikde nikdo.

Zdeňka Adlerová