Čteme, posloucháme a doporučujeme 1 – 12/2011

Do konce roku 2011 zbývá pár dní. Někteří z vás se právě vrátili z procházky, byť jste se místo koulovačky a stavění sněhuláka museli brodit blátem. Jiní si užívají lyžovačky na horách. Všichni pak večer usednou do svých ušáků, či se „zakutají“ pod duchnu a věříme, že většina z vás sáhne místo po televizním ovladači po knize.

Děkujeme našim čtenářům za přízeň v roce 2011 a přejeme vám všem hodně zdraví, pohody a báječné literární zážitky v roce 2012. I v příštím roce budeme číst, poslouchat a doporučovat:

Hana Hlavínová – Plyšová veš
Román od ženy především pro ženy. Mateřská dovolená – s odstupem času naprosto úsměvné období v životě ženy.

Jitka není sama, má přítele, maminku, bráchu s celou jeho rodinou, bezva kolegyně v práci, kamarádky a známé, ale chce víc. Chce se vdát a mít děti. Asi jako většina mladých dívek. Má svoje sny a představy. Ty se pochopitelně začnou od reality značně lišit. Jinak by to nebyl příběh ze života se všemi radostmi a starostmi mladé maminky. Pokud si chcete s knížkou zavzpomínat na období své mateřské dovolené – je tento příběh právě pro vás.

Venku fučí a je zima. Hezky se usaďte na pohovku, nebo do křesla a ke kafíčku si dejte něco sladkého, protože si to zasloužíte a začněte číst.

Alena Kadlecová

Peterová Zuzana – Deník alkoholičky

Tak co milé dámy?   Přežily jste ten předvánoční shon, plný stresů a nervů…. nakoupit, uklidit, napéct cukroví…? Doufám, že ano, a že žádná z vás nedopadne jako mladá maminka z útlé knížky Zuzany Peterové.

Právě předvánoční shon a do toho nemoc malého dítěte ji svede na cestu,  ze které se těžko odbočuje. Začne to prvním „panáčkem“ na uklidnění. Když to zabere, tak při každém dalším problému se počet panáčků navyšuje až to přeroste v naprostou nekontrolovatelnost.

Takže pokud jste to zvládly ve zdraví, tak přeji hezké vánoce a hodně štěstí do nového roku. A v příštím roce se určitě u nás zastavte a tuto knížku, anebo i jinou, si přijďte půjčit. Budeme se na vás těšit.

Jana Spíchalová

Ariana Franklinová – Vykladačka smrti

Často nedoceníme, jak velkou sílu má jedno jediné slovo. Sotva vypuštěno z úst, bez ohledu na to zda pravda či lež, šíří se jako lavina, nabaluje na sebe další věty, souvětí…, soudy…,  odsudky. A tak se stalo i ve dvanáctém století v Anglii, kdy byli Židé obviňováni z rituálních vražd dětí. Autorka ve svém fiktivním detektivním thrilleru ze středověké Cambridge velice dobře využívá svých znalostí historie a snad i proto se čtenář nemůže od stránek odtrhnout. Vykladačka smrti, jak tehdy říkali patoložce, se se svými přáteli snaží odhalit pravého viníka. Už to, že je žena, je pro ní velkou překážkou – musí se vyhnout obvinění z čarodějnictví. Nebezpečí vzrůstá, když zjistí, že pachatelem je někdo z jejího velmi blízkého okolí…

Ariana Franklinová bohužel letos zemřela a tak k Vykladačce smrti a třem dalším pokračováním, které najdete v našem fondu, již další příběhy nepřibudou.

Zdeňka Adlerová

Pod stromeček jsme vám připravili tyto novinky z vydavatelství Tympanum:

Don Miguel Ruiz a Don Jose Ruiz – Pátá dohoda

Po několika letech od vydání bestselleru Čtyři dohody vychází kniha Pátá dohoda. Don Miguel Ruiz v ní spolu se svým synem donem Josem Ruizem nabízí nový pohled na Čtyři dohody. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nám pomohly prolomit naše omezující přesvědčení a nahradit je názory, které nám přináší osobní svobodu, štěstí a lásku. Výsledkem praktikování páté dohody je naprosté přijetí sebe sama takových, jací jsme, a naprosté přijetí všech ostatních lidí takových, jací jsou. Pátá dohoda chce přinést lidem na celém světě svobodu být sami sebou.

Markéta Baňková – Straka v říši entropie

Bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme například, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu, nebo jak i přes zákon setrvačnosti zatočit s jezevcem notorikem. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou zde podána lehce, jakoby mimochodem. Audiokniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i něco pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.

Petr Šabach, Irena Obermannová, Karel Klostermann – Sníh, Ježíšek a panáčci

Výběr tří vánočních povídek, které představují Vánoce třikrát jinak. Povídky ukazují jakou podobu mohl mít Štědrý večer před více jak sto lety a jakou může mít dnes. Povídky jsou doplněny písničkami Marka Ebena, Ondřeje Suchého, Jana Jiráně a Jiřího Schmitzera.

Thomas Mann – Smrt v Benátkách

Mimořádně odvážný text o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě. Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy. Roku 1971 natočil podle novely italský režisér Luchino Visconti stejnojmenný film. Kniha Smrt v Benátkách vyšla německy poprvé v roce 1912 a ke stoletému výročí vychází nyní tato nejslavnější novela Thomase Manna v novém překladu Vratislava Jiljí Slezáka. V audionahrávce je použita hudba Gustava Mahlera.

E. A. Poe – Pád do Maelströmu a jiné povídky

Soubor povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich, Pád do Maelströmu, je děsivý příběh starého námořníka Jonase. U břehů Norska neznámý muž s úžasem a strachem vyslechne jeho vyprávění o záhadném mořském víru, který krutě kraluje malému kousku moře…

Wu Čcheng-en – Opičí král

Magický poutník krajinami srdce, zrozenec čínských vypravěčů, kamarád herců, básníků, malířů a bláznů – postrach démonů! Na konci 16. století čínský literát Wu Čcheng-en stvořil ve svém Putování na Západ Opičího krále Sun Wu-kchunga, tak jak ho dnes znají čtenáři a diváci na celém světě. Opičí král dostal na těchto svých cestách národy a epochami mnoho podob. Tu pro nás nezapomenutelnou mu dala v roce 1961 česká překladatelka Zdenka Novotná-Heřmanová a jeho nesmrtelný výtvarný průvodce Zdeněk Sklenář.

Jiřina Šiklová – Deník staré paní

Kniha oblíbené  socioložky formálně napodobující  deníkové zápisky jedné  staré ženy představuje svébytnou reakci na problém stárnutí populace. Stará paní tu není alegorií Stáří, které chrlí abstraktní a nudné poučky o tom, jak se snadno a rychle vyrovnat s mnohými obtížemi, jež stárnutí přináší, ale je živou postavou, která se ke svým poznatkům prodírá cestou mnohdy velmi obtížnou. Posluchačům budou jistě její mnohdy popuzené, až křečovité reakce na průvodní jevy současné doby blízké. I proto má deník takovou naléhavost a působivost. Je možno jej považovat za praktický návod k použití pro seniory i lidi na sklonku produktivního věku. Učí nás přijímat stáří nikoli jako pouhý úbytek sil a schopností, ale jako období zralosti, jako fázi náležející k plnosti lidského života. Zároveň přitom zcela věcně a nesentimentálně upozorňuje na řadu kroků, jež mohou těžkosti, které mohou stáří provázet, usnadnit nebo jim dokonce předejít.

Jindřich Plachta – Pučálkovic Amina

Humoristický příběh herce a spisovatele Jindřicha Plachty z roku 1931 vypráví o štěněti, které vůbec nebylo štěnětem… Posluchače zavede do rodiny poštovního úředníka Pučálky, kterému v domnění, že doma vychovávají bernardýna, pod rukama vyrůstá žirafa – Amina. S groteskní i laskavou nadsázkou a s osobitou poetičností a humorem se autor baví omezeností a sobectvím lidí a vykresluje dokonalý obrázek ze života úšednické rodiny. V podání Jiřího Lábuse a Jaroslavy Kretchmerové vyniká komičnost příběhu, plného nečekaných zvratů.

Zdeňka Adlerová

Mariusz Szczygiel – Libůstka

Každý člověk je jedinečný, neopakovatelný, něčím zajímavý a navíc může mít zvláštní libůstku…
Mariusz Szczygiel si vybral několik polských žen. Mohlo by se zdát, že obyčejných, ale každá z nich má svou libůstku. Pro někoho možná milou, pro někoho nepochopitelnou, něco, co není na první pohled zřejmé, ale co je pevným bodem životů jednotlivých žen. Velmi milé, půvabné čtení od autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj.

Eva Kalivodová

Adina Mandlová – Dneska už se tomu směju

Málokdo dokáže své memoáry napsat bez příkras a sentimentu. Adině Mandlové se to povedlo. Můžeme si o ní myslet cokoli, ale její upřímnost a nadhled jsou odzbrojující. Už v dětství proslula jako pěkné kvítko a na vrcholu herecké slávy si svou otevřeností a prostořekostí nadělala řadu nepřátel. Koncem války se kvůli obvinění z kolaborace ocitla ve vězení na Pankráci a jen o vlásek unikla veřejnému lynčování. Azyl nakonec našla v Anglii, ovšem s cizím prostředím se nikdy plně nesžila. Vzpomínková kniha, která u nás vyšla poprvé v roce 1990, je považovaná za jednu z nejlepších ve svém žánru.

Mgr. Sylva Cidlinská

Katharina Hagena – Chuť jablečných jadýrek

Knihovnice Iris, která jako nejmladší z rodiny zdědí po babičce starý dům, přijíždí na místa, kde trávila prázdniny a vzpomíná. Na svou babičku a její sestru, přísného dědečka, tety, maminku, sestřenici a kamarádku. Mnozí z těchto jí milých lidí již nežijí a Iris se snaží proniknout do tajemství, která po sobě zanechali. V románu se nám tak otevírají osudy tří generací německých žen, jejichž spojovací linií je, jak  jinak, láska. Lze se však spolehnout na lidskou paměť? Stalo se vše tak, jak si pamatuje? Najde někoho, kdo jí osvětlí “temná místa”? Knihu uvádí příhodný citát francouzského básníka Paula Valéryho: Paměť by nám nebyla k ničemu, kdyby byla neúprosně věrná.

Zdeňka Adlerová

Nabízíme vám skvělé společníky ke krátkému odpočinku – časopisy. V naší čítárně pro dospělé a v dětském oddělení najdete více než 150 periodik. Zde je malá ochutnávka:

Apetit – napsáno s chutí

Autosport a tuning – časopis českého tunera

Cykloturistika – na kole přes celý svět

Bydlení – a budete se těšit domů

Cinema – skutečně filmový časopis

Dia život – časopis nejen o diabetu

Dům a zahrada – nejčtenější časopis o bydlení

21. století – revue objevů, vědy, techniky a lidí

DIGIfoto – nejobsáhlejší fotografický magazín

Generace – časopis nejen pro seniory

Chatař-chalupář – víkend, zahrada, bydlení na venkově, hobby

Instinkt – časopis nejen pro mladé

Jezdectví – pro milovníky koní

Maminka – to nejlepší v životě ženy

Koktejl – geografický magazín

Květy – pro celou rodinu

Moje psychologie – časopis, který vidí pod povrch

Marianne – život začíná ve třiceti

Naše kočky – časopis pro všechny milovníky a chovatele koček – zvířecích bohyň lidského světa

National Geographic – česká mutace světového časopisu

Pes přítel člověka – pro milovníky a chovatele psů

Reflex – společenský magazín

Revue 50plus – nenechte svou duši odejít do důchodu!

Svět motorů – pro milovníky rychlých kol

Učitelské noviny – týdeník pro učitele a přátele školy

Vesmír – v poznání je síla

Xantypa – kulturně společenský měsíčník

Zdraví – vitalita, krása, styl

Zdeňka Adlerová

Lars Kepler – Paganiniho smlouva

Po velkém úspěchu detektivky Hypnotizér, vyšla švédské dvojici, píšící pod pseudonymem Lars Kepler kniha Paganiniho smlouva. Setkáváme se opět s detektivem Joo Linnou a jeho týmem, který vyšetřuje případ mrtvé ženy nalezené na palubě opuštěné lodi a oběšeného muže, uvázaného na háku, kde běžně visívá  lustr… Oba případy spolu souvisí a děj dostává spád. Detektivka je velice čtivá, doporučuji všem milovníkům severské krimi.

Ludmila Orálková

Táňa Keleová – Vasilková – Duhový most

Pro Olgu jsou symbolem štěstí v životě být štíhlá, bohatá,  mít pořád všude doma uklizeno, navařeno, ale díky tomu je jen podrážděná, nervózní a zlá na všechny kolem sebe. Její názor na spokojený život ovšem změní, jak jinak, nemoc. V době, kdy se jí podaří shodit přebytečná kila, při náhodném odběru krve zjistí že je vážně nemocná. Teprve tehdy začne měnit své názory na to, co je v životě důležité a co ne. Ale není už trochu pozdě….?

Jana Spíchalová

Miroslav Švandrlík a Jiří Winter – Neprakta – Jak to, že jsme tady

Tato humorná exkurze do dějin lidstva vycházela původně jako seriál v časopise Dikobraz. Jiří Winter-Neprakta, který zemřel na konci října, byl znám nejen svými nezaměnitelnými figurkami z humoristických časopisů a veselých knížek, ale také encyklopedickými znalostmi českých i světových dějin. Každou kresbu s historickou tematikou vyšperkoval dobovými detaily a konkrétním příběhem, neboť je v tomto oboru odborníkem na slovo vzatým. Chcete-li si s úsměvem připomenout nejen autora, ale také naše dějiny od srážky mlhovin přes pračlověka a starý Egypt až po objevení Ameriky, francouzskou revoluci a parní stroj, sáhněte po této knize.

Zdeňka Adlerová

Pavel Verner – Láska v cizím pokoji

Jde o šestnáct velmi působivých a čtivých povídek s jedním společným tématem: partnerské vztahy narušené anebo právě naopak rozvíjející se a vzkvétající „díky“ nevěře v milostném troj či víceúhelníku.

Povídky jsou protkané erotikou, opravdovou láskou, humorem, ale i cynickým jednáním a sarkasmem. Jsou nápadité, neotřelé, často s otevřeným koncem. Někdy vás příjemně, jindy méně příjemně překvapí, nebo vás přímo zaskočí. Příběhy jsou neotřelé a originální. Autor dobře pracuje s postavami, které vždy pečlivě pojmenuje, což je u této knížky takový zajímavý rys. Verner vypráví příběhy, které může každý čtenář a každá čtenářka zažít na vlastní kůži za rok, za měsíc, zítra.

Kniha pro oddech, pohodu i zamyšlení. Moc rád jsem ji četl.

Anry Lukáč

Eva Palátová – Ola lama: Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům, a malý průvodce batůžkáře

Autorka knížky vystudovala ekonomii a cestovní ruch. Po vydání své první knihy Ata Mua: kolem světa za 800 dní se nevyléčila z této řehole a zlanařila znovu pět kamarádů na cestu Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům. Výsledkem putování cestou necestou je velmi čtivá zajímavá knížka doplněná krásnými fotografiemi. Opravdu stojí za to si ji přečíst a alespoň v duchu prožít mnohá dobrodružství s šesticí mladých odvážných lidí, opravdových kamarádů do nepohody.

Alena Kadlecová

Magdaléna Frouzová – Mříže v ráji

O máločem se dnes mluví tolik jako o muslimech v Evropě – zpravidla ale v souvislosti s tématy, jako je terorismus, integrace a problémy soužití. Zato o ženách muslimkách se mluví málo. A když, bývá jejich obraz redukován na „utiskovanou ženu v domácnosti“. Ve své knize Magdaléna Frouzová přináší příběhy žen, které se narodily nebo strávily nějakou část svého života v Evropě. Ukazuje, jak rozličné jsou jejich životní styly, názory na svět, stupeň integrace, postoj k Evropě, a že je nemožné je považovat za homogenní skupinu. Zároveň skládá mozaiku mentalit a kultur evropských národů.

Zdeňka Adlerová

Edith Whartonová – Věk nevinnosti

New York 70. let 19. století je městem, kde se pečlivě dbá na konvence a řád. Zdejší aristokracie se řídí nepsanými pravidly a brání se vetřelcům, kteří je porušují. V tomto prostředí se odehrává příběh mladého nadějného právníka, který se musí rozhodnout mezi  city ke své snoubence a láskou k ženě poznamenané manželským skandálem. Přítomnost hraběnky Olenské a její pohrdání společenským rituálem představuje pro Newlanda Archera závan čerstvého vzduchu. Zákony newyorské smetánky jsou však neúprosné a jejich překročení už nelze vzít zpět.

Mgr. Sylva Cidlinská

Věra Fojtová  – Tramín s příchutí krve

Kapitán kriminálky Otakar Kuba se během služební praxe setkal s lecčíms ale nález zavražděného novorozeněte byl poslední kapkou. Přehodnocuje svůj život a odjíždí do rodné vesnice pod Pálavou užít si klidu v blízkosti přátel, vinohradů a vinných sklípků. Netuší, že na něj čeká velmi zvláštní setkání s mladou dívkou a vražda, která se odehraje nedaleko zatímco on v klidu popíjí červené … Tato vinařská krimipovídka vám napětím nezvedne tep ale určitě dokáže zpříjemnit podzimní večery.

Eva Kalivodová

Miroslav Huptych a Jiří Žáček – Milovníci knížek
(aforismy, citáty, úvahy, verše českých a světových spisovatelů)

“Odmala jsme se kamarádili s knížkami, učili se z nich, snili nad nimi a prožívali neuvěřitelná dobrodružství,…” Těmito slovy otevírají autoři svou neobvyklou knihu plnou krásných slov, tu veselých tu trochu pesimistických, o různých formách literatury a psaní. Na více než dvě stě stranách najdete myšlenky Senecy, Lauba, Vegy, Balzaca, Gryma, Wericha, Shawa, Hemingwaye a mnoha dalších. Výroky a aforismy jsou doplněny „aktuálními názory, postřehy a vyznáními padesátky současných českých spisovatelů o psaní a čtení, o podivuhodném světě knih a lidí.“ K autorům, kteří se podělili o své „názory, postřehy a vyznání“, patří např. i M. Hrabal, I. Kraus, O. Tuček, Bajaja, I. Klíma, L. Macháček ad. Text doplňují poetické fotomontáže Miroslava Huptycha. Jejich výstavu si můžete prohlédnout v naší knihovně do soboty 12. 11. 2011 11.30 hod.

Zdeňka Adlerová

Vladislav Vančura – Rozmarné léto

Letním deštivým příběhem kouzelníka Arnošta, Antonína Důry, jeho manželky, majora i duchovního jsem se sice osvěžovala u moře, nicméně jej můžu doporučit i pro nastávající podzim. Ač je to knížka útlá, najde se v ní mnoho chytrých vět k zamyšlení, nad kterými se navzdory zdánlivě povrchního příběhu budete dlouho zamýšlet. Knížka s podnázvem humoristický románek vás okamžitě přenese do Krokových Varů devatenáctého století, jehož charakteristiku maloměsta najdete v mnoha koutech naší země dodnes.

Bára Adlerová

Hana Marie Körnerová – Setkání v opeře

Simona žádá sestru své matky o pomoc, a to proto aby mohla v  přestrojení vniknout do obydlí svého nastávajícího manžela. Poruší tak všechny konvence tehdejší doby, ale je rozhodnutá neznámého muže poznat a pokud bude potřeba zabránit tak případnému sňatku s ním. Ale přes veškerou nenávist k němu  vše nakonec dopadne úplně jinak než si plánovala.

City, které Alexandr pocítí k Simoně změní zcela jeho povahu a nakonec i Simona dojde k závěru, že chce s Alexandrem strávit zbytek života. Ideální romantický příběh pro nadcházející zimní večery.

Jana Spíchalová

Amélie Nothombová – Ani Eva, ani Adam

Amélie Nothombová, spisovatelka belgického původu, se narodila v Kobe v Japonsku. Své dětství strávila postupně v Bangladéši, Barmě, Laosu, New Yorku a Číně, kam následovala svého otce – belgického velvyslance. Do Japonska se vrátila opět v jedenadvaceti letech. Zde začíná autobiografický příběh – příběh učitelky francouzštiny a jejího žáka. Není to jen banální příběh o lásce, ale zejména o Japonsku, o jeho tradicích, které se nám Evropanům zdají “zastaralé”, které však i nás donutí hledat sama sebe. Většina z nás totiž má svou “horu Fuji”, na kterou by měl vystoupit bez ohledu na námahu či nebezpečí. Ten pohled z výšky – chcete-li nadhled – stojí za to.

Zdeňka Adlerová

Charlotte Brontëová – Jana Eyrová

Slavná literární hrdinka se letos se vší parádou vrátila na filmová plátna. Poprvé jsem její příběh četla ještě na základní škole a moc jsem nechápala, proč má paní Brontëová sadistické sklony a chuděrku Janu tak trápí. Přiznám se, že úvod knihy s rodinou Reedovou je pro mě silnou kávou doposud. Ale právě v neradostném dětství se skrývá základ Janiny hrdosti a nezdolnosti, která se jí v budoucnu bude hodit. Naskytne-li se vám možnost podívat se na nejnovější adaptaci v režii Caryho Fukunagy, nepropásněte ji, opravdu stojí za to.

Mgr. Sylva Cidlinská

Zdeněk Mahler – Muž, který přežil Lidice

František Saidl (v knize Šíma) byl jediným dospělým mužem na území Protektorátu, který přežil vyhlazení Lidic za 2. světové války díky tomu, že si v době masakru odpykával 4letý trest v pankrácké věznici za usmrcení svého syna.
Saidl svůj příběh vyprávěl začátkem 60. let 20. století Zdeňku Mahlerovi, scénáristovi filmu Lidice. Jeho postavu ztvárnil herec Karel Roden. Film, ani jeho literární předloha, není historickým dokumentem. Vypráví o skutečných osobních dramatech obyčejných obyvatel malé středočeské vesnice. O to je jejich výpověď naléhavější. Lidská paměť je totiž velmi nespolehlivá …

Zdeňka Adlerová

Tennessee Williams – Sladké ptáče mládí

Zamilovaný muž se po nějakém čase vrací do svého rodného města pro dívku, kterou zneuctil vlastní hloupostí. Je tedy samozřejmé, že není ve městě vítaným hostem. Situaci ještě zhoršuje zapomenutá hvězda filmového plátna, se kterou přicestoval jako gigolo. Podaří se mu, i přes veškerý odpor místních občanů, získat zpět ztracenou lásku? Krátký příběh plný emocí a dramatických událostí může být poutavým čtením nejen při podzimních večerech.

Jan Řezníček, DiS.

Delphine de Vigan – Ani později, ani jinde

Potkávání, míjení se, náhoda, osud. To vše provází každý lidský život. Je nám skutečně vše předurčeno? Máme na směr své cesty vliv? Potkáme se s ní/ s ním, po které/m toužíme nebo ji/jeho jen mineme na ulici? Jednou ze dvou hlavních postav tohoto románu je Mathilde, mladá vdova a matka tří dětí, která se po tragické smrti manžela pomalu naučila znovu žít. Druhým protagonistou díla je Thibault, lékař na volné noze, který denně cestuje za svými pacienty po celé Paříži a tráví tak hodiny v dopravních zácpách. Potkají se nebo minou?

Zdeňka Adlerová

Alexander Stainforth – Kočka na lovu

Sbírka deseti humorných lehce erotických příběhů Kočka na lovu se trošku vymyká z předchozí tvorby Alexandra Stainfortha (vlastním jménem David Kaps).
Autor se dosud věnoval buď hororu a detektivkám, případně historickému tématu.

Ve všech povídkách, pojednávajících o vztazích, nevěrách, bojích s dietami a nekonečném ujišťování se, že na velikosti skutečně nezáleží, dodržuje autor důsledně „ich formu“ vypravování. I v těch, kdy postaví do 1.os.jednotného čísla ženu. Nešetří se v ní. Ženské pocity a věrohodnost jejího jednání vyjadřuje víc než chápavě. Pokud je kniha vyloženě někomu určena, pak ponejvíce těm prostorově výraznějším. Ne že by obsahovala návod k dietám. Zato mnoho a mnoho poznámek o tlouštících, jejich útrapách, pocitech a také vnitřních výhrách. Autor z těchto, mnohdy tristních situací, dokáže vyjít bez nervů a vzruchů, s lehce pobaveným výrazem v tváři a s ujištěním, že život se má brát vždy s nadhledem.

Hrdinové jednotlivých povídek jsou lidé z davu, jedni z nás a to je činí pro širokou čtenářskou obec přitažlivými. I když se o žádnou velikou literaturu nejedná, četba Kočky na lovu Vás rozhodně pobaví.

Dagmar Marušincová

Gillerová Katarína – Miluj mě navždy

Šťastně vdaná Ema se na plese nečekaně setká s Markem, který byl její první velkou láskou a který ji nakonec opustil kvůli jiné ženě. Vyptává se Marka na jeho rodinu, ale ten se odpovědím vyhýbá.
Druhý den Marko spáchá sebevraždu a Ema má pocit, že v tom hraje nějakou roli právě ona. Snaží se zjistit vše co se týká Markova života po jejich rozchodu, ale všude naráží jen na mlčení.

Dějem se prolíná současnost i minulost, kdy Ema vzpomíná na vztah s Markem, na rozchod rodičů, na svou bývalou kamarádku a na jiné zásadní chvíle, které prožila.

Jana Spíchalová

Karel SlezákFrancoise a Claude Hervéovi – Kolem světa na kole

Objet celý svět na kole je jistě snem každého cyklocestovatele. Francoise a Claude Hervéovi byli v tom směru odvážnými průkopníky. Když se vydali v roce 1980 na svou cestu, mysleli si, že bude trvat tři roky. Vrátili se za neuvěřitelných 14 let společně se šestiletou dcerkou. Nezaměřovali se výhradně na cestovatelské zážitky a sportovní výkony, i když některé byly opravdu pozoruhodné. Věnovali se poznávání různých kultur a společenství a zúčastňovali se na jejich životě.

Tato kniha patří mezi stěžejní díla svého druhu. Pokud vás baví jezdit na kole jen tak nebo i dál za humna, nemůžete ji vynechat. A s jejími autory se dokonce můžete osobně setkat na letošním veletrhu Bike Brno, kde v sobotu 12.11. vystoupí jako hlavní hosté festivalu Cyklocestování.

Ing. Karel Slezák

Miroslav Graclík, Václav Nekvapil – Jiřina Švorcová osobně

Nedávno zesnulá česká herečka, zanícená komunistka měla až do své smrti hodně odpůrců, ale také hodně příznivců. V rozhovoru s Miroslavem Graclíkem nejen vypráví o svém životě – osobním i hereckém, ale vysvětluje a obhajuje své politické názory. Najdeme zde i vyjádření jejích hereckých kolegů.

Kniha mě velice zaujala, přečetla jsem ji jedním dechem a můžu říct, že jsem si trošku poopravila názor na tuto herečku. V životě totiž nic není jenom černé a bílé….

Ludmila Orálková

Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 – Alois Nebel

Nebel znamená německy mlha. Čteno obráceně – leben – žít. Prohlížíte-li si komiks Alois Nebel, pak se váš život, tak jako hlavního hrdiny, ocitá tu a tam v mlze. Musíte hodně namáhat oči – i ty vnitřní – abyste rozeznali a pochopili, co se kolem vás děje. Tu se ocitáte v roce 1989, tu ve druhé světové válce, pak zase někde uprostřed… Chvíli v Nebelově reálném životě, chvíli v jeho mlhách. A to vůbec nemluvím o Němém komiksovém hrdinovi, který je záhada sama až do úplného konce. Dříve, než půjdete do kina, určitě si přečtěte komiks. A pusťte si k tomu “nebelovský” hit Václava Neckáře.

Zdeňka Adlerová

Joy Fieldingová – Nebezpečná zóna

Nebezpečná zóna je název baru. Schází se zde nad skleničkou bratři Will, Jeff a jejich kamarád Tom. Jednoho dne sem zavítá záhadná žena a pánové mezi sebou uzavřou sázku, kterému se jí podaří nejdříve svést…Tajemná žena má  však svá tajemství – despotického manžela… a ještě něco …. z minulosti.

Ludmila Orálková

Zuzana Zajícová – Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama

Život ženy se dělí na několik etap: koťátko, kočička, zralá žena a mrtvá žena. Proměnit se ve zralou ženu není jen tak. Je to proces náročný a žádá si podpůrné a nezbytné prostředky, aby zralá žena vydržela co nejdéle. Jelikož podpůrným prostředkem zhusta není vlastní manžel, je nutno hledat jinde. Pokud potřebujete zpomalit, lehce se zamyslet a taky se zasmát, sedněte si do křesla a otevřete tuto knihu.

Alena Kadlecová

Robert Holdstock – Les mytág

„Jak asi funguje ten proces vzniku, vrtalo mi hlavou při pohledu na tu krásnou, pevnou, měkkou a teplou lidskou bytost. Vznikla ze spadaného listí? Tak, že divoká zvěř nanosila větvičky, vytvarovala z nich kosti a až na podzim opadalo odumírající listí, obalilo kosti lesním tělem? Probíhalo to tak, že se v jednom okamžiku někde v lese zvedlo z houští něco podobného lidské postavě a síla lidské vůle, působící zvenčí, tomu dala dokonalý tvar?“

Takto přemýšlí hrdina skvělé fantasy knihy, ve které nepotkáte ani draky ani upíry, ale ocitnete se v tajemném Rhydopském lese. Ačkoli tušíte, že v sobě tento starobylý les skrývá mnohá nebezpečí, jeho volání nelze odolat. Podlehl mu otec, první syn, druhý, … Proč? Co je tak okouzlilo? Staré mýty? Láska? Touha po “bezpečí”? (Děj se odehrává těsně po druhé světové válce.)

Zdeňka Adlerová

Mons Kallentoft – Zimní oběť

V našich doporučeních se už tato detektivka objevila, ale nedá mi to, abych k ní taky nepřipojila pár řádek. Je to skvěle napsaný příběh o vyšetřování záhadné a brutální vraždy. Koho by napadlo pověsit svou oběť nahou na strom? Inspektorka Malin Forsová a její kolegové z kriminálky bojují s třeskutě mrazivým počasím i s časem. Motivů je několik, ale stopy jsou nejasné. Šlo o staroseverský pohanský rituál? Vyřizování účtů? Nenávist k člověku, který nezapadl do „normální“ společnosti? Pevně doufám, že čeští čtenáři nezůstanou ochuzeni ani o další Kallentoftovy romány, protože tento pán psát opravdu umí.

Mgr. Sylva Cidlinská

Khaled Hosseini – Tisíce planoucích sluncí

Skvělý román, který se nedá jen „zhltnout“. Přinutí vás zamyslet se a Lajla, Rašíd, Marjam a Azíza se usadí ve vašich hlavách i ve chvílích, kdy zrovna nedržíte knihu v ruce. Hosseini vykreslil jednotlivé postavy s jejich rysy, trápeními a touhami tak mistrně, že vás vtáhnou do svého života. Současně s tím si uvědomíte, že krutý osud, který prožívají hlavní ženské hrdinky i další postavy románu, mohou být hrozivě skutečné, protože Hosseini píše velmi realisticky a otevřeně.

Kniha není v žádném případě jen o životě románových postav, ale dovíte se v ní mnohé  o náboženství, politice, válce, Talibanu… prostě o všem, co současný Afghánistán sužuje. Ve Velké Británii patří Tisíce planoucích sluncí s více než 700 000 prodanými výtisky k nejprodávanějším titulům současnosti.

Eva Kalivodová

William Saroyan – Tati, tobě přeskočilo a Mami, mám tě ráda

Jak rozdílný je svět viděný očima dítěte a dospělého! Proč s přibývajícími léty většinou zapomínáme, jak bylo vše “velké, barevné, hravé, (ne)spravedlivé,…”. Proč si v dospělosti myslíme, že už všechno víme a přestáváme se ptát? Rozvod … slovo, stav, realita, která nejvíce ubližuje dětem. Ačkoli obě knihy spolu nesouvisí, v každé z nich prožívá jeden rodič s jedním svým dítětem život po odloučení od druhého partnera, druhého sourozence. A přesto jsou oba příběhy plné lásky, porozumění, něhy …

Zdeňka Adlerová

Marcela Mlynářová – Důchodkyně nestřílejte

Autorka čerpá náměty ze svého pestrého, ne vždy lehkého života, který se tak pro ni stal bezednou studnou nevšedních zážitků a příhod. Díky notné dávce osobního nadhledu, smyslu pro humor a schopnosti výstižně postihnout dění kolem sebe získávají její příběhy na čtivosti a pobaví. Jak vidí autorka ženu po šedesátce? Je to žena vyzbrojená šarmem i elegancí, a především díky životním zkušenostem schopností vnímat svět kolem sebe s humorným nadhledem. Autorčiny úsměvné a s lehce provokujícím sarkasmem podané příhody věrohodně potvrzují, že není podstatný věk, ale přístup k životu.
Na tuto knihu volně navazuje autorčina další kniha Z lodiček do holin. Nenechte si ujít!

Alena Kadlecová

Linda Howard – Strážce úsvitu

Tato kniha populární autorky mě překvapila. Je totiž úplně jiná, než její ostatní tituly a stylem mi hodně připomínala romány Barbary Woodové. Grace se specializuje na středověké rukopisy a v hromadě starých listin najde cestu ke ztracenému pokladu. Rozluští legendu o templářských rytířích a stane se spolu se svou rodinou terčem úkladného zabijáka. Kdo usiluje o jejich životy a proč…??? Poutavý, čtivý román můžu hlavně ženám vřele doporučit.

Ludmila Orálková

Sara Gruenová – Voda pro slony

Úspěšnému studentu vysoké školy veterinární se těsně před závěrečnými zkouškami zhroutí svět a on se náhle ocitne v cirkusovém vlaku. Stává se z něj ošetřovatel zvířat, prožívá svou velkou lásku, bojuje o holý život, … Na své těžké začátky vzpomíná dnes již devadesátiletý Jacob v domově pro seniory. Ač otec pěti dětí, musí se spolehnout na péči ústavních sester a lékařů. Příběh je nejen skvěle napsanou sondou do historie krizových třicátých let v Americe – většina cirkusových příhod má reálný základ, ale také neobvykle citlivým pohledem do duše a myšlení stárnoucího člověka, jehož touhou je zůstat “přítomen”.

Zdeňka Adlerová

Petr Šabach – Občanský průkaz

Petr Šabach mi svým stylem i formou vyprávění vždy připomene spisovatele Bohumila Hrabala. Asi je to tím, že jsou si v mnoha ohledech podobní, ať už se jedná o „hospodské“ historky nebo o vystřídání mnoha zaměstnání. V Občanském průkazu nám Šabach představuje humornou formou období mnohem méně humorné. Občanský průkaz je totiž hlavně o tom, jak se žilo lidem v Československu po roce 1968, ale hovoří i o Sametové revoluci v roce 1989 a následujících letech. Mě tato kniha, jakožto čtenáře, který uvedenou dobu nezažil, nadchla tím, že mi připadala mnohem lepším obrazem doby než jakýkoliv televizní dokument nebo kniha pojednávající o tomto čase pouze v historickách datech. Vřele ji doporučuji všem mladým čtenářům, kteří mají zájem dozvědět se, jak se v těchto dobách žilo. Humornou a jistě pravdivou knihu Petra Šabacha doporučuji i dospělým. Jistě si při ní zavzpomínají nejen na máničky a Led Zeppelin, ale i na natržené stránky ve starých občanských průkazech.

Jan Řezníček, DiS.

Láska a čas (Edice Česká povídka)

Další z mé oblíbené řady nakladatelství Listen vás přivede na pole partnerských vztahů. Rudišovská Kodaň nezklame svým německým nádechem a hrdina v povídce Josefa Moníka se zaplétá do zajímavého milostného trojúhelníku. Osobně doporučuji povídku Věry Noskové, která se věnuje navazování vztahů přes internet.

Bára Adlerová

Franz Kafka – Zámek (audiokniha)

Nadčasový, přesný popis byrokracie. Naprosto mne dostala část „u pana starosty“, cituji: „V tak velikém úřadě, jako je hraběcí, se může někdy stát, že jedno oddělení nařídí to, druhé ono, jedno neví o druhém, nadřízená kontrola je sice vrcholně přesná, přichází však, jak je u ní přirozené, příliš pozdě, a tak může přese všechno vzniknout menší zmatek.“ To že je napsáno před bezmála devadesáti lety?

Zdeňka Adlerová

Vojtěch Lindaur – Šance sněhových koulí v pekle

Zasvěcené povídání o hnutí hippies a taky o tom, co zbylo z jeho ideálů. Návrat k rokům 1965-1969 a k euforickému dění v ulicích sanfranciské čtvrti Haight-Ashbury, odkud vyšly takové hudební hvězdy jako Janis Joplin nebo Grateful Dead. Nadějné začátky a hořké konce, kdy magickou atmosféru Woodstocku vystřídaly o pár měsíců později násilné zmatky na festivalu v Altamontu a kdy kapely pořádající volné koncerty pod širým nebem sežvýkala mašinérie hudebního průmyslu. Pro zpříjemnění zážitku ze čtení si můžete v našem audiovizuálním oddělení  půjčit nahrávky hudebníků, o kterých bude řeč.

Mgr. Sylva Cidlinská

Andrea Cremerová – Smečka

V letním čase si můžete dovolit i nejedno intelektuálské zaškobrtnutí. Já jsem to své našla v knížce Smečka, které se veze na módní vlně upírsko-vlkodlačích příběhů. Calla je silnou vůdkyní své malé smečky stejně starých puberťáků. Do měsíce se má ale její život radikálně změnit – má ho totiž spojit s nafoukaným Renem, mladým vůdcem nepřátelské smečky Baneů. Do toho se samozřejmě ještě připlete Shay, lidský potomek, kterého urputně hlídají Strážci. Ale kdo je to doopravdy zač? Bez výčitek svědomí můžete alespoň jednu letní noc této červené knihovně věnovat. A pokud vás zaujme, čekají na vás ještě dva díly této trilogie.

Bára Adlerová

Nicole Kraussová – Dějiny lásky

Přece nebudu číst knihu, která na mne vystrkuje holý zadek!” řekla jsem si nedávno a Dějiny lásky odložila. (Obal prodává!) Dala jsem však na doporučení jednoho knihkupce a velkého čtenáře a knihu si půjčila. Nelituji. Tak jako u Kateřiny Tučkové (Vyhnání Gerty Schnirch) jsem byla překvapena zralostí textu týkajícího se reálií, které tyto mladé ženy nemohly zažít, ale přesto dokáží tak působivě popsat. Příběh vypráví nejen lásce a z ní plynoucího osamocení, ale také o knize Dějiny lásky a jejím záhadném autorovi. Ze současné Ameriky zavede děj čtenáře až do válečného Polska a s tamními židovskými emigranty zpět do “země svobody a neomezených možností”. Za zmínku stojí, že manželem Nicol Kraussové je Jonathan Safran Foer. Doporučení jeho knihy Příšerně nahlas a k nevíře blízko najdete níže. A rozhodně si nenechte ujít film Naprosto osvětleno s Elijahem Woodem v hlavní roli, který byl natočen podle Foerova románu (také v našem fondu).

Zdeňka Adlerová

Diana Gabaldon – Vážka v jantaru

Toto pokračování románu Cizinka nás zavádí do Francie, kde se Jamie a Clair uchýlili k příbuzným a jelikož Clair, která vlastně žila v době o dvě stě let zpátky, ví jak dopadne boj o získání koruny, snaží se této katastrofě nějak zabránit a zvrátit tak chod dějin. Nepodaří se jim to a tak se Jamie rozhodne zachránit alespoň těhotnou Clair a vrací ji u kamenů na Craig na Dun o dvě století vpřed.

Clair se po dvaceti letech života v moderní době  a po smrti svého prvního manžela Franka vrací opět do Skotska a svěřuje zde své dceři tajemství o jejím pravém otci. Ta ji však nechce uvěřit a tak je jejím jediným  spojencem rodinný přítel Roger, který je také spjat s Claiřinou historií. Nepodaří se mu sice zachránit svou předchůdkyni, která byla v minulosti upálena jako čarodějnice ale sděluje Clair zprávu, kterou vypátral o Jamiem.

Tato kniha, přestože je opět dosti objemná, se čte opravdu jedním dechem a stejně jako její první díl ji rozhodně doporučuji. A navíc se opět chystá vydání dalšího, v pořadí již třetího dílu, na který se už teď moc těším.

Jana Spíchalová

Stephenie Meyerová – Stmívání

Nekonečná fronta rezervací na kompletní ságu Stmívání od spisovatelky Stephenie Meyerové mě přiměla k přečtení tohoto, v dnešní době velmi úspěšného, díla. A mohu říci, že jsem dobře udělal, jelikož jsem byl opravdu mile překvapen, jak poutavě je kniha napsána. Začátek velké lásky mezi Bellou, obyčejnou holkou, a Edvardem, upírem, je tak krásně popsán, že jsem se těšil na každou další stranu příběhu. Stmívání nabízí kvalitní literární zážitek. Obdivuji autorčinu představivost a vyprávěcí schopnost. Opět zde platí staré známé pořekadlo, že knížka je lepší než film. Mnohem lepší.

Jan Řezníček, DiS.

Kathryn Stockettová – Černobílý svět

Černobílý svět není sice tak drsný jako Lovec draků, ale přesto také donutí „dříve narozené“ zavzpomínat a srovnávat život v 60. letech v „nesvobodném“ Československu a „demokratické“ Americe. Příběh z jihu USA, z hlavního města Mississippi, kde ještě v 60. letech platily psané i nepsané zákony rasového útisku, vás zavede mezi černé hospodyně a jejich bílé paničky. Čtyři sta stránek o lidské odvaze a přátelství přečtete jedním dechem. Kéž by takových bylo více. Předsudky v myslích lidí, a nejen rasové, totiž zdaleka nevymizely.

Zdeňka Adlerová

Maxim E. Matkin – Miluj mě ironicky

Pod tímto exoticky znějícím pseudonymem se skrývá slovenský autor, píšící zejména ve slovenštině a poměrně bez zábran, což mu přineslo značné množství sympatizantů i kritiků.

Kniha Miluj mě ironicky, která je jeho již pátým dílem (v naší knihovně máme ještě Mexickou vlnu a Půlnoční deník), není románem, ale sbírkou krátkých příběhů a návodů, jak přežít ve vztahové džungli. Spisovatelův složitý citový život a důvěra, s jakou se na něho obracejí známí, ale i celkem neznámí lidé se svými problémy, podpořily jeho přesvědčení, že má co říct ke vztahům mezi muži a ženami. V této povídkové knize odkrývá tajemství mužsko-ženské komunikace a strategických her. Jako bonus pak nabízí Příručku blufera neboli návody, jak předstírat, že jste někým jiným, když už tak nedokážete žít. Před vydáním knihy se Matkin k této problematice již delší dobu vyjadřoval ve svých internetových a tištěných „psychoporadnách s ručením omezeným“. I když se v některých povídkách motivy a způsoby řešení opakují, jedná se o sbírku inteligentního humoru, který určitě potěší. A jak podotýká samotný tvůrce – nezapomeňte, je lepší milovat ironicky než nemilovat vůbec.

Dagmar Marušincová.

Otfried Preussler – Čarodějův učeň (audiokniha)

Liberecký rodák Preussler ve své oceňované knížce ztvárnil lužickosrbskou legendu z 17. – 18. století o čarodějnickém učňovi Krabatovi. Tomu se ve snu zjeví jednooký havran divoce krákající jeho jméno a poroučející mu přijít na Tři krále do mlýna na Blatech. Tam je pro něho mezi dalšími 11 učedníky připravená slaměná postel. Být učedníkem ve mlýně nebude žádný med, ale čím to, že když se ho stárek Tonda jemně dotkne, jde mu práce sama od ruky? A proč jsou všichni počínaje listopadem nervózní? A jaký je vlastně hloupý kuchař Jura? Nenechte se odradit označením „knížka pro děti“, spíše naopak. Dlouhý, ale nerozvětvený příběh ukazuje, že pravé přátelství je často mocnější než černá magie a intriky. Rozhodně ji doporučuji v audiovizi, které propůjčil svůj úžasný hlas Lukáš Hlavica. I díky němu budete vyhledávat chvíle s CD přehrávačem co nejčastěji.

Bára Adlerová

Mariusz Szczigiel – Udělej si ráj

Druhá kniha tohoto “čechofila” vypráví, na rozdíl od Gottlandu, o naší současnosti. I když je velmi subjektivní, polský novinář zde vypráví převážně o svých setkáních s českými umělci, např. Egonem Bondym, Bohumilem Hrabalem, Halinou Pawlovskou či Davidem Černým, dozvídáme se z rozhovorů mnohé o nás Češích. Zvláštním tématem knihy je otázka “jak se vám žije bez boha”. A odpovědi nejen umělců jsou velmi zajímavé. To, že přestal věřit v boha, Szczygiel v Polsku zatím veřejně nepřiznal … I v tom je mezi našimi národy velký rozdíl …

Zdeňka Adlerová

Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy

Přiznávám, byla jsem k nim skeptická. Pamatuji si svoje zklamání z podobné literární senzace jménem Šifra mistra Leonarda. Další módní vlna, která odezní, říkala jsem si. Po přečtení prvních čtyřiceti stránek jsem měla chuť tu tlustou Larssonovu  bichli odložit. Dlouhé, rozvláčné. Kde je safra ta slavná zápletka? Části, které mě nebavily, jsem začala  bezostyšně přeskakovat – vždycky se k nim můžu vrátit –  až jsem se dostala k vraždě Harriet Vangerové. Ještě pořád to vypadalo jako tuctová detektivka. Ovšem jen do té chvíle, než se Mikaelu Blomkvistovi podařilo objevit nečekané detaily na starých fotkách. A pak ta záhadná telefonní čísla, z jejichž pravého významu vás zamrazí v zádech. Vzápětí se do pátrání zapojí Lisbeth Salanderová  a začne ten pravý frmol. V tu chvíli nasadíte zběsilé čtenářské tempo, jen abyste zjistili, jak všechno dopadne. Ne, tohle není žádná uměle vytvořená módní vlna. A ke stránkám, které jste přeskočili na začátku, se můžete vždycky vrátit.

Mgr. Sylva Cidlinská

Zlata Golda Dvořáková – Iveta Bartošová očima důvěrnice

Obraz známé zpěvačky z lidské stránky. Nejen z článků bulvárních novin. Čte se jedním dechem. Oddechová knížka pro ty, kteří chtějí nezaujatě nahlédnout do soukromí této „princezny“ popu.

Mgr. Jana Hošáková

Barbara Erskinová – Žila jsem již před staletími

Úspěšná novinářka Jo Cliffordová dostává za úkol napsat sérii článků o metodě „návratů do minulosti“ – probuzení vzpomínek na minulá zrození pomocí hypnotického transu. Netuší, že tím uvede do pohybu lavinu zážitků ze své dřívější existence středověké šlechtičny lady Matyldy z Hay, která prožila svůj život ve Walesu za vlády krále Jana. Čtenář s bezdechým napětím sleduje proplétání osudů z reálného světa a z minulosti až k nečekanému rozuzlení.

Na tuto knihu jsem si vzpomněla při čtení první části zatím sedmidílné ságy – a současného bestselleru – Cizinka Diany Gabaldonové (doporučení viz níže), která je označována jako “nejchytřejší historický sci-fi dobrodružný a romantický příběh, jaký kdy napsala držitelka titulu Ph.D.”  Půjčila jsem si ji na mnohá doporučení a také proto, že mi děj připomněl zmiňovanou knihu Barbary Erskinové – a ta se mi líbila. Cizinka je skutečně fenomén. Na mne sice trochu „tlustá“ a taky mi vadila skutečně odfláknutá práce redakce – “… probudila jsem se na úzké pistoli…” :), ale asi neodolám a do druhého dílu Vážka v jantaru, který už v knihovně také máme, určitě alespoň nakouknu.

Zdeňka Adlerová

Mark T. Sullivan – Očistný obřad

Diana je připravena užít si s malou skupinou lidí několik dnů v přírodě na lovu. Události ale naberou nečekaný zvrat nálezem jednoho z účastníků – brutálně zavražděného. Tím ale výčet mrtvých zdaleka nekončí,  lovci se  stávají lovenými a nikdo z nich si není jist životem. Diana, jejíž dávné jméno z dětství je Malá Vrána, v sobě opět probouzí vzpomínky a dávno zapomenuté dovednosti a instinkty, které jí pomáhají přežít a pátrat přitom po neznámém tajemném útočníkovi. Velmi čtivý napínavý román byl v roce 1998 navržen na ocenění E.A.Poea The Best Mystery of 1998, autorovo dílo bylo v roce 1989 a 1991 nominováno na Pulitzerovu cenu.

Eva Kalivodová

Stanislav Lem – Solaris

Solaris je opravdu umělecké dílo po všech stránkách. Je fascinující nejen po stránce literární, která nabízí skvěle napsané dialogy, ale i po stránce filozofické, co se samotného příběhu týče. Vzdálená planeta Solaris, tvořena inteligentním oceánem, dokáže zhmotnit sny a i ty nejskrytější lidské myšlenky uložené v podvědomí. Díky těmto jevům všechny členy posádky, zkoumající neustále pohybující se oceán, překvapí nečekaní „hosté“. Na palubu je tedy vyslán psycholog Kelvin, aby zjistil, co se na Solarisu vlastně děje. Po první noci se mu zjeví kopie jeho zesnulé ženy. I přesto, že se jedná pouze o napodobeninu, začne Kelvin svou ženu opět milovat….Více nechci prozrazovat, jelikož Vás nechci připravit o čtenářský zážitek jednoho z největších děl science fiction literatury. Kniha byla dvakrát zfilmována. Poprvé v roce 1972 ruským režisérem Andrejem Tarkovským, novější verze pochází z roku 2002 od režiséra Stevena Soderbergha. Osobně doporučuji první zpracování, jelikož Andrej Tarkovský byl skutečným „básníkem filmu“ a jeho převedení literárního díla do filmové podoby vyráží dech i po tolika letech.

Jan Řezníček, DiS.

Michal Ajvaz – Zlatý věk

Magický realismus, fantastika – to je svět Michala Ajvaze. Ale nepleťte si to s fantasy literaturou. Na stránkách svých knih splétá před vašima skutečnost s iluzemi, sny a mýty takovým způsobem, že vše přijímáte zcela důvěřivě, okouzleni jeho nádhernou češtinou. K létu patří cestopis. Proto se vydejte – z pohodlí domova – na malý ostrov kdesi uprostřed Atlantiku kde žijí lidé ve zcela jiných společenských vztazích, než jak jsme zvyklí. Příběh má dvě části. V první se seznamujete s Ostrovem a jeho obyvateli a ve druhé prolistujete jedinou Knihu, která na ostrově existuje a jejíž čtenáři jsou vlastně i jejími autory. Pro nováčky na Ajvazově literární cestě doporučuji jinou “putovní” knihu a to Cestu na jih. Je stejně magická a mnohotvárná, ale pro začátečníky více “stravitelná”.

Zdeňka Adlerová

Simona Monyová – Srdceboly

Nová knížka  Simony Monyové se týká – jak jsme u této autorky zvyklí nebo spíše zvyklé – opět vztahů mezi partnery. Její hrdince je právě čtyřicet, je úspěšnou spisovatelkou společenských románů, která se snaží vyrovnat s osamělostí po rozvodu dlouholetého manželství. Po náhodném setkání začíná nový život s o 10 let mladším mužem a jeho tříletým synkem. Kniha líčí úskalí vztahu úspěšné, samostatné a zajištěné ženy s mladým lehkomyslným mužem, který žárlí na svou ženu, protože jemu se tak profesně nedaří. Naše hrdinka – zprvu zaslepená fyzickou přitažlivostí svého partnera –  začne později poznávat jeho opravdové pohnutky k jejich sňatku a snaží se zoufalými pokusy čelit jeho nevěrám a dalším excesům, které ji přivedou téměř  na mizinu… Jak nakonec vztah této nerovné dvojice dopadne, se dozvíte během jednoho odpoledne u vody, protože ji za tu dobu hravě zvládnete, a je k této činnosti přímo předurčena.

Marie Kachlíková

Carlos Drummond de Andrade – Fyzika strachu

Výbor básní, který vydalo nakladatelství Odeon na konci 60. let 20. století, je bohužel jedinou knihou, která u nás od tohoto autora, jak jsem zjistil, vyšla. Přitom se jedná o tak skvostnou poezii s nádhernými obrazy a metaforami, na které nejsme, dle mého úsudku, my Evropané, zvyklí. Brazilský básník Carlos Drummond de Andrade je považován za jednoho z největších autorů latinskoamerické literatury. Ve volných verších nacházíme spousty odkazů na jeho rodný kraj, dětství i plavby po moři. Čím ale autor doslova překvapuje, jsou nezvyklé asociace a metafory, kterými básně ozvláštňuje a přidává jim „nádech originality“. Originální tento autor totiž rozhodně je. Pokud hledáte dobrou poezii, vřele doporučuji Fyziku strachu. Já hledal poezii, která si na nic nehraje, docela dlouho. Nakonec jsem ji našel v autorovi zcela neznámém, co se našich končin týče.

„Kdyby se oči znovu naučily plakat, byla by druhá potopa světa.“

Jan Řezníček, DiS.

Petra Braunová – Klub radostí dnešního dne

Jste na Facebooku? Kolik máte přátel? S kolika z nich se znáte osobně? Jste si jisti, že mezi nimi není žádná Sylvie Slezáková nebo Martin Hlávka? Myslíte si, že vám by se nic takového, jako hrdinům nového románu Petry Braunové nemohlo stát? Skutečně jsou v této sociální síti lapeni pouze lidé s psychózami, neurózami, manipulátoři, osamělé ženy hledající partnery, exhibicionisté? Možná je příběh trochu naivní a dlouhý. Ale čtenáře – “FB-přítele” –  určitě donutí k zamyšlení.

Zdeňka Adlerová

Henry Miller – Tiché dny v Clichy

V této kratší autobiografické próze popisuje Henry Miller svůj pobyt ve Francii  během 30. let 20. století. Zavádí nás do Paříže i okolních obcí a představuje nám je tak, jak je neznáme. Jeho Paříž není krásná, ale plná špinavých a šedivých ulic lákajících ke hříchu na každém rohu. A nebyl by to Henry Miller, kdyby těmto hříšným místům nepodlehl. Jeho přítel Carl, také spisovatel, s nímž žije ve společném bytě, je mu podobný. Oba se díky svým tužbám dostávají do různých situací. Dívky i ženy se tu střídají jako na běžícím pásu, noční podniky jsou plné pozoruhodných konverzací a víno teče proudem.  Text je plný zajímavých myšlenek, ale i erotických pasáží, které rozhodně nejsou pro slabší povahy. Takže pokud máte dost sil a odvahy, můžete se toulat po hříšných ulicích a kupovat si falešnou lásku kdykoliv po ní zatoužíte. Vždyť v každém z nás je kus hříšníka, jen s tím rozdílem, že my o svých intimních záležitostech nemluvíme. Miller se nebojí být v této oblasti otevřený. Tiché dny v Clichy pro něj jistě až tak tiché nebyly.

Jan Řezníček, DiS.

Mons Kallentoft – Zimní oběť

Hlavní postavou prvního dílu série detektivek Monse Kallentofta je mladá policejní inspektorka Malin která pátrá po vrahovi muže jehož nahé tělo bylo znetvořeno a pověšeno na osamělém stromě. Kniha mě překvapila ne příliš akčním dějem zato však propracovanou psychologií postav ztvárněnou poměrně stručným stylem. Mírně zvláštní styl a hlavně závěr knihy nutí čtenáře domyslet si, číst mezi řádky což vůbec neubírá knize na zajímavosti. Tento detektivní román se ve Švédsku ihned po vydání stal bestsellerem a připravuje se filmové zpracování celé série.

Eva Kalivodová

Franz Kafka – Proměna

Co vyjadřuje tento drobný text spisovatele, který se stal slavným, a to velmi, až po své smrti? Pocity vyřazenosti a izolovanosti – tudíž depresi? Nebo je to příběh plný humoru a nadsázky? Ať už vnímáme Proměnu jakkoliv, nemůžeme se hned na začátku povídky ubránit vtíravé otázce – “co tím chtěl básník říci?”, že nechává hlavního hrdinu, znenadání proměněného v obrovského brouka, naprosto klidným. Kafka je prý “těžký”. Pokud se s ním chcete přece jen seznámit, sáhněte po Proměně. Možná také změníte názor a sáhnete třeba po Zámku, který máme ve fondu také jako audioknihu.

Zdeňka Adlerová

Michael Třeštík – Slečny z Avignonu – nutkavé psaní o obrazech

O zážitku z výtvarného díla se dá psát různě. Postřehy sběratele Michaela Třeštíka jsou poutavé, leckdy vtipné a na nic si nehrají. Neunavují intelektuálními složitostmi a porozumí jim i běžně vzdělaný čtenář. Kapitolky můžete číst popořadě nebo na přeskáčku, podle toho, zda vás víc zajímá barokní umění nebo malba 20. století. Počtete si o malířích slavných i méně známých a třeba mezi nimi objevíte autora, o kterém si budete chtít zjistit víc informací.

Mgr. Sylva Cidlinská

O. Henry – Katedra filantromatematiky (audiokniha)

Ať už při zkouškovém či náročném dni v práci, člověk častokrát sáhne raději po kratších povídkách než po sáhodlouhých, byť kvalitních románech. Nejinak jsem to udělala i v případě Henryho Katedry filantromatematiky, kterou jsem si tentokrát pustila z cédéčka. Barevnými hlasy Eduarda Cupáka a Jiřího Adamíry jsem se nechala provést překvapivými osudy lidí v pěti povídkách. Všechny se odehrávají v Americe v polovině minulého století, kde ještě nebylo nemožné jen tak unést dítě, zahrát si s ním na Indiány schovaný v jeskyni pár kilometrů nad vesnicí (Výkupné za rudého náčelníka). Lidská touha – jak jednoduše, ale chytře přijít k penězům za co nejmenšího vynaloženého pracovního úsilí – se ostatně vine všemi povídkami. Jako například při vychytralém založení sňatkové kanceláře, kde budou podvedeni samotní strůjci (Exaktní věda o sňatku), nebo v Katedře filantromatematiky, kde se ukáže, že i na charitě se dá dobře vydělat.

Bára Adlerová

Alessandro Gallenzi – Bestseller

Píšete do šuplíku? Obesíláte literární soutěže? Jste přesvědčení, že k napsání bestselleru, a tím pádem k získání slávy a pohádkového bohatství, vám stačí absolvovat kurz tvůrčího psaní? Zajímá vás, jak dopadne “souboj” věčně neúspěšného smolaře a starosvětského nakladatele? Pak vám doporučuji tuto knihu. Britský humor je velmi specifický a Gallenziho satira vám odhalí frašku nakladatelského podnikání.

Zdeňka Adlerová

Karel SlezákMatt Beaumont – E

Psána běžným jazykem, byla by tahle knížka asi docela obyčejným humorným dílkem o životě v jedné reklamní firmě. Takhle, jako série na sebe navazujících e-mailů interní korespondence, má docela zajímavou příchuť postupného objevování vztahů a charakterů; asi jako když si utváříme názor na jednotlivé postavy výhradně z přímé řeči. Nic nového pod sluncem, chtělo by se říci, ale do běžného pletiva intrik, podbízení a manažersky povýšeného jednání s lidmi vstupuje nový fenomén elektronické pošty s možnostmi okamžitého doručení, zasílání kopií a skrytých kopií i zpráv zaslaných nechtěně na nesprávnou adresu. Kdo je zvyklý na každodenní zdolávání přívalu e-mailů (nejlépe v nadnárodní firmě), bude se smát od začátku do konce. Pokud nemáte takovou praxi, budete se možná chvíli prokousávat k uspokojení z nezvyklé četby. Ale zkuste to, ten humor za to stojí!

Mimochodem: V hlasování časopisu Advertising Age byla „E“ zvolena čtvrtou nejlepší knihou z reklamní branže všech dob…

Ing. Karel Slezák

Michail Bulgakov – O prospěšnosti alkoholismu

Jak už sám název napovídá, v této útlé knížce se Bulgakov představuje spíše ze své humorné a satirické stránky. Zároveň však jde ruku v ruce se smutkem. Ať už je to prostým faktem nutnosti obhajování alkoholismu hned v úvodní povídce, či překvapivé lidské samotě a vychloubáním ve Spojovatelkách, předvedených v mistrné formě. Kniha je zakončena autorovým Dopisem SSSR, který přibližuje represivní dobu stalinismu před druhou světovou. A ač se i při tom můžeme usmívat, ze zakončující autorovy žádosti, aby byl s okamžitou platností on i jeho žena puštěni za hranice, až mrazí.

Bára Adlerová

Richard Erml – Zuzanka a tibetské velehory (deník ze svatební cesty v dopisech)

Televize už není takovým nepřítelem literatury, jak se kdysi zdálo. Vždyť i tentokrát jsem po knize sáhla po té, co jsem si ji nechala doporučit Markem Vašutem v pořadu ČT2 Čtenářský deník.

Slova Pavla Kohouta na obálce mohu jen potvrdit: “…Čerstvě rozvedený muž odjíždí na čtyřměsíční svatební cestu, aby souběžně s totálně cizím světě svízelně objevoval i ženu, kterou si právě vzal. Své poznání málem zaplatí životem. Příběh-nepříběh, zmítající se mezi love-story a inteligentním cestovním průvodcem, vytváří nepomíjející napětí, navíc je dobře strukturován a vyprávěn bohatým jazykem, jako by tu známý divadelní kritik předváděl, co si žádá od dramatiků. Velmi se vyplatí číst!”

Autor nejen přežil, ale napsal také knihy o tom, co předcházelo i o tom, jak vše pokračovalo … Všechny najdete v našem fondu.

Zdeňka Adlerová

Hana Marie Körnerová  – Stanice odložených lásek

Na letní čtení u vody je jako stvořený nový román naší populární autorky. Tentokrát vypráví příběh dvou kamarádek Laděny a Kamily. Děj je zasazen do 70. a 80. let minulého století. S hrdinkami  si prožíijeme jejich lásky, manželství rozchody. Střídají se zde  situace vážné i humorné. Je to příběh o ženách a pro ženy, jak ustát všechny peripetie života, nezbláznit se a žít dál…

Ludmila Orálková

Michal Viewegh – Povídky o manželství a sexu

Viewegh je obvykle považován za mainstreamového autora, který chrlí co rok to knížku. Povídky o manželství a sexu se tedy hodí jako chuťovky na dobrou noc, ať už v čtené či poslouchané verzi, kterou čtou Josef Pejchal a Andrea Elsnerová. Občas se ale Viewegh podobá i velikánům české literatury, třeba v úvodní povídce Úspěšný lov, která svou groteskností a trapností připomíná Kunderovy Směšné lásky. Většinou povídek provází autorovo alter-ego – spisovatel Oskar. Jak říká Hřebejk, který podle jeho jiných knih natočil filmy, nejsou to velké, epické příběhy. Jsou to příběhy ze života, které ne vždy skončí happy-endem, které nemají na konci pomyslné finále s fanfárami. Například Instantní manželka působí jen jako rekapitulace Oskarova neúspěšného manželství – tedy zdánlivě žádný rozsáhlý děj, a přitom to může být životní příběh leckterého čtenáře. A právě v tom tkví kouzlo tak čteného Viewegha – dokáže nám totiž podat naše vlastní příběhy s nadhledem a lehkou ironií.

Bára Adlerová

Zdeněk Galuška – Slovácko sa súdí (audiokniha)

K letní večerní pohodě patří moravské vínko či slivovička a zejména veselá společnost. Tu vám kdekoli na světě dopřeje lidový vypravěč Zdeněk Galuška. Jeho dvě knihy Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí měly takový úspěch, že v 70. letech vznikl podle nich veleúspěšný televizní seriál s Jozefem Krónerem a Oldřichem Velenem v hlavních rolích. A v roce 2010 namluvil sám autor nejúspěšnější povídky také na tři CD. Chcete vědět, co to znamená, když někdo na Slovácku prohlásí: Pane súci, já su v tom nevinně! či Herodes, to byl král! anebo Ukrojte mi toho za dvě koruny.? Vypůjčte si Galuškovy (audio)knihy.

Zdeňka Adlerová

Egon Caesar Conte Corti – Alžběta: zvláštní žena

Ano, už zase ta Sisi (opravdu jen s jedním s). Legendární krasavice, manželka císaře Františka Josefa I. Její životopis z pera Conte Cortiho vyšel poprvé v roce 1934 a dočkal se zatím 43 německých vydání. Je založen na pečlivém studiu archivních dokumentů a dodnes neztratil nic ze své přitažlivosti. Počtete si v něm o osudech císařovny i o politickém pozadí posledních desetiletí rakouské monarchie. Máte-li chuť ponořit se do „starých časů“, neváhejte.

Mgr. Sylva Cidlinská

Především pro ženy: máte všeho plné zuby? Nestíháte práci doma? Natož v zaměstnání? Valí se na vás jen povinnosti a nikde ani kapka vděku? Musíte být krásná, upravená, vše zvládat levou zadní a pokud možno mít doma ještě i navařeno, uklizeno, vypráno, vyžehleno a nakoupeno nejlépe stále plnou ledničku?  Zlobí vás děti? Nevíte si rady, jak vše stihnout? Tak vám velmi doporučuji začíst se do kterékoli z počtu asi 30 knih brněnské autorky Simony Monyové. Knihy jsou o každé z nás, jsou ze života a o životě. O tom, co každá z nás prožívá: práce, děti, rodina, práce, děti…. otázky zdraví, přátelství od školky…. Najděte si chvilku. Nudit se určitě nebudete. U knih se zasmějete, čtou se jedním dechem, jsou útlé – každá má v rozmezí od 100 do 130 stran.

Mgr. Jana Hošáková

Petr Šabach, Miloš Urban, Pavel Brycz, Edgar Dutka, Jiří Kratochvíl, Boris Dočekal –  Hemy a Marlen v Paříži

Další kniha z edice Česká povídka, kterou už několik let záslužně vydává jihlavské nakladatelství Listen. Tentokrát je autoři věnovali oblíbeným spisovatelům – z Dutkovy etudy o cestě Austrálií Kerouac přímo čiší. I Šabach svého (taktéž osamělého) hrdinu posílá „na cestu“, tentokrát se ale jedná o roadtrip Asií. Zato Urban se svou typickou dikcí plnou závorek a sebemrskačského humoru zůstává v českých luzích a hájích, lokálně globálně na erotické síti Amatéři.cz. Jako perličku doporučuji Kratochvílovu povídku o setkání dvou slavných lidí v Paříži (ale stejně tak by to mohlo být u vás doma), která dala název celé sbírečce. Oproti příliš reálnému jazyku ostatních autorů jsou metafory černých mraků bažících po ukrajinské pasche, které mohou být vylákány za město, milým osvěžením.

Bára Adlerová

Karel SlezákMilan Silný – Každý kopec má své… NEJ

Mezi knihami s tematikou putování na kole se tahle knížka na první pohled jeví jako chudý příbuzný. Nepojednává o expedici do exotických končin, napříč světadíly, ani o extrémních závodech za polárním kruhem. Vypráví o obyčejných vyjížďkách na kole po obyčejných kopcích Čech a Moravy. A někdy to nejsou ani kopce zvláště vysoké. Ale každý z nich má svůj význam, svou historii a své kouzlo, které se mísí s postřehy cestovatele při dobývání jeho vrcholu, psané svěžím a vtipným perem. Výpravy party cyklistických drsňáků, někdy i za zjemňujícího doprovodu partnerek účastníků, se střídají s osamělým putováním autora. Dozvíme se spoustu zajímavostí a hlavně si znovu připomeneme úsloví pravověrných cyklistů, že každý obejetý kopec je promarněná šance. Člověk se na něm dozví nejen spoustu o věcech okolo, ale hlavně o sobě. Jestli máte rádi jízdu na kole, neváhejte a čtěte. Dostanete novou chuť si něco takového taky vyzkoušet a může to být každou sobotu nebo neděli; nemusíte kvůli tomu podnikat nákladnou cestu do dalekého zahraničí.

Tato kniha získala ocenění v literární soutěži, pořádané vydavatelstvím Cykloknihy.

Ing. Karel Slezák

David Grossman – Mít s kým běžet

Děj příběhu předního izraelského prozaika je zasazen do současného Jeruzaléma a jeho nejbližšího okolí. Mladý Asaf pracující přes léto na radnici dostane za úkol zjistit majitele zatoulané feny, a tak se mimoděk vydává po stopách neobvyklého příběhu. Mladičká Tamar, aby zachránila milovaného člověka, se stává pouliční zpěvačkou a dává se zavléci do světa zločinu.  Román patří k autorovým nejúspěšnějším knihám. Zaměřuje se na odcizení mezi rodiči a dětmi, drogovou závislost, zneužívání druhých a vnitřní sílu jedince.

Zdeňka Adlerová

Táňa Keleová – Vasilková  –  Já a On

Obyčejný příběh jedné obyčejné slovenské rodiny začíná svatbou dvou mladých lidí, vysokoškoláků, kteří si své manželství  malují růžovými barvami. Ale život bohužel přináší i chvíle méně radostné . Časem zjistí, že jenom láska k soužití nestačí. Finanční zabezpečení rodiny, péče o děti a jiné každodenní starosti je nakonec donutí slevit z jejich  představ a  ideálů . Aby mohli žít spokojený život, musí se naučit ještě mnoha věcem jako je tolerance, kompromis a pochopení toho druhého.

Příběh, ve kterém možná poznáte i ten svůj, je ideální lehké čtení na vaši dovolenou.

Jana Spíchalová

Jonathan Safran Foer – Příšerně nahlas a k nevíře blízko
Hlavní hrdina příběhu, devítiletý Oskar, vykazuje jisté znaky autismu. Nerozumí metaforám, když se mu něco nepovede, pořádně sám sebe praští, miluje exaktnost, logiku a vědu, kterou pro něj zosobňuje fyzik Stephen Hawking, jemuž neustále píše dopisy. Líbí se mu vynalézat nejnemožnější věci, nesnáší jízdu veřejnými dopravními prostředky, bojí se cestovat podzemní drahou a má fobii z výškových budov. Poslední jmenovaná porucha má ovšem logické vysvětlení: 11. září 2001 přišel Oskar o svého otce. Na druhou stranu má Oskar rád francouzštinu a slova „nesmírně“ a „neuvěřitelně“, jimiž vyjadřuje sílu svých emocí. K tomu trpí nezměrným smutkem kvůli otcově smrti. Jednoho dne najde náhodou v modré váze v otcově šatníku v obálce nadepsané Black zvláštní klíč. Jak si poznamená do svého deníku „Věci, které se mi staly“, ke svému životu vždy potřebuje nějaký raison d’étre; tím se pro něj stane hledání zámku, do nějž by tajemný klíč pasoval. „Black“ může znamenat jak barvu, tak i jméno nějaké osoby… Vydání Foerova druhého románu Příšerně nahlas a k nevíře blízko v listopadu 2005 odstartovalo celou vlnu děl, jež se zabývají traumatem, kterým Amerika trpí od zkázy WTC. V našem fondu najdete i jeho skvělou prvotinu Naprosto osvětleno.

Zdeňka Adlerová

Madeleine Albrightová: Tajná řeč broží – příběhy z mé šperkovnice

Americká diplomatka a bývalá ministryně zahraničních věcí USA se narodila v Praze, ale dramatické dějinné události přiměly její rodinu k odchodu do Anglie a posléze do Států. V průběhu své politické kariéry si Madeleine Albrightová vybudovala jedinečnou sbírku broží, které při jednáních dokázala důmyslně využít. Ve volbě konkrétního šperku byl zašifrován její postoj k dané situaci. Díky Tajné řeči broží se můžete pokochat rozmanitostí a krásou bižuterních kousků a zároveň nahlédnout do zákulisí vysoké diplomacie.

Mgr. Sylva Cidlinská

Jana Kratochvílová – Prohraná sázka

Knížka spíše pro dívky, u které se rozhodne nudit nebudete. Jaké změny nastanou po přestěhovaní se hlavní hrdinky z města na venkov? Jak si bude postupně zvykat např. na dlouhé a složité dojíždění, kdy na vesnici nejezdi autobus každýchch deset minut jako je tomu ve městech? Jak dopadne zápletka? Jestli se chcete zasmát či trosku odreagovat nebo zlepšit náladu – neváhejte.

Mgr. Jana Hošáková

Barbara Erskinová – Dědictví minulosti

Hlavní osou tohoto románu je přecházení děje ze současnosti do historie, zpět o dva tisíce let do Británie, do doby, kdy vznikalo křesťanství. Abi, vikářka anglikánské církve, má vizionářské schopnosti a za pomoci hadího kamene, jakési  křišťálové koule, která se údajně dědí z generace na generaci už po mnohá století, se přesouvá do časů dávno minulých a tak pozoruje příběh, který se tehdy odehrál. Snaží se všemu porozumět a zvrátit krutý osud tehdejší římské rodiny. Někteří ji pomáhají, druzí ji zase nazývají čarodějkou, která mluví s duchy, ale ani to ji neodradí od jejího záměru. Tato napínavá kniha zaujme určitě všechny čtenáře, kteří se již seznámili s tvorbou Barbary Erskinové , ale i ty, kteří její knihu budou číst poprvé.

Jana Spíchalová

Hana Whitton – Sedmý hřích se trestá smrtí

Po delší době jsem změnila žánr a tentokrát si dovoluji doporučit k přečtení tajuplný detektivní příběh ze středověké Anglie. Urozená  dívka Rosamund se zamiluje do krále Jindřicha II. Jejich láska brzy přeroste v trvalý vztah. To nelibě nese Jindřichova manželka Eleanor Akvitánská. Rosamund se uchyluje do kláštera benediktinů a Jindřich ji navštěvuje tajnou chodbou. Zde začne docházet k vraždám…

Ludmila Orálková

Khaled Hosseini – Lovec draků
Když čteme v knihách o hrůzách první světové války či zvěrstvech páchaných na lidech v té druhé, odkládáme knihu s oddychnutím: to bylo už hodně dávno, to se mé generace netýká, to už ani není pravda… O to těžší je pak číst o osudech odehrávajících se ve druhé polovině minulého století, v letech, kdy jste byli na světě, žili svůj klidný, bezpečný středoevropský život. „Stal jsem se, čím jsem dnes, ve dvanácti letech, jednoho studeného a zamračeného zimního dne roku 1975. Stalo se to už dávno, ale není pravda, co se říká o minulosti, totiž že se dá pohřbít. Protože minulost se vydere ven.“ Tak začíná příběh dvou afghánských chlapců, příběh krutý o to víc, že můžete srovnávat s tím, co jste v tom kterém roce jako děti „vyváděli“ vy. Není to příběh o týrání Afghánců Rusy či Talibany, ale o naprostém selhání, vině, obviňování se, touze po odpuštění nejen od jiných, ale především od sebe sama. V roce 2007 natočil americký režisér Marc Forster stejnojmenný film.

Zdeňka Adlerová

Audioknihy:

Josef Svátek – Paměti kata Mydláře
Příjemný hlas Miroslava Táborského zavede posluchače do nepříliš příjemného prostředí mučíren a popravčích tribun. Zajímavá je historie katova setkání s alchymistou Kellym nebo s rektorem Karlovy university, lékařem Janem Jeseniem, jemuž smrt na popravišti prorokoval meč visící v Mydlářově katovně. K zamyšlení vás určitě přiměje Janův postřeh, že s výší postavení člověka se mnohdy zvyšuje i jeho zvůle …
Stephen King – Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawsank, čte Oldřich Kaiser
Film podle povídky mistra hororů v hlavních rolích s Timem Robbinsem a Morganem Freemanem mne nadchl. Jelikož vím, jak ošemetné je zfilmování knih, neodolala jsem ani jeho audioverzi. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na hlas „komika“ v tak vážné roli, ale brzy jsem se opět ocitla uprostřed vězeňské knihovny. Kaiser je v roli Reda vynikající a „příběh o věčné naději“ v jeho podání všem vřele doporučuji.
Mariusz Szczygiel – Gottland
Když jsem poprvé slyšela název této knihy, napadlo mne, že se jedná o životopis našeho mnohonásobného zlatého slavíka. Až později, když se stala evropskou knihou roku 2009, mne zaujaly komentáře na téma: kterak polský novnář a spisovatel odhaluje českou minulost. Kniha reportáží o bratrech Baťových, sochaři Švecovi – autorovi Stalinova pomníku v Praze, spisovateli a scénáristovi Janu Procházkovi a dalších připomíná starším a objevuje pro mladé dobu, kterou již máme za sebou, ale která je, navzdory jinému tisíciletí, jakoby stále přítomna.
Jaroslav Rudiš – Nebe pod Berlínem
Tato audiokniha je trochu vyjímečná – načetl ji sám autor a jeho hlas doprovází originální skladby punkové skupiny U-Bahn, která patří k hlavním protagonistům rockového příběhu z berlínského metra. Ve vyprávění mladého učitele, který odchází do Německa zrealizovat své sny, „se najdou“ jak mladí, pro které je svobodné cestování naprosotou samozřejmostí, tak ti, kteří si pamatují NDR před rokem 1989. Do ucha si můžete pustit také Rudišovku knihu Potichu – příběh jednoho dne a jedné noci pěti naprosto rozdílných lidí.
Cormac McCarthy – Cesta
Cesta není pro každého ani pro každou příležitost. Její čtení, i poslouchání, je mrazivé, děsivé. Svět byl spálen. Źije ještě někdo kromě otce a syna? Je dobré je hledat? Přežijí setkání? Kam vede Cesta? Může mít tento příběh vůbec optimistický závěr? Přiznávám se, že knihu jsem díky její ponurosti nedočetla. Obdivuji však Jiřího Ortena. Pusťte si ho do uší i vy!
V „audiofondu“ máme také spoustu pohádek a humorných nahrávek: Cimrman v Novém světě, Povídky Šimka a Grossmanna, Silvestry Vladimíra Menšíka, Slovácko sa nesúdí… Najdete zde také klasickou literaturu: Cirkus Humberto, Egypťan Sinuhet, Dívka s jizvou… i příběh plný černé magie, dobra, zla, lásky a smrti Čarodějův učeň.

Zdeňka Adlerová

Klausová Livia – Smutkem neobtěžuji

Žurnalistka Marcela Pecháčková docházela několik let za paní Livíí povídat  si s ní o životě, a právě z tohoto materiálu knížka vznikla. Je poměrně tenká  ale příjemně mě překvapila množstvím informací. Autorka dokázala formou zajímavého neformálního rozhovoru zachytit důležité i všední okamžiky, představit paní Livii jako ženu citlivou, lidskou, velmi inteligentní a skromnou. Dovíme se nejen jaké měla jako malá holčička dětství, ale i spoustu podrobností o její rodině, jak se seznámila se svým manželem i kdo koho požádal o ruku.

Eva Kalivodová

Vladimir Nabokov – Lolita

Jméno Dolores má základ ve španělském slově dolor – bolest. Dvanáctiletá Dolores Hazeová – nebo taky Dolly, Lo, Lolita – je bolestnou láskou a objektem majetnické touhy čtyřicetiletého profesora literatury. Příběh zdůrazňuje vnitřní prázdnotu a citovou zaslepenost muže, pro kterého mladinká dívka představuje spíš hračku než plnoprávnou lidskou bytost. Při cestě nesourodé dvojice napříč Spojenými státy roste Humbertův strach z prozrazení i manipulativní metody, kterými se snaží držet svou svěřenkyni pod kontrolou. Dolly samotná není žádná světice, ale zcela logicky nedokáže pochopit ani přijmout hrdinovy city. Při první příležitosti uprchne, čímž ale celá trpká zápletka nekončí.

Mgr. Sylva Cidlinská

Markéta Baňková – Straka v říši entropie

Ze školní fyziky si pamatuji pouze to, že si ke zkoušce stačilo vzít krátkou sukni či hluboký výstřih a jednička byla zaručena. Když k mým „fyzikálním mezerám“ přičtu lásku ke „zvířecím“ příběhům, a nejen bajkám, bylo jaské, že „straka“ je pro mne ideální četba. Vědci jsou z těchto bajek nadšení, ve všech recenzích je kniha doporučována dětem, mládeži i dospělým. I mně velmi pomohla. Nejen že mám už více jasno v Archimedově zákonu či kvantové mechanice, ale např. bajka Straka v říši entropie mne naprosto smířila s „chaosem“ v dceřině pokoji. Teď už vím, že to není nepořádek, ale míra neuspořádanosti mikroskopických stavů při daném makroskopickém stavu. PS: Milé ženy, pochopit zákon setrvačnosti, tak jak je popsán v povídce Poradna slípky Jarmily, vyřeší mnohé rodinné trampoty. http://straka.podepsanosrdcem.eu/ukazka-poradna-slipky-jarmily

Zdeňka Adlerová

Gabaldon Diana – Cizinka

Tuto knihu jsem několikrát držela v ruce a několikrát ji odložila, jelikož mě od ní odrazovala její objemnost. 663 stran se mě zdálo poněkud dost. Ale nakonec mi to stejně nedalo a pustila jsem se do čtení. A nelituji. Kniha je čtivá a její obsah napínavý. Děj začíná v roce 1945 na skotském venkově. Zde se usadila Clair se svým manželem Frankem, aby si odpočinuli po válečných hrůzách. Frank tu nachází stopy svého praprapředka kapitána Randalla a Clair se kochá přírodou a zajímavým okolím. Venkov je opředen různými zvyky a pověrami, které místní obyvatelé neustále uctívají. Co je na tom vše pravda  Clair zakusí na vlastní kůži. Na záhadném kopci Craigh na Dun objeví megalitickou stavbu, kamenný kruh podobný Stonehenge. Když se dotkne jednoho z kamenů přenese se ve změti různých zvuků o dvěstě let zpátky do minulosti, kde se setkává právě s praprapředkem svého muže a zažije zde spoustu pro ni neuvěřitelných situací, zamiluje se, dokonce se i provdá a když má možnost se vrátit zpět do své doby tak….. . Ale to už nechám na vás aby jste si závěr knihy vychutnali sami. Já už se těším na další díl s názvem Vážka v jantaru, který by měl u nás vyjít v dubnu letošního roku.

Jana Spíchalová

Chevy Stevensová – Stále nezvěstná

Tuto novinku jsem měla vytipovanou na internetových stránkách již delší dobu. Netrpělivě jsem čekala, až knihu koupíme do knihovny a budu si ji moct přečíst…a nelitovala jsem. Skvěle napsaný, napínavý román u nás zatím neznámé autorky můžu milovníkům napětí jenom doporučit. Realitní makléřka Annie rekapituluje na sezeních u psychiatričky svůj příběh. Neznámý muž ji unesl, znásilňoval a musela plnit jeho nesmyslné požadavky. Nakonec se jí podařilo utéct, ale návrat do normálního života pro ni není vůbec lehký. Pátrá po totožnosti únosce a rozuzlení je kruté….

Ludmila Orálková

Jeffrey Archer – Nositelé příběhů

Archer je již druhý anglický spisovatel, jehož povídky mi učarovaly. Tím prvním je Roald Dahl. Sice jsem pořád ještě neodhalila „jádro“ anglického humoru (Jistě, pane ministře obdivuji, Monty Pythony nemusím), ale „nečekané konce“ povídek obou pánů doporučuji jako skvělý čtenářský zážitek. Škoda jen, že všechny anotace na Nositele příběhů píší, že deset z patnácti povídek je napsáno podle skutečnosti a pět je čistá fikcí autorova. Avšak které z nich mohou být pravdivé a které jsou fabualcí? Nemáte-li čas nebo chuť na dlouhé romány, sáhněte po krátkých, humorných, napínavých povídkách, jejichž rozuzlení vás mnohdy překvapí.

Zdeňka Adlerová

Jaroslav Velinský – Poslední tajemství Jana T.
V dětství jsem jako spousta mých vrstevníků hltala a téměř zpaměti znala komiksové sešity Rychlých Šípů, knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří patřily k mým nejoblíbenějším. Jaroslav Foglar k nim později připsal pokračování – Tajemství Velkého Vonta. Kniha, kterou vám představuji dnes, je pokračováním výše uvedených děl. Jaroslav Velinský pro ty, kteří je nečetli, mistrně do děje vsunul o nich zmínky, což příběh oživuje a těm, kteří četli, jsou velmi příjemnou vzpomínkou.

Znovu se setkáváme s postavami, kterým vdechl literární život J.Foglar – Mirkem Dušínem, Červenáčkem, Otakarem Losnou, Mažńákem, Dlouhým v přilbě a spoustou dalších starých známých. J. Velinský navázal na  známý příběh Druhostranníků a Vontů a obohatil jej novými postavami –  zejména dívčími, které v dílech Foglara chybí. Přestože věkem již dávno patřím k návštěvníkům oddělení pro dospělé, Poslední tajemství Jana T. z „dětského“ jsem přečetla jedním dechem.

Eva Kalivodová

Hilary Mantelová – Wolf Hall

Budu stručná. Wolf Hall je naprosto vynikající a zaslouží si stejnou čtenářskou přízeň jako tolik opěvované severské detektivky. Pokud si myslíte, že o tudorovské Anglii a vládě Jindřicha VIII. víte všechno, možná opravíte svoje mínění. A pořádně si zapamatujete jméno Thomas Cromwell. Tento člověk se z kovářské dílny v Putney dopracoval až k postu nejbližšího králova rádce. Spolu s ním budete sledovat události kolem Jindřichova rozvodu s Kateřinou Aragonskou a cestu Anny Boleynové k trůnu. Pravda, ta kniha má skoro 600 stran, ale Stieg Larsson taky nepsal knížečky do kapsy.

Mgr. Sylva Cidlinská

Daniel Glattauer – Dobrý proti severáku
Četli jste Forestovy E-maily z pekla (volné pokračování Lewisovy knihy Rady zkušeného ďábla)? Nebo Shafferové román v dopisech Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů? Líbí se vám tato forma literatury? Pak určitě „zhltnete“ další „e-mailovou“ knihu, která má pouze dva hlavní hrdiny. Muže a ženu. Ti se „virtuálně“ setkají pouze omylem. Přesto však spolu dokáží navázat velmi intimní vztah. Vím, že je často složité domluvit se mezi sebou, i když si hledíte přímo do očí, slyšíte intonaci hlasu, vidíte neverbální komunikaci těla. Na monitoru však vidíte jen „nic nevypovídající“ písmenka. Mohou tedy Emmi a Leo prožít naplněný vztah? Je vůbec možné „žít na síti“?

Zdeňka Adlerová

Richard Bach – Jediný

Je to o hledání sebe sama, o tom jakou cenu v životě máme danou osudem a jakou se dáme sami. Ústřední dvojice je spisovatel a jeho žena Leslie. Oba si prochází různými životními etapami a setkávají se s relativně stejnýmy světy jen v jiném čase, s různými lidmi. Kniha je náhled do nitra každého z nás a citllivě vypráví příběhy jejich i našeho osudu, cti, lásky, duše, prostě celé osobnosti. Četla jsem ji první jarní den a díky této knize mi bylo lépe a slunce se mi hned zdálo žlutější a lidé venku usměvavější. Skvělý lék na deprese nebo jiné úzkosti.

Alena Tyityisová

Sandra Brownová – Kouřová clona

Televizní reportérka Britt Shelleyová se jednoho dne probudí v posteli vedle mrtvého charlestonského policisty Jaye Burgesse, a nevzpomíná si, jak se k němu dostala a už vůbec ne, proč je Jay mrtvý. Brzy poté ji unese muž, který se pět let pokoušel vyrovnat si s Jayem účty… Britt pro něj znamená jedinou naději, aby očistil své jméno a veřejně odhalil pravdu… Čtivá knížka, která hlavně příznivce detektivního žánru a obzvlášť Sandry Brownové, určitě nezklame.

Ludmila Orálková

Simon Tofield – Simonův kocour

Je to skutečně odvaha přijít po úžasném a všemi milovaném kocourovi Garfieldovi s dalším komiksovým kočičím hrdinou. Simonův tvůrce na to však šel „od lesa“, lépe řečeno přes internet. Tento drsný kocour už má na Youtube přes třicet pět milionů fanoušků! A navíc také získal prestižní British Animation Award. Není divu, že tak široká základna obdivovatelů kocoura týrajícího svého pána, což má mimo jiné společné s Garfieldem, si zasloužila i knižní vydání. Takže chcete-li se pobavit na Simonův účet, aniž byste byli připoutáni k internetu, sáhněte po „papírovém“ chlupatém postrachu okolí. Pokud tedy nejste zrovna nepřítel koček nebo pes.

Zdeňka Adlerová

Antonín Líman: Kouzlo šerosvitu – úvahy o japonské kultuře

Osmnáct esejů přibližuje duchovní bohatství a historii národa, jehož tradice a životní filosofie se od evropských vzorců diametrálně liší. Antonín Líman je profesorem japonské literatury a uznávaným překladatelem, který do češtiny přeložil mnoho stěžejních děl. V textech zajímavým způsobem odkrývá specifika japonské literatury a filmu. A coby znalec na slovo vzatý poukazuje i na zakořeněné západní nepochopení a zjednodušování řady zvláštností, které často vidíme vytržené z kontextu. Třeba vás tato zajímavá kniha inspiruje k tomu, abyste sáhli po některém z japonských autorů.

Mgr. Sylva Cidlinská

Joy Fieldingová – V pavučině vztahů

Život Charley Webbové, kontroverzní sloupkařky jednoho časopisu, není vůbec lehký. Se svými dvěma sestrami se skoro nestýká, bratr Bram je drogově závislý a matka, která je opustila už co by malé děti, se po dvaceti letech vrací a žádá o odpuštění. A do toho všeho se jí ozve mladá žena Jill, odsouzená k trestu smrti za brutální vraždu tří malých dětí, se žádostí, aby převyprávěla její příběh. Charley postupně odhaluje Jillin příběh, ale současně se do něho začíná zaplétat i její osud. Sblíží se s Jilliiným advokátem Alexem, současně s tím zjišťuje, že její bratr měl vztah se sestrou vražedkyně, a když zjistí, kdo je vlastně spolupachatelem Jilliných vražd, nastává souboj s časem, protože jsou v ohrožení i její dvě děti.

Jana Spíchalová

Pavel Šrut – Lichožrouti se vracejí

Také já jsme se vrátila k těmto půvabným hrdinům. Nezklamali mne. Kniha je sice určená pro děti, ale i dospělý lačnící po napínavém dobrodružství ji přečte jedním dechem. Vždyť příběh lichých ponožek je tak důvěrný nám všem :o). První díl končil rozhodnutím malého lichožrouta Hihlíka odcestovat do Afriky za svými rodiči. A tak se opět setkáváme nejen s jeho kamarádem Ramíkem, šéfem zločineckého gangu Kudlou Dederonem či profesorem Kadeřábkem, ale také s novými hrdiny, které Hihlík potkává v daleké Tanzánii. A velmi sympatické je poslední slovo příběhu, resp. interpunkční znaménko: Konec?

Zdeňka Adlerová

Louis de Berniéres – Generálova šťastná smrt

Kniha povídek, s podditulem Příběhy z anglického venkova, je pro autora světoznámého a také zfilmovaného románu Mandolína kapitána Corelliho netypická. S malebnou představivostí zde popisuje Británii svého dětství. Zapadlou, možná až kýčovitou, ale každopádně svérázně nádhernou. Vesnici nedaleko Londýna, ve které vyrůstal, navíc zabydlel nejrůznějšími podivíny od filozofujícího čističe škarp, staré panny a podivínského přistěhovalce až po nahého generála. A protože jde o anglický venkov, chybět nemohou ani duchové a strašidla.
„Británie je opravdu jeden velký blázinec. Je to jeden z rysů, který nás odlišuje od ostatních národů. Máme velmi pružnou představu o tom, co je normální. Jsme v některých ohledech zkostnatělí a formální, ale věříme v právo na výstřednost, pokud jsou ty výstřednosti dost velké. K těm malým nejsme zdaleka tak tolerantní. Běda vám, když držíte špatně nůž, ale je vám přáno, pokud nosíte bederní roušku a žijete na stromě.“ Louis de Berni?res

Zdeňka Adlerová

Mariusz Szczygieł – Gottland

Ne přímo naučná ale rozhodně velmi poučná je tato nevelká knížka. Je až skoro k nevíře, jak se autorovi povedlo vměstnat na 222 stránek poměrně řídkého textu takové množství historických i životopisných faktů. Knížka zmiňuje mnoho našich velmi známých osobností, které se vlastní pílí a schopnostmi prosadily nejen v Československu, ale i o lidech veřejnosti neznámých, kteří zůstali ve stínu událostí.
Ale nejen o lidech je Gottland. Je i o době a absurdních poměrech, ve kterých většina z nás dlouho žila a máme je dosud v paměti. A pro ty později narozené, kteří si ji pamatovat nemohou, je úžasným náhledem do minulosti. Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor byl za ni nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Také obdržel v roce 2009 Cenu Gratias Agit 2009 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Eva Kalivodová

Audrey Niffenegger – Zakletý v čase

Za maskou romantiky se skrývá krásný životní příběh dvou lidí, kteří propletení prochází celým svým životem. Henry je cestovatel v čase, který nemůže ovlivnit mizení, místa objevení, datum a příhody spojené s určitým časem, ve kterém se zjeví. Clare poprvé pozná Henryho v šesti letech a od té doby je její život provázán častými schůzkami a velkou láskou k Zakletému v čase. Henry ji naučí milovat básně, četbu, učivo,sebe sama a také jeho. Kniha je skoro realistickým dílkem. Je výborným čtením pro kohokoliv a určitě jí nesedí označení červená knihovna pro její syrovost a charakteristiku.

Alena Tyityisová

Greg King – Sharon Tateová, Polanski a Mansonovi vrazi

V četbě o masových vrazích se nijak nevyžívám. Charles Manson je ale dnes pro řadu lidí známý spíš jako populární ikona než jako psychopat a zločinec, který stál za jednou z nejšílenějších vražd 20. století. Absurdnost a nesmyslnost toho činu šokuje dodnes. Autor rekonstruuje události ze srpna 1969, kdy skupina Mansonových přívrženců brutálně zmasakrovala celkem sedm nevinných lidí, mezi nimiž byla i těhotná herečka Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanskiho. Životu a filmové kariéře Tateové i jejímu problematickému vztahu s Polanskim je v knize věnovaná značná pozornost. Dočtete se i o okolnostech vzniku Mansonovy „Rodiny“, o samotném vyšetřování a průběhu soudního procesu a také o událostech, které následovaly po odsouzení obžalovaných. Velmi zajímavá kniha, ale nedoporučuji číst některé pasáže před spaním.

Mgr. Sylva Cidlinská

Jana Kratochvílová – Cesta zpátky

Odvěké dilema: ten nebo ten druhý? A navíc o to složitější je to, že jde o dva bratry! Zdálo by se, že šestnáctiletá Eva se již definitivně rozhodla. Se starším z nich chodila pár měsíců a teď ji čeká poznávání mladšího z obou sourozenců. Opravdu si nakonec vybrala toho pravého? O tom, že vše není tak lehké a jednoznačně, jak by se na první pohled mohlo zdát… Tak to v životě chodí.

Mgr. Jana Hošáková

Pavel Popelka – Cestopády

Tak už znám tři. A tři, jak známo, tvoří společnost. Velmi veselou společnost. Galuška – Uherský Ostroh – Slovácko sa (ne)súdí, Jilík – Uherské Hradiště – Jdu Slováckem krásným a Popelka. Jen s malým rozdílem. Pavel Popelka, ředitel Muzea J.A.Komenského v Uherském Brodu, se ve svých knihách zatoulá i na Horňácko, k Váhu, do Naardenu nebo až k Jadranu. Ovšem vždy ve společnosti své „zlaté hordy“: „Základní myšlenkou Popelkovy knihy je dosud pravděpodobně vědecky neověřená teorie o tom, že předchůdci jeho hrdinů jsou „převtělené duše Tatarů, zkultivované pěstováním trnek, durancií a vinné révy, obcující při cimbálu a houslích. To je Zlatá horda slovácká…“

Zdeňka Adlerová

Patrick de Funés a Olivier de Funés – Louis De Funés: Moc o mně děti nemluvte

Knihu napsali dva synové slavného otce, kteří popisovali životní příběh jednoho z nejlepších komediálních herců všech dob. V naší přítomnosti, kdy nás různá média krmí bulvárními zprávami, je tento kousek krásným a vítaným rozčarováním, kde se život Louise de Funése před námi doslova rozehrává a barvitě otevírá. Je zde evidentní, že synové svého otce velmi milovali a ctili a v knize je znát důležitý rodinný aspekt. Tento kousek doporučuji i těm, kteří životopisy standardně nečtou a chtěli by poznat poutavý příběh o krásném charakteru úžasného muže s výjimečným talentem, kterého dlouho nebude.

Alena Tyityisová

Pam Jenoff – Velitelovo děvče

Hlavní hrdinka Emma je provdána za Jacoba a žijí v centru Krakova. Ale je rok 1939 a brzy po jejich svatbě vypukne válka. Najednou se Emmě obrátí život naruby. Jacob se zapojuje do odboje a ona se musí vrátit k rodičům do židovské čtvrti. Nakonec se ocitá v ghettu a jejím úkolem je postarat se o malého chlapce, syna významného rabína, odvlečeného nacisty. Po útěku z ghetta si mění identitu, stává se z ní katolička Anna, která s malým bratrem přijela žít ke své tetě. Má zde pracovat jako asistentka významného německého důstojníka, bývalého velitele koncentračního tábora, ve kterém zahynuly tisíce lidí. Zamilují se do sebe a Emma si stále klade otázku, jestli může milovat muže, kterého by vlastně měla nenávidět…..

Ludmila Orálková

Li Cunxin – Poslední Maův tanečník

Příběh chudého čínského chlapce, který se vypracoval na světoznámého tanečníka a prvního sólistu amerického Houstonského baletu. Pohádka o Popelce? Možná vás toto srovnání na poslední stránce napadne. To by však na předchozích čtyřech stovkách nesměl být popsán poněkud krutější příběh… Často si stěžujeme, v jaké nesvobodě jsme museli před více než dvaceti léty žít. Li je můj vrstevník a tak jsem mohla srovnávat. Nesrovnatelné. Dilemata emigrantů bývala velmi, velmi těžká: pomohu si, kolika lidem ublížím, uvidím ještě někdy svou rodinu? A kolik těchto životních příběhů dopadlo šťastně? Podle knihy byl v roce 2010 natočen stejnojmenný film oskarového režiséra Bruce Beresforda.

Zdeňka Adlerová

Christine Misha – Jednou pochopíš

Myslíme si, že ty, které milujeme, známe.Otázkou je, zda jsme skutečně schopni poznat člověka – svého životního partnera. Monika je již deset let vdaná za Adama, úspěšného bankéře. Jejich na povrch spokojený život se změní, když mu je Monika jednou nevěrná. Trápí se tím, ale díky tomu také pozná druhou stránku svého manželství a její nevěra ji kupodivu otevře oči. Zjistí, že její manželství funguje už jen jako ze zvyku a o citech se už ani nedá mluvit.Po té, co se dozví o manželově milence se rozhodne vše ukončit rozvodem. Ale jak se bude její život dál vyvíjet? Poučila se z prvního manželství? Osud jí připraví další trápení, ale nakonec se po několika letech dočká toho pravého štěstí, jak to bývá i v pohádkách.

Jana Spíchalová

Lars Kepler – Hypnotizér

Jeden z nejlepších odborníků na hypnózu Erik Bark je požádán policií, aby tuto metodu použil u patnáctiletého Josefa, který jako zázrakem přežil brutální masakr své rodiny. Přestože Erik před téměř deseti lety slíbil, že hypnózu již nikdy nepoužije, nechá se přemluvit. Výsledek je více než překvapivý. Vyplývá z něj, že rodinu vyvraždil právě tento na hranici života a smrti balancující chlapec. Je to vůbec možné? Další úroveň děje tvoří krize, kterou Erikovo manželství prochází a jeho dávná lékařské praxe. Má únos Erikova syna nějakou souvislost s vraždami, ke kterým se Josef přiznal?

Autor je právem přirovnáván ke švédskému autoru S. Larssonovi. Zajímavé je, že Lars Kepler je pseudonym manželů Ahndorilovců, kteří se ve své tvorbě snaží přijít s novými neotřelými zápletkami a prostředími, vnést nové prvky. Tento pseudonym je inspirován příjmením spisovatele Stiega Larssona a příjmením astronoma Jana Keplera, který je pro autory synonymem objevování nového. Dle mého je Lars Kepler objevem na literárním nebi a věřím, že se brzy dočkáme i dalších titulů z avizované románové řady.

Eva Kalivodová

PS: Čte, souhlasí a doporučuje i Zdeňka Adlerová

Děvana Pavlíková – Má drahá, hříšná lásko – Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi 1814-1815

Kdo z nás si z hodin dějepisu pamatuje na Vídeňský kongres? A přitom to byla událost celoevropského významu, událost z níž se diplomaté učí dodnes, událost, která ani ve světě kultury a umění doposud nenašla přemožitele. A právě tyto pompézní kulisy tvoří rámec milostného příběhu ženy, kterou, přiznejme si to, si pamatujeme také více z literatury než ze školy. Kdo by neznal „paní kněžnu“ z Babičky Boženy Němcové. A ti, kdo se více zajímají o naši národní spisovatelku, určitě znají spekulace o mnohem bližším vztahu Kateřiny Zaháňské a Barunky Panklové, než se oficiálně píše. Nebýt dopisů, zůstalo by mnohé z naší historie zapomenuto.

I z korespondence Zaháňské, Lamba, Metternicha aj. se dovídáme mnohé o tehdejším životě. „…Moje dopisy jsou jako já – jsou dobré i zlé, mají punc štěstí i bolesti. Možná že právě tím mají se mnou mnoho společeného, že mi připravují více trýzně než radosti, ale jednoho dne, až dojdeš na samu hranici života, až vyprchají všechny iluze a jen to pravdívé zůstane nezměněné – až se rozpomeneš na svá nejhezčí léta a budeš se probírat mými dopisy – a to všemi, těmi dobrými i těmi, které nejsou, pak Ti zajisté dokážou, že jsem Tě miloval víc než svůj život, víc než si byla kdy milována a než milována budeš. Potom možná vzpomeneš starého přítele, který už asi nebude mezi živými, skonav s Tvým jménem na rtech, s Tvým obrazem v srdci.“ (Klemens Metternich Vilemíně Zaháňské, 1814)

Zdeňka Adlerová

French Tana – V lesích

Při archeologických vykopávkách poblíž lesa je nalezeno tělo mrtvé dívky z místního městečka. Je pouhá náhoda, že v nedalekém lese před dvaceti lety zmizely tři děti věku přibližně stejného jako mrtvá Katy? Dvě z nich se již nikdy nenašly, třetí – Adam si z této události na nic nepamatuje. Shodou okolností právě on je detektivem vyšetřujícím smrt Katy. Podezřelých je několik, motiv žádný… Podaří se Adamovi odhalit a předat spravedlnosti vraha? A jaká netušená i zapomenutá tajemství během vyšetřování vyplují na povrch? Závěr děje mě sice lehce zklamal, ale i tak vám V lesích na dlouhé zimní večery doporučuji. Velmi čtivý 482 stránkový román od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

Eva Kalivodová

Jana Kotrčová – Láska na inlinech

Sedmnáctiletá Denisa má spoustu svých problémů. Doma, ve škole… Blíží se prázdniny. Léto je tu. A její sestra, která má malé dítě se zamilovala. Do bratra Denisy bývalého přítele. Jak to vše dopadne? Oddechová kniha nejen pro mladé čtenářky, u které se jistě pobavíte

Mgr. Jana Hošáková

Scott Adams – Jak vydrhnout velrybě stoličku

Seriál komiksových příběhů s Dilbertem paroduje nejen prostředí velké firmy, ale také vztahy mezi lidmi, muži a ženami, resp. Dilberta a žen. Dnes tyto v celém světě velmi oblíbené stripy vydává na 2000 periodik. U nás poprvé vyšel knižně a velká jednička na titulní stránce je příslibem dalšího pokračování. Díl Dilbert 2 – Přineste mi hlavu poslíčka Willyho najdete již dnes v našem fondu!On-line v originále najdete Dilberta na www.dilbert.com. V češtině na těchto stránkách.

Zdeňka Adlerová

Francis Scott Fitzgerald – Velký Gatsby

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se vždy po čase vracím. Vykresluje atmosféru „nekonečného flámu“ počátku 20. let, kdy bylo zdánlivě možné všechno a v Americe se vyrojila řada nových zbohatlíků, kteří k penězům nepřišli zrovna legálním způsobem. Jay Gatsby je pašerák alkoholu, který shromáždil obrovské jmění s jediným cílem: získat zpět svou životní lásku. Stačí ale peníze a neochvějná víra k tomu, aby člověk překonal společenské konvence a smazal pět let odloučení? A je Daisy – povrchní bohatá kráska provdaná za vysportovaného omezence – těch odvážných snů vůbec hodna? Gatsby patří k typickým Fitzgeraldovým hrdinům, kteří ční nad okolní průměrností a šedí, ale ve střetu s realitou a lidskou omezeností ztroskotávají.

Mgr. Sylva Cidlinská

Jindřiška Hromádková – Druhý život

Kdo z nás by nechtěl prožít svůj život ještě jednou. Všechno bysme udělali jinak a lépe, protože už přece víme, co jsme v tom minulém životě udělali špatně. Matce pěti dětí Janě se život od základu změnil po těžké havárii, kterou sice nepřežila, ale…. Lékaři dokázali to, že transplantovali její nepoškozený mozek mladé dívce Olivii. Jana se tak probírá v nemocnici z umělého spánku v těle mladé dívky, ale se vzpomínkami zralé ženy. Jana alias Olivie po propuštění z nemocnice zjišťuje, že se z ní stala vlastně bohatá, mladá a krásná dívka, která zdědila po rodičích krásný dům a nemalý finanční obnos. Jak se s tím vypořádá ona sama a celá její rodina, které musí sdělit, že jejich máma vlastně nezemřela? Přijmou ji její dcery jako matku, nebo alespoň jako kamarádku?

Jana Spíchalová

Jan Balabán – Zeptej se táty

Vyrovnat se se smrtí blízkého člověka je vždy těžké. O to hůř, když krátce po smrti otce dostávají jeho děti i manželka dopisy plné zášti a zloby. Rádi by se ho zeptali, co je na oněch obviněních pravdy. Odpověď však nepřichází … Musí se s danou situací vyrovnat sami. Jejich diskuze je pak zavádí až k otázkám po smyslu lidské existence. Autor, který tento příběh psal s myšlenkou na svého nedávno zesnulého otce, a který zemřel krátce po odeslání konečné verze rukopisu, zavádí čtenáře zpět do doby normalizace, kdy nic, a tudíž ani zdravotnictví, kterého se děj dotýká, nefungovalo normálně.

Zdeňka Adlerová

Eidži Jošikawa – Musaši

Tento velice rozsáhlý (928 str.), ale nesmírně čtivý historický román, odehrávající se v Japonsku na počátku 17. století, zaujme snad každého čtenáře, milujícího příběhy a legendy. Jošikawa mistrně a barvitě rozepisuje jeden hlavní a paralelně s ním mnoho dalších příběhů všech možných kladných i záporných postav, které se vzájemně potkávají, míjí, aby se pozvolna spojily v jeden celek. Příběhy plné intrik, zášti, soupeření a zrady, ale také plné dobra, filosofie a všudepřítomné lásky.

Kniha nás provede nádhernou japonskou krajinou, překrásnou přírodou, kterou umí Jošikawa přesně vystihnout a popsat. Se stejně dokonalou bravurou nám představí všechny své hrdiny. Čtenář prožívá příběh a dokáže se vcítit do povah a charakterů jednotlivých postav. Hlavní hrdina Mijamoto Musaši se po prohrané bitvě u Sekigahary rozhodne stát mistrem meče a hledá cestu k dokonalosti a „probuzení“. Jeho cesta není jednoduchá a Musaši na ní pozvolna zraje, sílí, zoceluje se a jde, ne však bez chyb a omylů, pomalu k cíli. Ta však nemá konce. Musaši postupně vítězil nad všemi soupeři, rozhodující však nebyla jeho síla, ale jeho čisté srdce a nezdolné odhodlání. Poráží všechny slavné bojovníky a vytvoří si svou vlastní školu boje se dvěma meči. Avšak románový Musaši není jen bezcitným bojovníkem, je mužem milujícím, plným lásky a s vřelým srdcem. Po přečtení poslední stránky je rozhodně čtenáři líto, že kniha nemá pokračování a že se musíme se všemi hrdiny rozloučit.

Musaši je pro čtenáře opravdovým zážitkem a vřele jej doporučuji.

Anry Lukáč

Maywsová Frances – Pod toskánským sluncem

Americká autorka líčí ve své mimořádně úspěšné knize radosti a strasti, které jí a jejím blízkým přineslo rozhodnutí zakoupit opuštěnou usedlost na toskánském venkově a pustit se do její opravy. Především ale své objevování krás okolní krajiny, chutí místní kuchyně i půvabu volně plynoucích dnů toskánského jara a léta. Svodům italské přírody, historie a venkovského životního stylu není v podání autorky obtížné podlehnout – autorka dokáže se stejným zápalem a humorem přiblížit dobrodružství stavebních úprav a zahradních prací na léta neobdělávaných pozemcích stejně jako návštěvu trhu v blízkém městečku či sžívání s místními obyvateli a jejich zvyklostmi, a své podmanivé vyprávění prokládá i téměř pěti desítkami kuchařských receptů. Kniha figurovala více než dva roky na žebříčku bestsellerů listu New York Times a v roce 2003 se dočkala i filmového zpracování.

Alena Kadlecová

Sarah Larková – V zemi bílého oblaku

Aotearoa – země dlouhého bílého oblaku. Tak pojmenovali Maorové ještě před příchodem Evropanů Severní ostrov, který je dnes součástí Nového Zélandu. Jelikož dlouhé zimní večery jsou jako stvořené pro četbu „tlustých“ románů, sáhla jsem i já po prvním díle rodinné ságy, který popisuje osidlování této „zaslíbené země“ v druhé polovině devatenáctého století. Dvě maldé ženy se vydávají z rodné Anglie do tisíce mil vzdáleného světa, aby se zde provdaly za neznámé muže. Již brzy po přístání u jeho břehů však musí konfrontovat své představy s tvrdou realitou. Díky romatickému příběhu, plnému lásky i nenávisti, se tak čtenáři dovídají nejen historické okolnosti života přistěhovalců, ale zejména zjistí obrovský rozdíl v postavení žen tehdy a dnes. Do našeho knihovního fondu jsme právě zakoupili druhý díl ságy nazvaný Maorčina píseň.

Zdeňka Adlerová

Simon Mawer – Skleněný pokoj

Co se týče románu Skleněný pokoj, nejsem zdaleka jediná, kdo přispěl do této rubriky svojí „troškou do mlýna“. Víme, že jeho děj se celý točí kolem konkrétní místnosti ve skutečné vile na návrší skutečného velkoměsta. Pokoj, jehož stěny jsou tvořeny hladkými skleněnými tabulemi, jenž okouzluje mnohabarevnou hrou světelných odlesků na žilnatém povrchu onyxové přepážky, neměl dozajista ve dnech, kdy byl zbudován, obdoby. Stálý, konstantní, zdánlivě neovlivněný plynutím času, dějin a jejich zvratů, mlčky přihlíží tkanivu osudů a příběhů, které na jeho scéně splétají nejrůznější protagonisté. Přicházejí a zase odcházejí. Pokoj je provází svojí chladnou racionalitou, průhledností, v níž se neskryje lež ani neupřímnost, jindy zase dovoluje průchodu citů a vášní těch, kdo jsou s jeho jevištěm dočasně spojeni…

Recenzenti knihy poukázali na fakt, že vzájemná setkání mnohých postav probíhají příliš „fantasticky“, jsou do značné míry uměle vykonstruována. Ano, ale… copak neodrážejí lidskou touhu zažít v životě něco neobvyklého, až pohádkového? Já osobně jsem spíše postrádala jakési dokončení, vysvětlení určitých životních příběhů… Jak dopadla Kata? Jistěže, zahynula… ale co se s ní dělo nejdřív – po zatčení v Bayonne? A Zdenka? … Nic naplat. Každý spisovatel má výsostné právo vybavit svou knihu kromě jiného i nedoluštěnými tajemstvími. A vlastně je to tak dobře.

Mgr. Daniela Richterová

Hallie Ephronová – Nikdy nelži

Ivy a David žijí poklidně v nedávno koupeném starém domě a čekají příchod svého prvního dítěte. Při garážovém výprodeji se nečekaně u nich doma objeví dávná spolužačka Melinda a to je také naposledy kdy ji kdo viděl. V domě není, odcházet ji Ivy s Davidem neviděli, v domě se začínají dít podivné věci, policie pátrá po nezvěstné a podezřelými, na které ukazuje řada nepřímých důkazů jsou mladí manželé. Co tají před Ivy David i jejich právní zástupce? Jak se dostal zakrvácený nůž z jejich kuchyně do Davidovy dodávky a Melindiny šaty se stopami krve před dům mladých manželů? Vše i mnoho dalšího se dovíte při četbě tohoto velmi napínavého detektivního románu který zhltnete jedním dechem.

Eva Kalivodová

Petra Soukupová – Zmizet

Pod titulem autorčiny druhé, a opět velmi úspěšné, knihy Zmizet se skrývají tři povídky, které spojuje motiv zmizení někoho v rodině. Někdo je označuje za depresivní, existenciální, jiní civilní, realistické, s odcizujícím odstupem. V každém případě to není příliš veselé čtení, přestože vypravěči příběhů jsou ve dvou příbězích děti. Často vás bude mrazit při pomyšlení – skutečně to tak dítě cítí, vidí, vnímá? Skutečně máme my „dospěláci“ vždy pravdu, vždy navrch? A ve třetím příběhu se opět přesvědčíte, že mnohá rodinná tajemství ubližují tím více, čím déle trvá jejich odhalení. Kniha získala cenu Magnesia Litera 2010.

Zdeňka Adlerová

Stefan Zweig – Marie Stuartovna

Ještě coby nemluvně byla korunována skotskou královnou, v patnácti letech se stala královnou francouzskou. Boj o anglickou korunu ale pro Marii Stuartovnu skončil tragicky – po dlouhých letech internace byla v roce 1587 na příkaz Alžběty I. popravena. V krásném historickém románu líčí Stefan Zweig všechny vzestupy a pády hrdé skotské panovnice, která si i tváří v tvář smrti dokázala uchovat královský majestát.

Mgr. Sylva Cidlinská

Jarmila Kolárová – Proč právě já?

Kniha od starší spisovatelky, napsaná již před 12 lety, v roce 1998, je sice v něčem jiná než by se mohlo zdát, ale i přesto se velmi dobře čte a o humorné situace není nouze. Nejen pro dívky školou povinné… Proč právě já, tak se ptají hrdinky nového románu oblíbené české autorky, když je život náhle zaskočí. Maturantka Vlasta ani dětská sestra Svaťa se neznají a míří každá po svém za vidinou štěstí a úspěšného života, která jako by jim unikala mezi prsty. Ve chvíli, kdy Vlasta draze zaplatí za svůj omyl, se jejich osudy podivuhodně setkávají. S citlivým porozuměním sleduje spisovatelka obě dívky na křivolaké cestě za nadějí a láskou.

Mgr. Jana Hošáková

Mark Alpert – Konečná teorie

Autor studoval astrofyziku na Princetonské univerzitě. Posledních 10 let je redaktorem časopisu Scientific American . Ve své knize se zamýšlí nad odvěkým problémem lidstva – zneužití objevů. Díky Einsteinově teorii relativity sestrojili Američané atomovou bombu. K čemu by dospěli „zeměvládci“, poklud by měli k dispozici vědci stále hledanou Teorii všeho? Tato symbióza historických reálií s vědeckou fantazií či spekulace o osudu Einsteinovy dcery se čte jedním dechem. „Konečná teorie má všechno, co u románů miluji: úžasné napětí, nečekané zvraty v ději a fascinující vědecké informace. Mark Alpert dokázal udělat z fyziky tak napínavou věc, že jsem si to nedokázala ani představit!“ Tess Gerritsenová, New York Times, autorka řady bestsellerů, např. Zahrada kostí, Mefisto, Suvenýr a další. Také najdete v našem fondu.

Zdeňka Adlerová

Eva Urbaníková – Stalo se mi všechno

Životní příběh Slovenky Kataríny, která toho za přibližně deset let do svých dvaatřicetin poznala opravdu hodně. Vždy to nebyly zážitky, po kterých by většina žen prahla, zhusta ale takové, které v různých obměnách během svého života potkaly nejednu z nás. Možná někomu ze čtenářů nebude vyhovovat velmi otevřený styl Urbaníkové, myslím si ale, že do tohoto románu rozhodně patří a dodává mu na opravdovosti.
Sáhnete–li rádi po próze pro ženy ze současnosti, určitě si Stalo se mi všechno přečtěte. Já osobně se již těším na Všechno nebo nic a Všechno nebo nic -příběh pokračuje, kde se se známými postavami opět setkám. Kniha Stalo se mi všechno se velmi krátce o svém vydání v roce 2008 stala slovenským bestsellerem.

Eva Kalivodová

Hana Marie Körnerová – Láska a zášť

Knihy mé oblíbené autorky jsem na těchto stránkách doporučovala už několikrát. Milovnicím historických romantických příběhů by neměla uniknout poslední novinka v našem fondu – Láska a zášť. Dva šlechtické francouzské rody vedou dlouholetý a nesmiřitelný boj. Kdysi v něm šlo pouze o pozemky, pak se přidává únos nepřítelovy dcery…a nepřátelství se mění ve smrtelnou zášť. Do vykonání pomsty je později zatažena i nová mladá generace, která s původním sporem nechtěla mít nic společného. Tlak rodiny je však příliš silný.…

Ludmila Orálková

Eric-Emmanuel Schmitt – Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout

Pravidelní čtenáři této rubriky již vědí, že pokud se v naší knihovně objeví cokoli od Erica-Emmanuela Schmitta, neodolám. Nedávno k nám dorazil poslední díl z Cyklu o neviditelném – doufám, že i ten první jednou v Česku vyjde 🙂 –  o podvyživeném, a navíc velmi rozzlobeném, chlapci, ve kterém jeden stařec neustále „viděl tlouštíka“. Jak už je ve Schmittových drobných textech zvykem, nejednalo se pouze o strádající tělo, ale především duši. Vždyť ve většině případů se vnitřní rozpoložení odrazí na našem zjevu, smýšlení, chování, …
Vím, že v životě nejde nic tak jednoduše, jak to vypadá na papíře, ale nechte se alespoň vyzvat k malému zastavení, zamyšlení…

Zdenka Adlerová