Čteme a doporučujeme – archiv 2010

Netušíte, kterou knihu si vypůjčit? Tápete v tisících svazcích našeho fondu? Vyberte si z těch, které jsme četli v roce 2010.

Jackie Collins – Naivní mrcha
Autorka světoznámých bestsellerů se těší trvalé přízni čtenářů. Její knihy upoutají od první chvíle strhujícím dějem, plným vášně, smyslnosti a nečekaných zvratů. Jackie Collins se často inspirovala skutečnými osobami a událostmi, které vždy mistrně dotvořila a přizpůsobila ději.
Takovým je i poslední román Naivní mrcha. Hlavní hrdinkou je „holywoodská princezna“ Annabel, která je dcera slavného hereckého páru. Už v dětství pro rodiče nepředstavovala víc než módní doplněk, v dospělosti se pak pro ně stala nežádoucí přítěží. Annabel se odstěhuje do New Yorku, kde se svým přítelem Frankiem organizuje luxusní eskort prostitutek. Vše vyjde najevo, když je Annabelina matka zavražděna.
Ale nebyla by to Collinsová, aby ve své knize nerozvíjela hned několik dějových linií a osudů, které se vzájemně prolínají, setkávají, rozcházejí. Stálicí mnoha románů spisovatelky je její hrdinka Lucky Santagelová, v díle Naivní mrcha je jedním z hlavních protagonistů její syn Bobby. Šťavnatý příběh, atraktivní prostředí a správná míra sexu této knize opět zaručují čtivost a oblíbenost.

Dagmar Marušincová

Anna Gavalda – Člověk není nikdy úplně šťastný
Na první pohled by se mohlo zdát, že Charlesovi – úspěšnému pařížskému advokátovi nic nechybí. Má krásnou ženu, přátelský vztah s její dospívající dcerou, skvělou dobře placenou práci a respekt kolegů. Svou nespokojenost a rozmrzelost nad současným životem nevnímá ani on sám – dokud mu nejlepší kamarád z dětství neoznámí smrt Anouk – ženy, která jeho život ovlivnila víc, než si dosud myslel… Ve vzpomínkách se vrací do dětství, znovu si vybavuje dobu strávenou s Anouk a uvědomuje si, co všechno v jeho životě znamenala. Spontánně se rozhodne navštívit syna Anouk i její hrob na jihu Francie. Kromě dávného kamaráda však nečekaně nachází i lidi, mezi kterými zjišťuje, jak prázdný život dosud žije a s tím souvisí i další důležitá rozhodnutí.
V knize Člověk není nikdy úplně šťastný najdeme život i smrt, přátelství i závist, lhostejnost, smutek i radost, lásku i nenávist. To vše a ještě víc mistrně seskládáno do skvělého čtivého románu.

Eva Kalivodová

Erich Maria Remarque – Nebe nezná vyvolených
Knihy známého spisovatele E. M. Remarqua zná spousta čtenářů. Mě nejvíce zaujal příběh nemocné Lillian, která se léčí na tuberkulózu ve švýcarském sanatoriu a automobilového závodníka Clerfayta. Sice pro tento vánoční čas dosti smutný příběh, ale na druhé straně pro romanticky založené čtenáře a hlavně čtenářky velmi dojímavý.
Clerfayt navštíví v sanatoriu svého přítele a tam se seznámí s Lillian, které zbývá do konce života jen málo času. Proto se rozhodne s Clerfaytem odjet do Francie a užít si ten poslední zbytek života. Vztah mezi nimi se mění v lásku, ale poté co jí Clerfayt nabídne společný život, ho ve snaze uchránit bolesti z její blížící se smrti Lillian opouští. Smrt má však jiné plány …

Jana Spíchalová

Jiří Babica – Babicovy dobroty
Tentokrát bych trošku vybočila z tématu mnou doporučovaných knih. Kuchař Jiří Babica, oblíbený protagonista cooking show na nejmenované televizi, patří mezi ty celebrity, které jedni nenávidí a druzí obdivují. Jeho recepty patří k těm jednodušším, vaří z dostupných surovin. V našem fondu už máme obě jeho kuchařky, které vydal, tedy Babicovy dobroty 1. a 2. V nich si jistě každý najde recepty, které jej zaujmou a zařadí je v budoucnu mezi své oblíbené, jak tomu bylo i v mém případě.

Ludmila Orálková

Laurent Binet – HHhH
Vynikající román o jednom z největších „zvířat“ nacistické mašinerie Reinhardu Heydrichovi, přezdívaném Řezník, Pražský kat nebo Blonďatá bestie. A nejen o něm – autor knihu pojal zároveň jako poctu parašutistům Josefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi a lidem, kteří jim v Praze pomáhali při přípravě atentátu. O druhé světové válce a jejích souvislostech se dozvíte víc, než z lecjaké učebnice dějepisu. A nemusíte být fanouškem válečné literatury, abyste knihu přečetli takřka jedním dechem.

Mgr. Sylva Cidlinská

Simon Mawer – Mendelův trpaslík
Už při čtení Mawerova Skleněného pokoje (o brněnské vile Tugendhat) jsem se podivovala nad tím, jak může britský spisovatel, vystudovaný zoolog, psát tak barvitě a dobře o české historii. Proto jsem sáhla i po jeho dalším „moravském“ románu. Osud skutečného zakladatele moderní genetiky, brněnského kněze a opata augustiniánského kláštera ve Starém Brně Johanna Gregora Mendela spojil s životním příběhem jeho fiktivního příbuzného, uznávaného profesora moderní genetiky Benedicta Lamberta. Ten se rozhodne s odkazem na svého moravského praprastrýce pátrat po příčině vlastního onemocnění – achondroplastickým nanismem nebo-li trpaslictvím. Kniha je nejen příjemným exkurzem do historie genetiky, ale zazní zde také varování před tím, co lidé umějí nejlépe, zneužitím vědeckých výzkumů. Navíc Benův osobní příběh je natolik silný a dramatický, že nebudete chtít knihu odložit.

Zdeňka Adlerová

Jan Rybář – Čtvrtá kostka
Děj této historické detektivky se odehrává v Praze v době vlády Rudolfa II. Mladý rytíř Jan Víta je vtažen do středu intrik, spiknutí a vražd. Pokaždé, než je někdo zavražděn, nalezne mladý Jan zelenou skleněnou několikahrannou kostku. Co kostky znamenají a mají nějakou vzájemnou souvislost? To ale není jediná záhada. Kdo sleduje Vítovy kroky a postup jeho vyšetřování? Kdo najednou skupuje veškeré výtisky jedné poměrně bezcenné knihy a je obrazec, který tvoří na staré mapě řeky, náhoda?

Důležitými postavami této skvělé renesanční detektivky je Johaness Kepler a Tychon Brahe. Způsob jeho smrti nebyl tak docela jasný už v historii, jisté pochybnosti mají i hrdinové Rybářova románu a zajímá i naše současníky. Proto byly ostatky T. Braheho 15. listopadu 2010 opět vyzvednuty z hrobky v Týnském chrámu v Praze a budou podrobeny zkoumání Dánských vědců.

Eva Kalivodová

Jan Šmíd – Obrázky z Provence podruhé
Obrázky z Provence podruhé (2008) určitým způsobem navazují na první knihu Obrázků, která vyšla roku 2000 a později ještě v 2. doplněném vydání opět roku 2008. Nejsou turistickým průvodcem, jak říká autor. Když je navíc srovnává s úvodními Obrázky, tvrdí, že druhá kniha je v kontrastu k nim „méně turistická“. Možná namítnete, že to není pravda: vždyť se na jejích stránkách setkáme s takovými turistickými „magnety“, jako jsou Nice, Saint-Tropez či Cannes v době filmového festivalu. Ano, je to tak; záběr autora je však jako obvykle zcela netypický, byť píše o známých destinacích. Tak třeba co se týče festivalu v Cannes, rozhodně nečekejte reportáže o filmových hvězdách a promítaných snímcích. Příběhy lidí ze zákulisí, dotvářejících atmosféru události, to je to, co zajímá českého novináře. Proto točí rozhovor s šéfkuchařem restaurace luxusního hotelu, s promítačem filmů, s šéfem půjčovny smokingů nebo s řidičem jedné z limuzín, jež dovážejí hvězdy festivalu k pověstnému červenému koberci.

V knize je velmi často řeč o těch, kteří si splnili svůj sen a v kouzelném provensálském kraji našli druhý domov: herec Jean Marais, britský spisovatel Peter Mayle, ale také naši krajané – kdysi malíř Otakar Kubín, dnes například další malíř František Mertlík nebo Lenka Horňáková – Civade.

Obrázky mají podtitul Nové příběhy z kraje levandule, a možná i proto se můžete těšit, že se v nich dostane rovněž na oblast kvetoucích fialových koberců, tak typických pro Provence.

Mgr. Daniela Richterová

Mario Vargas Llosa – Tetička Julie a zneuznaný génius
Pokud máte pocit, že nositelé Nobelových cen za literaturu, mezi něž se od letošního roku řadí také Llosa, píší „velkou, těžkou, intelektuálskou“ literaturu, začtěte se do jeho „Tetičky Julie“ – nejvtipnějšího románu z jeho díla. Nejenže se mnohé dovíte o autorově životě, příběh je z části autobiografický, ale zjistíte, jak bohatou fantazii tento Peruánec má. A navíc, ty kreativnější čtenáře přinutí „psát“ taky. Životní příběh Llosy je totiž prokládán fiktivními rozhlasovými seriály, které píše jeho spolupracovník. A které vždy končí otazníky. Dokážete na ně odpovědět? Anebo skončíte jako onen „zneuznaný génius“?

Zdeňka Adlerová

Ondřej Suchý – Tři životy Lídy Baarové
O naší nejkrásnější prvorepublikové herečce bylo napsáno mnoho. Smutně se proslavila aférou s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem a po 2. světové válce začínala znovu od nuly. Ondřej Suchý porovnává její tři biografie – knihu Útěky, které vznikla na základě rozhovorů s Josefem Škvoreckým, Života sladké hořkosti sepsané s Františkem Kožíkem a memoáry vydané v Německu. Podařilo se mu sesbírat mnoho zajímavých materiálů, ale snaží se o objektivitu a nehoní se za senzací. Výsledkem je zajímavé čtení, kde nechybí ani vzpomínky a názory současníků.

Mgr. Sylva Cidlinská

Tania Crosse – Dívka od řeky
Elizabeth Thorntonová se s matkou odmalička učí sbírat a používat léčivé byliny. Matka umírá a Elizabeth za ni přebírá místo ošetřovatelky Josiaha Pencarrowa . Nachází zde domov a nemusí tak odolávat návrhům svého strýce. Jedné noci se však nečekaně vrátí těžce zraněný Pencarrowův syn Richard s malou dcerou. Elizabeth o oba pacienty obětavě pečuje, ale Richard se k ní chová nepřátelsky a po otcově smrti jí oznámí, že si nepřeje, aby v domě zůstala. Ke strýci se vrátit nechce, ale jinou možnost zřejmě nemá.…

Ludmila Orálková

Richard Bach – Jak zhypnotizovat Marii
Řídí naše životy náhoda nebo osud? A existuje vůbec náhoda? Nebo má všechno, co se v našem životě děje, nějaký řád? Či jsme snad sami tvůrci svého osudu? Platí ono často proklamované heslo: dívej se na svět pozitivně, on ti ukáže pozitivní tvář? Jaký je svět doopravdy? Vidíme realitu nebo jen naši sugesci? „Představ si, že nic z toho, co se děje od chvíle, kdy jsi vzlétl ze Seattlu, není náhoda. Představ si, že je to lekce, která jen čekala, až v tvém životě nastane ten pravý čas, abys ji mohl dostat, a ten čas běží právě teď.“ Skvělý metaforický a trochu duchařský příběh, který vám na tyto otázky neodpoví. Ale donutí vás o nich přemýšlet.

Zdeňka Adlerová

Zdeněk Šmíd – Proč bychom se netopili, aneb vodácký průvodce pro Ofélii
Nalákat Ofélii, po radostech vodáckého života netoužící, na vodu není jednoduchá věc… Její přítel je ale houževnatý, nevzdává se a tak za vlahých jarních večerů líčí Ofélii veselé historky z vodáckého života, zpívá písničky, objasňuje odbornou hantýrku a poučuje o správné technice pádlování, sjíždění jezů… Víte, co je ve vodácké hantýrce traverz, koňadra, kolejda či šprajc? Pokud ne – a chcete vědět – zkuste se stejně jako Ofélie nechat poučit a třeba i zlákat… Tato malá a poměrně útlá knížka od svého vydání v roce 1987 již potěšila, rozesmála a věřím, že i přiměla vodáctví ochutnat notnou řádku čtenářů.

Eva Kalivodová

Joy Fieldingová – Ještě mě nezabíjej
Tuto knihu jsem i já přečetla na doporučení a to od své kolegyně. A musím říct, že už dlouho jsem si tak nepočetla. Knihu jsem zvládla takříkajíc na jeden zátah. Napínavý příběh, řekla bych přímo detektivní, vás nutí prostě číst a číst a číst, abyste se konečně dozvěděli jak vše dopadne. Mladá designérka Casey je vážně zraněna po té, co do ní vrazí auto. Upadá do kómatu a jediné co jí funguje, je sluch. Nemluví, nevidí, nehýbe se ale pouze slyší. A tak se postupně dozvídá vše o nehodě. Ale byla to vůbec nehoda, nebo úmyslný čin? Ví vůbec všechno o svých přátelích, manželovi, sestře? A co s ní bude dál…..

Jana Spíchalová

Ivan Kraus – To na tobě doschne
Je zvláštní, že jsme-li přímými aktéry popisovaných rodinných situací, do smíchu nám moc není. Když však vezmeme do ruky Krausovu útlou knížku, často se smíchy popadáme za břicha. Ztratilo se vám na dovolené dítě? Donutili jste – samozřejmě použitím vysoké diplomacie – manžela k návštěvě třídní schůzky či opery? Účinkovalo vaše dítě na školním představení, či láskyplně jste je přiměli ke hře na klavír? A co zima na horách? Trapasy, chvíle hrůzy či dohadování? V podání Ivana Krause humorný život.

Zdeňka Adlerová

Alena Jakoubková – Dobrý manžel…který nemlsá
Knihy této autorky mám moc ráda. Jsou to romány ze života, mnohá ze čtenářek podobný příběh prožila, nebo je jí téma blízké… Adriena je z lékařské rodiny , ale proti vůli celé své rodiny se stala herečkou. Náhodou jí vstoupil do života Luboš a nebýt toho, že otěhotněla, asi by si ho nikdy nevzala. V manželství není spokojená, radost jí dělají pouze děti, Adam a Louisa. Nakonec se manželovi vzepře, vrací se do práce a podává žádost o rozvod. Kupuje si vlastní byt, dokonce si najde milence. U rozvodového soudu ji však čeká překvapení, rozvádí ji totiž její bývalá láska Jarda, se kterým se rozešla, aby jí nestál v kariéře…..

Ludmila Orálková

Milena Mathausová – Jarmark dnes, zítra a pozítří taky
Pokouší se o vás podzimní deprese? S Jarmarkem ji zaženete naprosto spolehlivě. Hlavní hrdinka Josefa Maličká právě ukončila osmou třídu a měla by si v poklidu užívat prázdniny. To by ovšem její podnikaví a mírně potrhlí rodiče nesměli vést nakladatelství, nad kterým se právě vznáší hrozba krachu. Ve snaze odvrátit finanční katastrofu se tínek, minka (ne, nejde o překlep) a Josefa vydávají na dvouměsíční dobrodružnou cestu po vlasti české. Prodávat knihy na poutích – to je přece geniální nápad! Pravda, jak pro koho. Ale aspoň máte historky k vyprávění. Třeba o tom, co se stane, když vás navlečou do památečního svatebního kroje, který stařenky vydesinfikovaly šedesát let starým práškem proti otrávení studní.

Mgr. Sylva Cidlinská

Walter Tevis – Zpěv drozda
„Když jsem byl ještě mladík, ve veřejných školách se ještě vyučovalo čtení, i když jen jako volitelný předmět… Avšak od té doby uběhlo mnoho vody… Mladí lidé, s nimiž pracuji, …, nemají tušení, co čtení je, a vůbec je to nezajímá…“ Říkám si, nejen proto, že pracuji v knihovně, zda skutečně nespějem k tomu, že lidé přestanou umět číst a psát. Zda skutečně klesáme na drogové dno a až někde pod vrstvou bahna si uvědomíme … Byť jednou ze tří hlavních postav je dokonalý, inteligentní robot, některé pasáže mi nepřipadaly pět set let vzdálené … velmi dobře napsáno.

Zdeňka Adlerová

Elizabeth Lowell – Perleťový talisman
Novinářka Christy se vydává na přání své sestry Jo-Jo, kterou neviděla již třináct let, do záhadného kaňonu v Coloradu. Se sestrou se však vůbec nesetká, ale za to se zaplete do nebezpečného pátrání po archeologických artefaktech ukrytých ve skalách s názvem Sestry. Jejím spojencem je mladý zneuznaný archeolog Cain. Nejsou ale jediní, kdo v této lokalitě pátrá, a tak se dostanou do situace, kdy jim doslova šlápne smrt za krk. Nejnovější román Elizabeth Lowellové v naší knihovně vás jistě zaujme svým napínavým dějem plným dobrodružství.

Jana Spíchalová

Albert-László Barabási – V pavučině sítí
Chcete se dovědět, co je to web, link nebo jak zní v teorii čísel Goldbachova hypotéza? Co je to URL, co vyjadřuje anglický termín hub, co znamená pravidlo 80/20? Nebo co znamená označení cracker versus hacker? Co je to internet, kdo ho řídí? Jak vypadá IP adresa PC? Na první pohled nezáživná kniha tohoto maďarského profesora fyziky se překvapivě čte jedním dechem. Nepostradatelné pro všechny knihovníky, rešeršéry, informační profesionály a počítačové a IT techniky.

Jana Hošáková

Kenzaburó Óe – Soukromá záležitost
Přijetí odpovědnosti. Rozhodnutí, zda přijmout právě narozené dítě, které se narodilo těžce postižené a jemuž lékaři nedávají šance na normální život, či ho nechat umřít, nebo dokonce zabít. Skutečně nadsazená fikce anebo v šedesátých letech minulého století jednali lékaři japonských nemocnic tak cynicky? …Přijeďte (otče) okamžitě do porodnice, dítě není normální, zítra umře, …, vegetativní funkce, … zkusíme regulovat krmnou dávku sunaru,… Je chování mladého otce adekvátní, společensky přijatelné? Jak těžké je vyrovnat se s takovou situací?
Autor, lauerát Nobelovy ceny za literaturu, psal tento příběh pod dojmem vlastní zkušenosti. Krátce před tím, než se „vypsal“ ze svého traumatu (1963), se mu narodil mentálně postižený syn.
V den, kdy jsem knihu dočetla, vyšel v magazínu Pátek LN článek, který vypovídá o našem současném vztahu k postiženým lidem.

Zdeňka Adlerová

Vlastimil Vondruška – Zloději ostatků
Román je volným pokračováním již dříve vydaných knih Sběratelé ostatků a Vládcové ostatků. Znovu se setkáváme s trubadůrem Martinem ze Stvolna, jehož život není jednoduchý – jak už to ve středověku bývalo. Vysvobození jeho milované manželky Johanky z kláštera, souboje, vězení, neustálé útěky a skrývání se před mocnými a mnoho dalších peripetií, kterými je Martin nucen projít než…
Opět velmi příjemné a odpočinkové čtivo z pera V. Vondrušky, jehož romány jsou pro mne laskavými historickými pohádkami pro dospělé.

Eva Kalivodová

Arturo Pérez-Reverte – Dumasův klub
Dumasův rukopis jedné z posledních kapitol Tří mušketýrů, okultní trojjediná kniha Devět bran do Království stínů, jejímž údajným autorem je samotný Lucifer a sebevražda. Nebo vražda? Tyto tři skutečnosti stojí na počátku příběhu, který, ať chcete nebo ne, budete po několika stránkách srovnávat se Šifrou mistra Leonarda. V jednom příběhu svět knihkupců, antikvářů, někdy až fanatických bibliofilů, náruživých milovníků knih a zejména Dumasových rytíren. Ve druhém svět umění a vynálezů geniálního Leonarda da Vinci. V obou záhady, mystika, vraždy … Dumasův klub však nabízí pro literární nadšence i něco více: nenápadně, naprosto nenásilně provází čtenáře dějinami literarury. Podle této knihy natočil v roce 1999 Roman Polanski film Devátá brána s Johnny Deppem v hlavní roli lovce knih.

Zdeňka Adlerová

Vladimír Körner – Smrt svatého Vojtěcha
V tomto historickém románu, který je jednou z nejnověji napsaných Körnerových knih, se autor vydává ze všech svých děl zřejmě nejdále proti proudu času a dějin. Ocitáme se v českém státě druhé poloviny desátého století, abychom sledovali jak pohnutý vývoj našich zemí v této neklidné době, tak osud biskupa Vojtěcha, nejproslulejšího Slavníkovce. Vedle vylíčení Vojtěchovy životní pouti čteme také o událostech, jež se staly klíčovými pro české dějiny daného období: o vraždě knížete Václava, založení kláštera v pražském Břevnově či vyvraždění slavníkovského rodu.

Vojtěch se, jak už bývá u Körnerových postav zvykem, potýká s hledáním a nalezením svého místa ve světě, který jej obklopuje. Má velkou touhu sloužit rodné zemi a být prospěšný jejímu lidu, naráží však na nešvary hluboce vkořeněné v českém knížectví, které jedinec není s to vymýtit: obchod s otroky, mnohoženství, alkoholismus apod. Z toho důvodu, i když to pro knížectví není právě dobrou vizitkou, Vojtěch Čechy opakovaně opouští: několikrát je sice povolán k návratu, jeho poslední odchod se však stává již definitivním. A tehdy – jistě proti mysli, avšak bez rozpaků – trpce vyznává: „Tato země již není moje…“

Mgr. Daniela Richterová

Graham Swift – Zítřek
Děj knihy, odehrávající se v průběhu jediné noci, není nikterak strhující, živelný, akční. Přesto během těch několika hodin zrekapituluje hlavní hrdinka celý svůj padesátiletý život dcery, manželky a matky právě šestnáctiletých dvojčat. A o ně právě jde. Ráno jim otec sdělí informaci, která může zásadně změnit jejich dosavadní život. Zatím je však ještě noc a matka své a manželovo tajemství pomalu odhaluje ve svém vnitřním monologu o válce, sexuální revoluci šedesátých let, manželství, rodičovství. O tom, že velmi často bývá propastný rozdíl mezi terorií – slovem a skutečným životem.

Zdeňka Adlerová

Madelaine Leveau – Fernandez – Helena Rubinstein
Ve světě módy je průkopnicí a legendou Coco Chanel. V kosmetice platí totéž prvenství Heleně Rubinstein. Rodačka z Krakova našla štěstí za oceánem a v roce 1902 otevřela v Melbourne první salon krásy. Jejím esem v rukávu byl krém, který si přivezla z domova a jehož složení mělo blahodárný účinek na pleť vysušenou nepříznivým australským podnebím. V průběhu let se podnikavé Madame Rubinstein podařilo vytvořit skutečné kosmetické impérium. V obsáhlé biografii si můžete počíst o nejrůznějších zákrutech jejího života i o novátorských metodách, kterými se proslavila.

Mgr. Sylva Cidlinská

Ida Sebastiani – „Láskyplné“ povídky
Tak jako jeji Minutové povídky, mají i ty „láskyplné“ své kouzlo. Ty uvozovky tam však nejsou náhodou. Lásky je v příbězích pomálu. Ovšem tak jako v životě. U některých si čtenář dokonce vzpomene na Dahlovy Příběhy nečekaných konců. Arnošt Lustig o Daniele Kovářové (býv. ministryni spravedlonosti ve Fišerově vládě, píšící pod pseudonymem I.S.) a této knize napsal: „… dovede zbásnit pravdu. Vidí svět originálně a s nadáním, které vyvolává obdiv…Je moudrá a zábavná. To je to, co čtenáři chtějí. Pěknou recenzi najdete také na Knihožroutovi.

Zdeňka Adlerová

Lenka Lanczová – Milenky a hříšníci
Po knize Manželky, milenky, zoufalky napsala knihovnice Lenka Lanczová (autorka převážně pro ..náctileté ) další román pro ženy. Čtivý příběh ze současnosti vypráví o dvou ženách, jejichž osudy se nechtěně protínají… Ivana, dvaačtyřicetiletá učitelka češtiny, má skvělého manžela, tři dospívající děti, psa, kočku a rozsáhlé příbuzenstvo z manželovy strany. Klára, osmadvacetiletá, štíhlá, krásná, svobodná a sexy, tráví většinu večerů i víkendů sama, pouze se svou sedmiletou dcerkou v tichém a prázdném bytě a netouží po dalším zklamání s mužem. Ivana s Klárou se neznají, každá má svůj život . Nakonec se ukáže, že obě ženy přece jenom mají něco společného. Co, lépe řečeno, kdo je tím společným „majetkem“ se dočtete v románu.

Ludmila Orálková

Naďa Dubcová – Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše
Velký boom mají blogy už za sebou. Doba pokročila. Lépe řečeno doklusala do dalších „sociálních forem“. Přes přátele přátel – jak už to na Facebooku bývá – jsem „potkala“ další blogerku, která dovedla své virtuální dílko na vyšší level – vydala je knižně. Vím, v dnešní době nic neobvyklého. Kdo z nás by nepamatoval Deniky Ostravaka … Upřímně, nemám čas číst blogy on-line, natož tištěné. Ovšem název „Začíná to nudelmi a končí to kudlou v břiše“ mi přišel tak blízký, že jsem si knihu v knihovně ihned zarezervovala – byla půjčená! Dočkala jsem se, přečetla jsem.

Ačkoli je autorka trochu starší, přesto jsem v jejích vzpomínkách nacházela vlastní – snaha zakrýt správně vedenými proužky svou „plnoštíhlost“, shánění kabátu XL, naprostá nechuť ke všemu, co zavání pohybem, trampoty s moderní elektronikou, veselé kousky se psy Bertíkem či Maxem, radosti a strasti mé „babičkovské dovolené“, nákupy v NDR, … Jen ty nudle jsme s babičkou nekrájely ručně – to jen prababička. My jsme na to měly kráječ z JZD Rozvoj Dubicko :).

Zdeňka Adlerová

Dorothy Garlock – Jezero naděje
V této knize se skrývá trochu napětí, trochu romantiky a dobrodružství. V loveckém kempu u jezera , kde Nona přijala práci aby uživila sebe a svou sestru a kde se seznámí se Simonem, který si kemp pronajal, se odehraje příběh, ve kterém nechybí ani vražda a násilí. Ale jaká by to byla kniha aby vše nedopadlo relativně dobře.Další, opravdu čtivý román, zajisté potěší ženy každého věku a zpříjemní tak nastávající dlouhé večery.

Jana Spíchalová

Aldous Huxley – Kontrapunkt
V hudební terminologii znamená pojem kontrapunkt vedení hlasů ve vzájemném protipohybu. A v Huxleyho románu na čtenáře čeká košatý děj plný proplétajících se lidských osudů. Prostředí, kde se příběh odehrává, je pestré: palác londýnské šlechtické rodiny, literární redakce, zakouřené putyky… Stejně barvité jsou i charaktery hrdinů, v jejichž středu stojí členové rodin Tantamountů a Bidlaků. Ovládá je touha po lásce, hrabivost, nenávist, snaha získat moc a politické uznání. Zkrátka anglická společnost konce 20. let 20. století v kostce.

Mgr. Sylva Cidlinská

David Saifer – Mizerná karma
Když Kim Langová umře, je to jen asi šestá nejhorší věc, která se jí za ten den stala. Žebříčku nepochybně vévodí skutečnost, že se ocitá na „druhém břehu“ – ne v ráji, ani v pekle, ale v podobě mravence. Za minulý život hold nasbírala až příliš mnoho špatné karmy. A navíc musí přihlížet, jak jejího muže utěšuje jiná žena. A tak ji nezbývá nic jiného, než získat co nejvíce dobré karmy a poskočit na reinkarnačním žebříčku o trochu výš… Ale jak to udělat, když jste jenom mravenec? Neuvěřitelně vtipná knížka, která svou lehkostí zapadá do příjemné letní pohody. „Diktátoři jsou špatní lidé,“ protestovala jsem, „politici, pro mě za mě třeba i programoví dramaturgové v televizi, ale já ne!“ „Diktátoři se také rodí jako něco jiného,“ namítl Buddha. „A jako co?“ „Jako střevní bakterie.“

Bára Adlerová

Andy Riley – Králíčkovy sebevraždy, Králíček sebevrah se vrací, Sobecké prasátko
„Z jistého důvodu Králíčka omrzel život. Těžko říct, zda na něj dopadla finanční krize, kulturní vyčerpání či ho paní Králíčková opustila s Azuritem. Zkrátka a dobře, využívá všech prostředků, které mu domácnost i okolní svět nabízí, aby ukončil svou existenci.“ (www.nekultura.cz) Komiksové příběhy plné skvělého, byť černého, anglického humoru pobaví čtenáře, kteří nejsou příliš přecitlivělí. Ovšem pro mne bylo mnohem „nepříjemnější“ naštvané, sobecké Prasátko, které neustále dělá naschvály nejen lidem, ale také dalším zvířátkům. Asi proto, že jsem si místo něj příliš snadno představila Člověka. A co vy?

Zdeňka Adlerová

Věra Gissingová – Perličky dětství
Asi už jste slyšeli o Nicholasi Wintonovi, britském makléři, který v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí tím, že zajistil jejich pobyt v Anglii v náhradních rodinách a vypravil pro ně vlaky. Jedním z „jeho dětí“ byla také Věra Gissingová, roz. Diamantová. Svůj příběh popisuje v knize Perličky dětství. Je to velmi poutavé, můžu říct až někdy k slzám přivádějící vyprávění, doplněné zápisky z deníku, který Věra jako desetiletá dostala před cestou do Anglie od svého tatínka.Věra se bohužel se svými rodiči již nikdy nesetkala a po návratu do své rodné vlasti na konci války zjistila, že zde už nemůže žít. Kvůli režimu, lidem, atd.. Byla nakonec „donucena“ k emigraci zpět do Anglie kde žije dosud. Jak sama o sobě říká : židovka původem, Češka národností a Angličanka z vlastního rozhodnutí.

Jana Spíchalová

Emil Hakl – Pravidla směšného chování
Volné pokračování, podle autora vlastně dokončení, knihy O rodičích a dětech považují mnozí recenzenti za nejpovedenější. Pokud jste viděli pana Somra v roli Otce, pak jej uvidíte a uslyšíte i v této knize. Což není na závadu. Naopak. Kniha je vlastně sledem živých dialogů – Syna s Otcem, s přáteli, ale také těch přenesených – nahrávek telefonních hovorů s Otcem, sms s bývalou přítelkyní. Zdálo by se, že je o tom nejdůležitějším v životě člověka – o komunikaci, o sdílení. Opak je však pravdou. Je o samotě. O tom, jak lze žít v desetimilonové vlasti, pětisetmilionové EU, na šestimiliardové planetě „sám“. „Nikdo nemá, co by chtěl. A kdo má, ten to neocení, protože neví, že má něco, co by chtěl, kdyby to neměl, že jo,“…“

„Pihovatí třaslaví komárci, oprsklé kancelářské rebelky, zvěrsky utahané trojnásobné matky, mátoživé doktorandky, nejrůznější rampiči, rovní hoši, šéfíci, mariňáci, potulní róninové, kapucíní, vyznavači Wu-Tang Clanu, blbkové jako odlití z rudé gumy, ttuťovití adroanti věčného mládí s obarvenými vlasy. Všichni chtějí do vzduchu.“

Zdeňka Adlerová

Umberto Eco – Dějiny ošklivosti
Co je krásné, co je ošklivé? Kniha plná barevných fotografií vám ukáže, jak vypadají, vypadali, strašidla, obři, kyklopové, draci, čerti, ďáblové, zlosynové, monstra a další ,,obludy“. Na 455 stránkách vám bude představena ošklivost, jak ji viděli umělci z řad malířů, sochařů apod.

Jana Hošáková

Alex Munthe – Kniha o lidech a zvířatech

Měl – podle svých vlastních slov – daleko radši zvířata než lidi. Říkal dokonce, že rozhovor s druhým člověkem jej obvykle po chvíli přestává bavit a on má chuť odejít, zatímco zvířata, jejich vzezření, pohyby, povahu či zvyky by mohl pozorovat a studovat celou věčnost. Tvrzení, že lidi neměl rád vůbec, však také není docela pravdivé. Opravdové, ryzí sympatie, pokud je kdy vůči lidem choval, patřily u něj těm nejchudším z nejchudších.

Vyobrazením vztahu švédského lékaře a spisovatele k jedněm i druhým jsou hojně prostoupeny všechny povídky Knihy o lidech a zvířatech (napovídá to ostatně už její název). Ožívají zde před námi tehdejší Munthova působiště – čtvrti chudiny v Paříži i Neapoli, a ovšem ostrov Capri. Všude tam se odvíjí řada dojemných příběhů: bohatá Angličanka, otrávená a unavená životem, až zázračně nachází znovu jeho smysl, starý kolovrátkář se snaží léčit svoji těžce nemocnou opičku a (zdánlivě) bezejmenný lékař obětavě pečuje o chudáky nakažené cholerou. Kdo by snad zapochyboval o Munthově znalosti zvířat a lásce k nim, nechť se začte třeba do pasáží o veverce či paviánovi z kapitoly Zvěřinec, jež je jakýmsi průvodcem po neutěšených obydlích němého inventáře cirkusu. A od slabosti pro zvířata je už jen krůček k hlubokému citu vůči přírodě jako takové. Autor jej zde dokládá znamenitým přírodním líčením, například v povídce o svém zdolávání hory Mont Blanc.

Mgr. Daniela Richterová

Karin Slaughter – Smrtící polibek
Malé americké městečko si žije poklidným životem do chvíle, než je vrchní komisař Jefferson nucen při výkonu služby zastřelit třináctiletou školačku. Děj případu detalilně odhaluje osobní život postav a postupně vycházejí na povrch skutečnosti a hrůzy, které je Jefferson nucen vyšetřovat. Při četbě této knihy s detektivní zápletkou si čtenář nevyhnutelně uvědomí, že s tématem sexuálního zneužívání a dětské pornografie se bohužel nesetkáváme jen v detektivních románech.

Eva Kalivodová

Gabriel García Marquez – Láska za časů cholery
Knížka, podle které byl nedávno také natočený film, čtenáře a čtenářky zavádí do Karibiku na prahu předminulého století. Na téměř 400 stranách slavný autor vypráví příběh podivína Florentina Arizy, který čekal jednapadesát let, devět měsíců a čtyři dny, aby mohl vyznat lásku tvrdohlavé Fermíně Dazové. Co udělá s láskou tolik dlouhých let? A byla to vůbec někdy láska? Ač se místy může zdát, že Marquez se nechal inspirovat červenou knihovnou, jeho vypravěčský styl protkaný ironií i laskavým humorem je stále nad věcí.

Bára Adlerová

Charles M. Schulz – Svět podle Snoopyho
K úctě k maskotovi mé osobní ikonky by bylo hříchem, kdybych opomněla, že letos vyšla krásná knížka plná jeho komiksových příběhů. Asi tomu nebudete věřit, ale první novinové „stripy“ s tímhle vykutáleným bíglem a jeho páníčkem Charliem Brownem vznikly v roce 1950. Snoopy je hloubavý a inteligentní pejsek s mnoha ušlechtilými koníčky. V první řadě miluje jídlo. Ve druhé a třetí řadě … miluje jídlo. Následuje četba Tolstého a vlastní románová tvorba, kterou Snoopy sepisuje na střeše boudy. Na psacím stroji, samozřejmě. Kromě toho duchaplně glosuje radosti i strasti Charlieho Browna a jeho kamarádů. A navíc je ochráncem a přítelem malého ptáčka Woodstocka. Zkrátka a dobře máte spoustu důvodů, abyste si někdy zašli do dětského oddělení a Svět podle Snoopyho si půjčili.

Mgr. Sylva Cidlinská

Elizabeth Lowell – Stříbrná hladina
Cat, úspěšná fotografka ovšem bez finančních prostředků, které potřebuje pro své sourozence na studium a Travis, bohatý konstruktér lodí, který může mít na co si vzpomene. Oba dva nemají dobré zkušenosti s opačným pohlavím, ale přesto je k sobě něco táhne. Finanční rozdíl je ale stále mezi nimi. Travis nechápe, proč Cat nechce přijmout nabídku jeho peněz a Cat zase netouží být na někom závislá. Romantika, láska, odmítání a opětovné usmiřování, to je námětem nejnovější knihy Elizabeth Lowellové, která se nachází ve fondu naší knihovny.

Jana Spichalová

Lauren Groffová – Příšery templetonské
Na začátku příběhu je v jezeře u fiktivního amerického města, které, včetně svých obyvatel, však má svůj reálný předobraz, nalezeno mrtvé „zvíře“ podobné Nessie. Tak je čtenáři představena první „příšera“. Avšak kdo nebo co je tou další, skutečnou? Hlavní hrdinka Willie se vrací do svého rodného města s hlavou plnou starostí. Je těhotná s ženatým profesorem, nedodělala absolventskou práci na univerzitě, její nejlepší přítelkyně umírá, … A k tomu jí matka sdělí, že jejím otcem není neznámý hippies, jak vždy tvrdila, ale muž z jejího rodného města. Muž, který je navíc také spřízněn s jeho dávným zakladatelem. Willie se pustí do pátrání. Děj knihy se tak střídavě odehrává v průběhu více než 200 let a před čtenářem defilují životy nejen jejích současníků, ale především předků. Zajímavě a napínavě napsaná směs historických a literárních fakt, fikce a fantazie silně poutá čtenáře ke všem bezmála pěti stům stránkám. V anglosaském světě si román získal velkou oblibu také proto, že odkazuje na rodiště a dílo i u nás známého spisovatele historicko-dobrodružných románů Jamese Fenimore Coopera.

Zdeňka Adlerová

Trevanian (vlastním jménem Rodney Whitaker) – Šibumi
Tento bezesporu výjmečný román představuje život Nikolaje Alexandroviče Hela od útlého dětství až…
Zpočátku vypadá Šibumi jako běžný špionážní román, čím více se ale do něj začtete, tím více vás pohltí nejen svou nápadistostí či krásou, ale i samotnou osobností Nikolaje Hela. Pro mne zvláštní kniha obsahující na pozadí hlavního děje životní filozofi, mystiku, moudrost, přátelství, erotiku, lásku i humor – místy v jemných formách, nejen díky kterým byla četba tohoto románu pro mne skutečným zážitkem.

Sám autor říká: „Vždy jsem zastával názor, že základní povinností spisovatele je rozehrát dobrý příběh plný akce a vtipu, břitkých dialogů, překvapení a podmanivých postav – zkrátka všech těch atraktivních záležitostí, jimiž spisovatel platí za své právo pošeptat čtenáři do ucha pár nepříjemných pravd.“

A literární server www.knihovnice.cz ohodnotil Trevanianovo Šibumi báječnými 100%.

Eva Kalivodová

Lenka Lanczová – Pošeptej po větru
Otěhotnět v sedmnácti letech s klukem, který se líbí tolika dalším holkám, je frajerem školy a věrnost mu moc neříká, to rozhodně není to, co si Monika, hlavní hrdinka příběhu, plánovala! Monika se ocitá v nezáviděníhodné životní situaci. Musí se rozhodnout, jak dál… Ale která volba je ta pravá? A existuje vůbec ideální řešení? Pošeptej po větru je nový román autorky Lenky Lanczové o lásce, touhách, hledání a cestách, které ne vždy vedou k cíli. Pošeptej po větru uzavírá volnou trilogii (Šeptej do ticha a Zašeptej do vlasů).

Jana Hošáková

Hermann Hesse – Demian
Hesseho prózy nejsou jednoduché čtení, protože vycházejí z dobového kontextu a obsahují mnoho filosofie. Přesto jeho útlý román Demian nachází své čtenáře i v současnosti. Zejména mezi mladými muži. Tak jako po první světové válce, která zničila staré morální hodnoty, i dnes lidé stále hledají hodnoty nové … Text byl napsán před téměř sto lety, ale jeho mnohé pasáže jsou platné i dnes:

„Současná společenství – to je jen shlukování stád. Lidé sé úprkem spolčují, protože mají navzájem ze sebe strach – spolčují se sami pro sebe páni, sami pro sebe dělníci, sami pro sebe učenci! A proč mají strach? Strach má člověk jen tehdy, není-li sám v sobě jednotou. Oni mají strach, protože se nikdy nepřiznali k sobě samým. Společenství lidí, co jeden jako druhý cítí, že jsou v nesouladu se svými životními zákony, že žijí podle starých desek, a ani jejich náboženství, ani jejich morálka a nic z toho všeho není přiměřené tomu, co potřebujeme.“

Zdeňka Adlerová

Orhan Pamuk – Bílá pevnost
Istanbul, druhá polovina 17. století. Mladý benátský učenec zajatý tureckými námořníky se díky svým schopnostem stane otrokem muslimského vědce Hodži. Z počátečního vzájemného pohrdání se časem rodí zvláštní duchovní spřízněnost. Oba muže spojuje nejen překvapivá fyzická podoba, ale i zapálení pro přírodní vědy. Rozhodnou se zapůsobit na sultána Mehmeda IV. a speciálně pro něj sepisují působivé traktáty. Vrcholem jejich snažení je konstrukce nepřekonatelné zbraně, která má Osmanské říši pomoci ke konečnému vítězství nad křesťany. Těsně před tím, než má být obří stroj nasazen při dobývání polské pevnosti, je oběma vynálezcům jasné, že jejich dílo selže a utopí se v bažině. Aby se Benátčan zachránil před hněvem sultánova vojska, vymění si se svým pánem role. Hodža se usadí v Itálii a Benátčan vede coby bývalý dvorní astrolog pokojný život daleko od palácových intrik. Ale možná to bylo všechno úplně jinak. Kdo ví?

Mgr. Sylva Cidlinská

Joy Fieldingová – Ještě mě nezabíjej
Po delší odmlce vyšel u nás další román populární spisovatelky. A i když je docela drsný, můžu doporučit. Casey Marshallová je bohatá dědička a spokojená manželka milujícího Warrena. Její dokonalý svět je rozdrcen na kusy v okamžiku, kdy ji srazí auto a je vážně zraněna . Leží v kómatu v nemocnici a postupně si uvědomuje, že sice slyší, ale nevidí, nemůže mluvit a nehýbe se. Má strach, že do konce života zůstane živou mrtvolou a bude čekat na chvíli, kdy se pro své blízké stane jen věcí na obtíž. Od detektiva náhodně zaslechne, že její nehoda byla asi dobře naplánovaným pokusem o vraždu.Casey si během pobytu v nemocnici nakonec klade otázku, zda to, co ji v blízké budoucnosti čeká, není mnohem horší než kóma…

Ludmila Orálková

Adam Haslet – Union Atlantic
Může vůbec něco spojovat seběvedomého, prospěchářského bankéře, předčasně penzionovanou učitelku dějepisu a mladíka, který teprve hledá své místo ve společnosti včetně své sexuální orientace? Může vůbec něco spojovat svět velmi bohatých burzovních makléřů, se světem podivínské staré dámy či tápajícího teenagera? Ano – osamocení, vykořenění, tragická údálost v dětství či mládí, která zcela ovlivní jejich budoucí životy. A ty se jednou střetnou … Od autora sbírky povídek Ty tu nejsi cizí, která se dostala do finále soutěže o Pulitzerovu cenu, se čekalo mnohem více, než jeho nový román nabízí. (Kdo však vždy splní očekávání druhých.) Přesto je to jeden z mála velmi čtivých příběhů, který čtenáře zavádí do nejvyšších míst bankovního systému Spojených států. S obdivuhodným minimalismem popisuje machinace na finančních trzích, aby zcela lehce přešel z odborných termínů do zásadních chvil v minulosti hrdinů.

Zdeňka Adlerová

Miroslav Horníček – Listy z Provence
Tento soubor „dopisů“ a „malých úvah“ doplněný o verše Frédérica Mistrala, Vítězslava Nezvala a Karla Tomana odráží autorův vztah ke kraji, k němuž se zdál být podivuhodným poutem přitahován již zhruba od svých sedmnácti let. Informací po vzoru turistických průvodců je v knize velmi poskrovnu, lépe řečeno skoro žádné. Zato se na jejích stránkách představuje plejáda osobností, jejichž osudy byly s Provencí nějak svázány a ke kterým se autor formou fiktivních listů obrací: spisovatel Alphonse Daudet, už zmíněný básník Frédéric Mistral, malíři Paul Cézanne a Vincent van Gogh, herec Gérard Philipe a další. Horníčkovým záměrem však jistě nebylo pouhé vyslovení svého vztahu k nim nebo osobních vzpomínek (v případě pražského setkání s Gérardem Philipem). Jeho dopisy konkrétním lidem vždy představují odrazový můstek k obecnějším úvahám. Například smutný úděl van Goghův nám v jedné z nich dokládá, jak těžko bývá lidmi přijímáno vše, co se vymyká tradici a zajetým kolejím, co není každému okamžitě srozumitelné. A v neposlední řadě se autor snaží nacházet styčné body: posuďte sami, co společného s Provencí a jejím světem může mít Babička Boženy Němcové či balady Karla Jaromíra Erbena.

Mgr. Daniela Richterová

Táňa Keleová-Vasilková – Srdce v temnotách
Kláře končí krásná doba kdy byla na mateřské dovolené a je nucena z finančních důvodů nastoupit do práce. Avšak nadřízený, který nebere ohledy na potřeby ostatních, nedostatek času na děti, domácnost a odpočinek a v neposlední řadě i nechápající manžel Milan ji doslova ubíjejí. Ale jak se říká :“ Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř „. Klára to pozná na vlastní kůži a její sen o poklidném rodinném životě se doslova rozpadá na kousky. Další z románů oblíbené spisovatelky stojí určitě opět za přečtení.

Jana Spíchalová

Helene Uri – Ti nejlepší z nás
Ačkoli se nám název knihy i text na záložce snaží namluvit, že příhěh vypráví o elitě lidstva, opak je pravdou. To, že hlavní hrdinové jsou univerzitní vědci, neznamená, že by se jejich život nepodobal „neakademikům“. Láska, nenávist, intriky, vítězství, prohry. Pro severské čtenáře, kde se román nejvíce prodával, není prostředí univerzitních románů tak cizí, jako pro české. Také obor literárních vědců – lingvistika – je mnohým z nás na hony vzdálená. O to víc možná působí humorně, až směšně, debaty o sémantice, syntaxu, záchraně norštiny, … I když na mnoha místech je tento humor spíše mrazivý. Co může norský román přiblížit našim čtenářům, je poněkud „červenoknihovní“ děj, ale naprosto nečekaný závěr.

Zdeňka Adlerová

Jaromíra Kolárová – Léto s kovbojem
Studentka Dorka a její přítel Bobo tráví možná až moc klidné léto na chatě rodičů. Náhodným setkáním Dorky s místním pasákem krav a jednou jeho svěřenkyní u rybníka začíná příběh krerý změní život Bobovi, Dorce i Hozovi. Pravděpodobně ho již notoricky znáte z televize, přesto Vám jej v knižní podobě doporučuji. Myslím že k dovolené a letní pohodě tato poměrně útlá knížka patří.

Eva Kalivodová

Emil Hakl, Petr Šabach, Martin Šmaus – Někdy jindy, někde jinde
Další knížka z edice Česká povídka v sobě skrývá tři delší příběhy. Hrdina Emila Hakla se vznáší nad lounskými kopci a opravdu s nadhledem glosuje svůj bezmála padesátiletý život. (Podobnost s úvodní kapitolou Haklovy nové knihy Pravidla směšného chování není náhodná). Petr Šabach, s humorem sobě vlastním, popisuje trampoty jednoho takového obyčejného českého nácka. A největším zážitkem je povídka Imagine od Martina Šmause, která se dotýká oblíbeného českého tématu – domácího odboje proti komunistům.

Bára Adlerová

Táňa Nálepková – Ráj na dosah
Co si počne žena po čtyřicítce sama, se dvěmi dětmi, bez muže a bez peněz? Rozvedená, viní samu sebe… Život už pro ni nemá smysl. Co když se zamiluje? Do faráře?! Ona ateistka?! Jak pomoci kamarádce, kterou bije manžel alkoholik? Jak neztratit samu sebe a svou víru? Jak se i nadále radovat ze života? Vtipný příběh pojednávající o tom, že zdaleka nezáleží na tom, kolik je vám let a nejen o tom. O hledání štěstí, spokojenosti a vzájemném porozumění? S matkou, kamarádkou, dětmi, muži… Přes překážky ke hvězdám. Vstříc tomu, co přichází ne tomu, co bylo.

Jana Hošáková

Choderlos de Laclos – Nebezpečné známosti
Račte se seznámit se dvěma příslušníky francouzské aristokratické smetánky druhé půlky 18. století: s markýzou de Merteuil a vikomtem de Valmont. Oba jsou mistři chladnokrevné milostné strategie a neváhají do svých her lákat nevinné oběti. Když dá pokrytecké markýze její milenec vale kvůli sňatku s mladinkou Cecilií, rozhodne se rozhořčená dáma jednat. Prostřednictvím Valmonta rozehrává intriku s cílem oba snoubence znemožnit. Vikomt má ovšem na mušce ještě ctnostnou paní de Tourvel. Předem vypočítaná hra s city ale časem začne nabírat jiné obrátky, než si její hlavní aktéři představovali. Slavný román v dopisech byl koncem 80. let dvakrát zfilmován – a záleží na vašem posouzení, zda lepší adaptaci natočil Stephen Frears nebo Miloš Forman.

Mgr. Sylva Cidlinská

Jan Šmíd – Obrázky z Provence
Svojí knihou reportáží (vznikly v souvislosti s natáčením televizních fejetonů pro cyklus Postřehy odjinud), fotografií, kreseb, dojmů i vyznání nám autor netradičním způsobem představuje a přibližuje půvabný kout na jihu Francie. Co všechno bývá spjato s Provencí? Snad nesmírná záplava slunečního svitu, ze které člověku přecházejí oči? Nebo fasády domů s dřevěnými okenicemi plné letních pastelových barev – oranžové, okrové, růžové, žluté? Jednotlivé kapitoly knihy se snaží na tuto otázku odpovědět… Dovolují nám putovat jak po provensálských městech, tak po „villages perchés“, malebných vesnicích, které jsou jako orlí hnízda doslova nalepeny na skalách. Pronikneme do tajů provensálské kuchyně a k tomu ochutnáme samozřejmě i víno ze zdejších vinic, nejstarších ve Francii. Seznámíme se s malíři, jimž tento kraj učaroval… a dozvíme se toho ještě mnohem, mnohem více.

Mgr. Daniela Richterová

Kateřina Tučková – Vyhnání Gerty Schnirch
Přečetla jsem. 400 stránek. Během dvou dní. Déle jsem však váhala, zda doporučit. Ne proto, že by kniha postrádala literární kvalitu. Naopak. Získala letošní Magnesii literu – Cenu čtenářů a její autorka byla mezi nominovanými na Cenu Jiřího Ortena 2010. Váhala jsem kvůli obsahu, který je – alespoň pro mne – děsný. Na stránkách, popisujících jak Češi hnali brněnské Němce z města ven, jsem si vybavila povídku Šála, která pojednávala o jiném pochodu – židů do koncentračního tábora. Nebyl v tom žádný rozdíl! Děj románu postihuje více než šedesát pět let hlavní hrdinky – napůl Češky, napůl Němky i dalších žen, které celý život žily, ať už v Československu či v Rakousku, na okraji společnosti, v podstatě bez domova. Bohužel nejen ony, ale často i jejich děti …

Zdeňka Adlerová

Nora Robertsová – Zaváté stopy

Nový román Nory Roberts jistě nezklame její příznivce. Pro autorku typicky vystavěná zápletka nenechává čtenáře na pochybách, že Cilla a Ford se krátce po tom co se stanou sousedy do sebe zamilují. Cilla je bývalá dětská hvězda a Ford úspěšný autor comixů. Cilla se rozhodne opustit život v záři médií a slávy, odstěhovat se na venkov a zrekonstruovat starou vilu po své babičce. Zakrátko se však kolem Cillyí začnou dít nepříjemnosti a dávné tajemství postupně vychází na povrch…

Eva Kalivodová

Annelies Verbeke – Spi
Literární prvotina nizozemské scénáristky zavede čtenáře a čtenářky do životů dvou nespavců. Maja je mladá, úspěšná žena, která má vše, co je potřeba k šťastnému životu – dobrou práci, milujícího partnera a spoustu přátel. Na druhé straně je Benoit, syn prostitutky, jehož nespavost přivedla až do blázince. Jejich životy se začínají fantaskně proplétat – až je těžko určit, co je sen a co realita. Ale může být vlastně sen bez spánku?

Bára Adlerová

Souad – Upálená zaživa
Autobiografický příběh ženy, která musela zemřít, aby znova žila. Bestseller. Otec a bratr ji chtěli upálit, protože zhanobila rodinu tím, že si chtěla vybrat manžela sama. Podařilo se ji přežít, zachránit se a utéci. S pomocí jedné lékařky absolvovala nesčetně plastických operací, aby měla ,,alespoň“ svou tvář, i když např. bez uší. Nové jméno, nová identita, nový život. Porodila syna a podařilo se jí odrazit ze dna. Podařilo se jí ovšem i zapomenout? V knize lze nalézt i jakýsi typ manifestace, a to hlavně proto, aby se podobným praktikám podařilo zamezit, a aby se již neopakovali. To je ovšem ještě dlouhá cesta.

Jana Hošáková

Anne Philipová – Kratší než vzdech
O slavném herci Gérardu Philipovi toho příliš mnoho nevím, s výjimkou několika všeobecně známých faktů: ve čtyřicátých a padesátých letech dvacátého století jej opakovaně vyhlásili nejlepším francouzským filmovým hercem roku; kromě toho byl mužem velice krásného vzezření, takže současně idolem ženských srdcí… Philipova životní pouť byla jen krátká. 9. listopadu 1959 mu lékaři během operace zjistili agresivní rakovinu jater, které herec zhruba dva týdny nato podlehl. Přesně to bylo 25. listopadu 1959, krátce před Philipovými sedmatřicátými narozeninami.

V provensálském městečku Ramatuelle, které se mimo jiné pyšní labyrintem malebných starobylých uliček, najdeme Philipův hrob. Je velmi prostý a nenápadný, dokonce sem – na přání příbuzných – nikdo nepokládá květiny. Spolu s Gérardem Philipem je zde pohřbena i jeho žena Anne. Jak můžeme vyčíst z dat na bílém mramoru, herce přežila o více než třicet let. A byla to právě ona, ne věhlasný umělec, která se zhostila největší herecké partie v jeho životě. Poté, co jí lékaři sdělili děsivou skutečnost o manželově zdravotním stavu, se rozhodla, že mu zapře pravdu.

Útlá knížka Kratší než vzdech je jejím lyrickým vzpomínáním na společný život, na chvíle před Philipovou osudnou operací, hlavně však na dny poté, kdy už věděla… a on nikoliv. Z Anniných řádků přímo čiší hloubka jejího citu a oddanosti vůči manželovi, beznaděj a zoufalství z blížící se smrti, zároveň ale i postupně vzrůstající odhodlání k dalšímu životu.

Mgr. Daniela Richterová

Gustav Meyrink – Golem
Víte, co může způsobit záměna klobouku? Třeba to, že ve snu vstoupíte do života jeho právoplatného majitele. Vypravěč Meyrinkova románu se tak přenese o několik desítek let zpět a octne se v kůži rytce gem Athanasia Pernatha, žijícího v pražském ghettu. Křivolaké uličky a tajuplné domy Židovského Města pražského jsou vlastně dalším hrdinou příběhu. Zvláštní jsou i jeho obyvatelé – ať už je to zlotřilý vetešník Wassertrum, rudovlasá Rozina nebo moudrý archivář Hillel a jeho dcera Mirjam. Přibližně jednou za třiatřicet let projde uličkami ghetta podivný bezvousý člověk mongolského vzezření a v kolemjdoucích vzbudí nevysvětlitelné zděšení. Traduje se, že to není nikdo jiný než Golem, přebývající prý v zazděném pokoji v domě stojícím v ulici U Staré školy.

Mgr. Sylva Cidlinská

Mary Ann Shafferová, Annie Barrowaová – Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
Tento neobvykle poutavý příběh o tom, kolik podob může mít válka, lidské neštěstí, láska, přátelství a tužby, se odehrává na jednom z Normanských ostrovů, které byly za druhé světové války pět let okupované Němci. A zejména o tom, jak si kdysi lidé dokázali povídat o literatuře, o knihách a jejích hrdinech. Byť je k sobě svedla náhoda, ba dokonce nutnost přežít a před tím dokonce někteří z nich vůbec nečetli. Kniha mne zaujala i proto, že je psána formou dopisů. Škoda, že dnes je nahradily stručné e-maily či zkratkovité sms. Škoda, že autorka již zemřela …

Zdeňka Adlerová

Elizabeth Haran – Divoké vody
Čtivý román pro ženy od mé oblíbené autorky, který můžu doporučit. Francesca se po letech vrací z internátní školy na otcovu loď a okouzlí hned dvě vlivné osobnosti z poklidného australského městečka. Přestože její srdce získal pohledný kapitán Neal, rozhodne se dívka svou lásku obětovat, aby vysvobodila otce z dluhů. Přijímá nabídku k sňatku od bohatého místního obchodníka. Svatba se nakonec neuskuteční, protože vyjde najevo tajemství Francescina původu…

Ludmila Orálková

Miloslav Šimek – Povídky aneb Nechci slevu zadarmo
Dnes již klasická kniha povídek dvou literárních klaunů Šimka a Grossmanna. Obsahuje povídky z Besídky zvláštní školy, z knihy Návštěva cirkusu, soubor třiceti čtyř povídek Jak jsme přechovávali bělogvardějce, které nemohly být v době svého vzniku publikovány, a filmovou povídku Až přijde Komenská, parodující feminizované školství. Povídky Š+G srší originálními žertíky a legráckami, jejich jiskřivý humor a ironie podbarvují všechny neopakovatelné grotesky ze života rodiny, školy a společnosti. Povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna jsou kultovní záležitostí mnoha generací. Jejich chytrý a laskavý humor nestárne a je stále aktuální i dnes.

Zdeňka Adlerová

Umbertoo Eco – Dějiny krásy
Co je krásné, je očím neviditelné, říká jedno známé přísloví. Co znamená krása? Tato kniha nám v uceleném cyklu představuje krásu ve starověku, středověku, novověku, baroku, renesanci… Ukazuje nám krásu uměleckou nebo každodenní z rukou umělců, v obrazech, sochách… V různých podobách. Knihu si určitě půjčete, nemusíte číst přes 400 stránek slovo od slova. Možná jen nahlédnete, možná vás kniha zaujme, ať už třeba nepřeberným množstvím barevných fotografií, a přece jen ji zatoužíte mít doma ve své knihovně…

Jana Hošáková

Vlastimil Vondruška – Tajemství abatyše z Assisi
V edici Hříšní lidé království českého vyšla již dvanáctá kniha nových příběhů Oldřicha z Chlumu. Tentokrát se stává členem družiny, která doprovází na pouti do Santiago de Compostela abatyši Anežku Přemyslovnu. I když pouť ke svatému Jakubovi patří v tehdejším křesťanském světě k vrcholům zbožnosti, stahují se kolem poutníků černá mračna. V jejich blízkosti se začínají pohybovat papežovi vyslanci, tajemní templáři i zvědové francouzského krále. Ještě než překročí hranice království, dojde k první vraždě.

A tehdy se Anežka Oldřichovi přizná, že k pouti ji nevedly jen zbožné úmysly. Hlavním důvodem byl dopis odeslaný před smrtí abatyší Klárou z Assisi, kde píše o jistém znepokojivém podezření. I přes varování královského prokurátora se Anežka rozhodne pokračovat ve své cestě za tajemstvím, jehož odhalení musí mnozí zaplatit svými životy.

Jsem velká příznivkyně Vlastimila Vondrušky a mohu konstatovat, že mě i Tajemství abatyše z Assisi nezklamalo. Jedná se o velmi čtivý, napínavý a barvitě napsaný historický román, který si troufám na základě zpracovaného tématu označit jako českou obdobu „šifry“.

Dagmar Marušincová

Kvačková Radka – Povodeň a já
Při poslední procházce Prahou jsem se zalíbením a jistou dávkou závisti okukovala romantická zákoutí Kampy a domečky stojící těsně podél Vltavy. O tom, že bydlet v této lokalitě není vždy úplně snadné, vypráví tato poměrně útlá poublikace. Jedná se o deník autorky, ve kterém zachytila období od 14. srpna do 8. listopadu 2002, tedy dny a týdny bezprostředně po ničivé povodni, která se v tomto přehnala Prahou a tedy i jejím domovem. Často si stěžujeme, naříkáme, nespokojenost nás provází životem. Někdy je dobré uvědomit si, že nám není tak zle a že by mohlo být i hůř.

Eva Kalivodová

Beate Hellmann – Dvě ženy
Proč jsou tragické příběhy tak čtivé? Proč se z líčení lidského utrpení stávají bestsellery? Tato otázka se mi vynořila v hlavě, sotva jsem vzala do ruky knihu Dvě ženy. Hlavní hrdinka autobiografické knihy – zde pod jménem Eva Martinová – toužila od dětství být baletkou. I přes odpor velmi přísných rodičů se jí skutečně stala. Pro svou lásku k tanci obětovala rodinu, osobní život a nakonec i zdraví. Měla talent, ale nebylo jí dopřáno jej rozvinout. V osmnácti letech se po jednom úspěšném představení v zákulisí zhroutila. Pak už to byla jen otázka času, kdy jí lékaři sdělili tvrdou pravdu – trpěla rakovinou lymfatických žláz. A ta byla v sedmdesátých létech minulého století charakterizována jako nevyléčitelná.

Na radiologické klinice, kde měla podstoupit chemoterapii, ozařování a případnou operaci, se seznámila s Claudií, která měla leukémii. Jako by se setkaly opačné póly magnetu. Eva – naivní a přepjatá, Claudie – drzá a sebevědomá. Avšak už po několika týdnech strádání, fyzického i psychického, spojí obě dívky pouto přátelství. Čím méně si rozuměly se svými blízkými či lékaři, tím více souzněly a podporovaly se v překonávání svých bolestí.

Beate Hellmann rozvíjí své další nelehké osudy v knihách Lařin příběh a Začínám znovu žít.

Zdeňka Adlerová

Arundhatí Royová – Bůh maličkostí
Na začátku byla vzácná rodinná návštěva. Na konci obrovská tragédie. Mezi tím každodenní trable a napjaté vztahy v jedné indické rodině, kde si každý nese vlastní trápení. Krásná Ammu s dvojčaty na krku, která si nechce připustit, že s krachem manželství skončil i její život. Její zapšklý bratr, matka v úctyhodném věku, zahořklá a zlomyslná teta. Sympatický Velutta, pocházející z nejnižší kasty, tudíž společensky uznávaný asi jako zrnko prachu. A dvojčata Esuta a Ráhel, která jsou za celou tu katastrofu se sestřenkou Sofií zodpovědná. Anebo to byla souhra nešťastných okolností?

Mgr. Sylva Cidlinská

Alan Bennett – Neobyčejný čtenář
Hned na obálce knihy se potencionální čtenář dozví, že se jedná o absurdní novelu o britské královně. Ovšem tento drobný fiktivní příběh ze života Alžběty II. není ani nesmyslný, ani nevhodný a už vůbec ne hloupý. Stylem, jenž nepostrádá anglický humor a příjemné dialogy, nás autor autor nenápadě přivede k zamyšlení nad (ne)potřebou čtení či nad kvalitou literárních děl i jejich tvůrců. A samozřejmě také nad námi čtenáři – co čteme, proč (to ne)čteme, jak nás četba (ne)ovlivňuje. Zaujaly mne dvě myšlenky: 1. K náročným textům se musíme pročíst. 2. Citace: „Spisovatele, brzy si také uvědomila, bylo pravděpodobně nejlepší potkat na stránkách jejich knih, protože byli stejně tak výplody čtenářovy představivosti, jako postavy jejich knih.“

Zdeňka Adlerová

Alberto Manguel – Dějiny čtení
Po Manguelově knize by měl sáhnout každý, kdo rád čte a je zvídavý, kdo se chce něco o čtení a čtenářích dovědět. Kniha navíc poskytuje vedle bohatství informací také naději, že knihy nevymřou ani v době, kdy je vytlačují televize či internet, protože čtení je nekonečné a snad ve většině z nás je potřeba čtení knih hluboce zakořeněná. České vydání je doplněno rozsáhlým doslovem prof. Jiřího Trávníčka Koncept čtenáře a čtení – Nejkrásnější možné dějiny, který je stručným, zajímavým přehledem toho, jak, kdy a s jakým výsledkem se o fenoménu čtenáře a čtení uvažovalo.

Jana Hošáková

Markus Zusak – Zlodějka knih
Kdo je vlastně hlavní hrdinkou a kdo vypravěčem příběhu? Malá zlodějka knih Liesel anebo Smrt? Dívka žijící v před/válečném Německu u pěstounů anebo ta, v jejíž náruči skončilo jen za čtyři roky, v nichž se příběh odehrává, miliony životů? Přes čtyřicet let jsme znali druhou světovou válku pouze z „východní strany“. Krátce po sametové revoluci se k nám dostaly i historické skutečnosti ze západu. Jak však proživali před/válečná léta obyčejní Němci? Byli všichni fašisté? Souhlasili všichni s Hitlerem? A pokud ne, jak žili? Jak umírali? Je zvláštní, že s tímto příběhem přichází mladý australský autor. To však neubírá na obrovské síle jeho vyprávění.

Zdeňka Adlerová

Karla Kubíková – Samoživitelka
Děj knihy nás zavádí do 70. let. Sylva, mladá maminka Anežky, zůstává po útěku svého manžela za hranice úplně sama. Je zklamaná, nedůvěřivá a proto se řídí tím, co jí napovídá ¨Zlost¨ v jejím těle. Ztrácí zájem o dceru, unavují ji věčné výslechy týkající se manžela a takhle propluje svým životem až do sametové revoluce. Dcera, která mezitím vystuduje o matku skoro nejeví zájem a začne mít sama problémy. Sylva se dovídá, že byla evidovaná jako spolupracovnice STB a proto musí opustit post ředitelky mateřské školky. V této chvíli se vrací její manžel Jaroslav z Mexika aby požádal Sylvu o rozvod, ale aby se také sblížil se svou dcerou. Tahle cesta a návrat do rodné země se mu stanou osudnými.

Jana Spíchalová

Cheryl Jarvis – Náhrdelník
Co se stane, když se třináct žen domluví, složí se a zakoupí společně velmi drahý briliantový náhrdelník? Každou vedou k tomuto experimentu jiné pohnutky, každá má jiné finanční možnosti a každé z nich spoluvlastnictví nějakým způsobem zasáhne do života. Kolik žen, tolik osudů, životních příběhů – společným jmenovatelem je změna. Rozhodnete-li se knihu si přečíst neslibuji vám originální zápletku ani strhující děj. Rozhodně ale velmi zajímavý příběh na základě skutečnosti.

Eva Kalivodová

Věra Gissingová – Perličky dětství
Poslední květnový týden navštívilo naší knihovnu několik set žáků, studentů i dospělých, aby si vyslechli příběh „Wintonova dítěte“ Thomase Graumanna. V roce 1939 vypravil Nicholas Winton několik vlakových transportů, kterými dopravil z Prahy do Anglie 669 židovských dětí a tím jim zachránil život. Ti z vás, kteří jste neměli možnost vyslechnout osobní zpověď dnes 79-letého pana Graumanna, si můžete přečíst knihu další „zachráněné“. Věra měla podobný osud jako Thomas. Do Anglie přicestovala se svou sestrou a mimo jiné navštěvovala českou školu, kterou zde zřídila exilová vláda pro emigranty. Na rozdíl od Thomase se Věra po válce vrátila do tehdejšího Československa. Svou vlast milovala a chtěla v ní žít. Bohužel komunistický režim ji v podstatě vyštval zpět do emigrace. V našem fondu najdete také knihu Nicholas Winton a zachráněná generace, kterou Věra Gissingová napsala spolu s Emanuelem Murielem.

Zdeňka Adlerová

František Neužil – Královna Eliška Rejčka
Kniha, jež uzavírá trilogii o manželkách posledních přemyslovských panovníků, líčí život Elišky Rejčky, která je na dobových malbách zobrazována hned s dvěma královskými vínky na hlavě. Eliška Rejčka řečená Richenza byla královnou českou a polskou, v manželském svazku přežila dva vladaře, Václava II. a později Rudolfa Habsburského. Její životní dráha byla však spjata hlavně s osobou Jindřicha z Lipé, v té době zřejmě nejmocnějšího šlechtice v českém království, a také – i když zvláštním způsobem – s dalším panovníkem na českém trůnu, králem Janem Lucemburským. Mají-li se Rejččiny životní osudy popsat jednoduše, pak zřejmě jako jeden velký svár radosti a bolesti, vítězství a prohry, pýchy a pokory, bílé a černé. Rejčka, která byla v dětství očitým svědkem násilné smrti svého otce, polského krále Přemyslava, se na český trůn dostala jako velice mladá dívka, již postavili po boku na smrt nemocnému vladaři Václavovi. (Už počátek románu ji nachází v netypické situaci, kdy se chystá dát život Václavovu dítěti, zatímco jen o několik pokojů dále král umírá. Václavovým dětem z prvního manželství, jimž vévodí pyšná a sebevědomá princezna Eliška Přemyslovna, se Rejčka stala macechou, přitom jsou Václav, Anna a Eliška jen o málo mladší než ona sama.) Nejen královy děti ji nenávidí; dá se říci, že velká část lidí v království v ní spatřuje vetřelkyni. Celý Rejččin život je bojem o místo na výsluní, bojem o přízeň a lásku, po které prahne ze všech sil. Je sporné, zda královna nachází naplnění ve vztahu ke stárnoucímu Jindřichovi z Lipé, jehož postavení není nepodobné tomu, které měl před lety Záviš z Falkenštejna, druhý manžel královny Kunhuty.

Mgr. Daniela Richterová

Sylvia Plathová – Pod skleněným zvonem
Jediný román slavné americké básnířky, která se dožila pouhých třiceti let, popisuje pozvolný pád do hlubin klinické deprese. Plathová v něm zpracovala těžké životní období, jež na ni dolehlo v létě roku 1953. Nadaná studentka Esther získá možnost pracovat měsíc v New Yorku jako hostující redaktorka ve významném magazínu. Pro premiantku z maloměsta je to obrovská příležitost. Dívka ale cítí, že s ní něco není v pořádku. Kolotoč schůzek, večírků a společenských akcí ji spíš vyčerpává. Dosavadní pečlivě shromažďované školní úspěchy jí připadají nicotné. Staré jistoty se bortí a Esther už si není jistá ani svou ambicí stát se spisovatelkou. Trpí nespavostí, nedokáže se soustředit a spirála potíží se prohlubuje čím dál víc. Svůj román Plathová obdařila notnou dávkou sžíravé ironie i černého humoru. Nešetří v něm nikoho – sebe, svou rodinu, tuberkulózního „snoubence“ či přátele. Kromě martyria psychiatrické léčby skvěle líčí i názory a postoje americké společnosti 50. let.

Mgr. Sylva Cidlinská

Mikael Niemi – Popmusic z Vittuly
Pokud stále rádi vzpomínáte na Poláčkovu půvabnou knihu Bylo nás pět (a TV seriál), na Pergaudovu Knoflíkovou válku (a film), či na Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna Marka Twaina (a film Páni kluci), pokud jste už vyrostli z krátkých kalhot a nemáte nic proti „burlesknímu způsobu“ líčení života dospívajícího chlapce na finsko-švédských hranicích v šedesátých a sedmdessátých letech dvacátého století, pak je Niemiho kniha určena právě vám. Tato první kniha bývalého učitele určená pro dospělé získala ve Švédsku nebývalý ohlas, prodalo se jí zde přes 600 tis. výtisků a byla přeložena do více než deseti jazyků. Ačkoli se severská literatura pyšní mnohými slavnými jmény – H. CH. Andersenem počínaje a současnou megahvězdou Stiegem Larssonem konče, je pro nás středoevropany přece jen trochu vzdálená. V příbězích malého Mattiho se však určitě najdou i čeští „páni kluci“.

Zdeňka Adlerová

Klára Janečková – Srdce v písku
Petr Hartman a Sandra Nováková se poprvé potkají v letadle, které míří do Dominikánské republiky. Oba dva zde budou trávit dovolenou. Petr se svými známými a Sandra s otcem a nevlastní matkou. Ikdyž místo jejich pobytu je odlišné opět se sejdou na jednom místě a to díky blížícímu se hurikánu. Sandra projeví v krytu, kde byli všichni umístěni , svou odvahu a svým jednáním pomůže překonat hrůzné chvíle mnoha lidem. Vyčerpání ale na ni dolehne později a je nucena zůstat v Paříži v nemocnici. Děj knihy se v této chvíli přesouvá o několik let dopředu, kdy jsou Sandra s Petrem manželé a dále se odvíjejí jejich osudy. Jak vyřeší své rozdílné názory na život a jak si s nimi osud dále zahraje se dozvíte v další z knih autorky Kláry Janečkové.

Jana Spíchalová

Vlastimil Vondruška – Letopisy královské komory V.
Jiřího Adama z Dobronína tentokráte zavede řešení dávného zločinu až do daleké ciziny. Spolu s ním na lodi cestuje i paní Kateřina. Ta se stane nezanedbatelným článkem v řešení případu, ve kterém na Jiřího Adama čeká nejedno překvapení. Další dva vydařené detektivní příběhy z pera Vlastimila Vondrušky, oddychové pohodové čtení pro milovníky historických detektivek.

Eva Kalivodová

David Lodge – Nejtišší trest
Odchodem do důchodu život nekončí. Ani ztrátou sluchu. To si řekne každý čtenář, který tzv. univerzitní román, oceněný letošní Magnesií literou za překladovou knihu, dočte až do konce, byť předposlední stránky jsou velmi vážné. Pokud máte rádi absurdní situace a typický britský humor, přečtěte si příběh stárnoucího profesora, jeho mladší manželky prožívající kariérní úspěch i záhadné studentky Alex, která si za téma své doktorandské práce zvolí poslední dopisy sebevrahů.

Zdeňka Adlerová

Jean–Dominique Bauby – Skafandr a motýl
Poutavý příběh člověka, který z minuty na minutu ztratí vše, co doposud měl. A že mu nic nechybělo! Ztratí zdraví, život, manželku, milenku, děti, práci, úspěch i úsměv. To, co by mu mohl závidět a záviděl každý! Proč? To se dovíte v knize úspěšného šéfredaktorka jednoho neméně známého časopisu, který znenadání, velmi mládý, utrpěl mozkovou příhodu, a už nebylo cesty zpět. Už nikdy nebylo nic jako dřív. Smutný, poetický, pravdivý ale i trochu radostný příběh o životě jednoho muže a o tom, že naděje a odhodlání umírají poslední.

Jana Hošáková

František Neužil – Ohnivá jeseň
Prostřední z knih Neužilovy „trilogie“ zpracovávající životní osudy českých královen – manželek posledních přemyslovských panovníků je věnována Kunhutě, jež byla druhou ženou Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Na počátku strhujícího příběhu nacházíme královnu Kunhutu v tíživé situaci: opouští hrad Bezděz, kde vězní markrabě Ota Braniborský jejího syna, malého kralevice a následníka trůnu Václava, aby se odebrala na Moravu do města Znojma. Tady, v bosáckém klášteře, je prozatímní místo Přemyslova posledního odpočinku…

Kunhuta později sídlí na Hradci u Opavy. Vladaření na Opavsku není zdaleka žádný med: královna se musí potýkat jak s Přemyslovým levobočným synem Mikulášem, jenž je zde jejím sousedem, tak s pyšnými, zpupnými slezskými barony. Osudným pro její další kroky se pak stává setkání s rytířem Závišem z Falkenštejna, nesmírně ctižádostivým mužem, který – i podle svých vlastních slov – nezřízeně dychtí po moci. S úmysly zcela zištnými se vetře do Kunhutiny přízně, později se stane jejím milencem a manželem. Závišovu chladnokrevnou zištnost však Kunhuta neprohlédne, naopak – po jeho boku prožívá všemi smysly „ohnivou jeseň“ svého žití. Její zanícené nitro ale nepřestává svírat množství palčivých otázek… Jak jsem se zachovala vůči malému synovi, jehož jsem – vězněného v krutých podmínkách – opustila? A co je horší, jak jsem se zachovala vůči mrtvému králi, pokud jsem vzplála láskou k člověku, který jej kdysi hanebně zradil?

Mgr. Daniela Richterová

Kay Hooper – Mrazivé hříchy
V řece pod městečkem Grace se objevují mrtvoly. Těla jsou navenek neporušená, ale kosti jsou rozdrcené na prášek. Agent Bishop tuší, že za zločiny stojí psychopatický vůdce sekty Církev věčného zatracení.Ke svému obvinění nemá ale žádný důkaz. Senzibilka Tessa se vydává za bohatou vdovou, přímo do „ jámy lvové“… Napínavý, čtivý román, který přečtete jedním dechem.

Ludmila Orálková

Richard Bach – Most přes navždy
Tak jako francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry i američan Richard Bach byl letec. A díla obou jsou vzdušná, vzletná, snová – a přesto tolik lidská. „Jsme mostem přes navždy. Kleneme se nad mořem, pro potěšení se vrháme do dobrodružství, pro zábavu prožíváme záhady, volíme prohry, triumfy, výzvy a všemožné výhody, zkoušíme to znovu a znovu, učíme se lásce a lásce a lásce…“ A o ní tato autobiografická kniha je. O učení se milovat a ctít zásady druhého. (Učit se znamená objevovat to, co už víš. Konat znamená demonstrovat, že to víš. Učit druhé znamená připomínat jim, že to vědí stejně dobře jako ty. Všichni jste zároveň žáci, praktikanti a učitelé. R.B.)

Zdeňka Adlerová

Arnošt Lustig – Krásné zelené oči
Jak se octne patnáctiletá dívka v polním nevěstinci pro vojáky wehrmachtu? Kůstka, vlastně Hanka Kaudersová, je Židovka a bordel pro ni představuje oproti vyvražďujícímu molochu v Osvětimi slušné útočiště. Aspoň zdánlivě.
I tady je pro ni každý den bojem o přežití. Tají svůj věk i „rasově závadný“ původ. Co by se stalo, kdyby někdo odhalil, že ta plachá vytáhlá zrzka nemá árijskou krev? Kůstka se snaží mlčky snášet surovost německých vojáků, vyhnout se výprasku.
A i když nakonec přežije a vrátí se do Prahy, své zážitky z konce války poodkrývá jen se sebezapřením. Zkuste vysvětlit, že jste si zachránili život díky tomu, že jste byli Němcům po vůli.

Mgr. Sylva Cidlinská

Elizabeth Lowell – Zimní žár
Další z cyklu knih o rodu Maxwelů nám vypráví příběh Sarah Kennedyové, která ve třinácti letech osiřela, ve čtrnácti se vdala a v šestnácti již byla vdovou. Stará se na svém ranči o mladšího bratra Connera a doufá, že se jí podaří najít stříbrný poklad, který by alespoň mu umožnil lepší život. Náhoda jí přivede do cesty Case Maxwella , se kterým jsme se mohli setkat již v první knize“ Podzimní milenec“. I teď se snaží pomstít svého synovce a neteř a bojuje proti bandě Aba Culpeppera. Nešťastnou náhodou je raněn a jeho kůň ho doveze přímo na ranč Sarah, která se stane jeho léčitelkou.

Jana Spíchalová

Arthur C. Clarke – Konec dětství
Klasik hard science-fiction se v jednom z nejoblíbenějších vědeckofantastických románů všech dob neobrací pouze do hlubin Vesmíru.
V popředí jeho zájmu stojí člověk, lidstvo jako takové, resp. konec jeho evoluce. Metafyzické téma neubírá na poutavosti příběhu. Kniha vyšla čtyři roky před vypuštěním prvního pozemského satelitu a šestnáct let před tím, než první člověk stanul na Měsíci.
S nevysvětlenými/nevystětlitelnými paranormálními jevy se setkáváme stále. Má A.C.C. pravdu i v jejich původu a důsledcích?

Zdeňka Adlerová

Nora Roberts – Srdce oceánu
Přestože děj knížky navazuje na předchozí dva díly lze ji s klidem číst i samostatně. Děj se odehrává na irském venkově, hlavními hrdiny jsou krásná Darcy a chytrý, pohledný a bohatý Trevor. Poměrně nesložitá zápletka nenechává čtenáře na pochybách jak vše nakonec dopadne. Hledáte – li odpočinkové jednodušší čtení při kterém až tak moc nevadí přeskočíte -li nějakou tu stránku – můžu vám tento jeden z posledních románů N.Roberts doporučit.

Eva Kalivodová

Orhan Pamuk – Sníh
Zajímavá kniha pro každého. Kniha o sněhu. O lásce, štěstí, životě, Bohu, víře, práci, rodině, cestování, poznávání, prohlédnutí, pátrání, o minulosti i přítomnosti a budoucnosti Turecka… Čtenář toho prožije tolik, co ve svém životě i více než za rok. Celý napínavý příběh doprovázejí nejen melancholické scenerie zasněženého zapomenutého města. Jako bonus klíč k hrdinově mysli. Na závěr překvapivý konec románu. Vše, co si můžete přát. Ale tento oříšek nechám, ať si ho každý rozlouskne sám. Jedině tak si udělá obrázek. Že by nějaká reklama? Ne, jen objektivní hodnocení.

Jana Hošáková

Irena Obermannová – Láska jako Řím

Je to už více než dva roky, co tato oblíbená „ženská“ autorka navštívila naši knihovnu. A tak jako její mužský kolega Michgal Viewegh i ona vydává rok co rok novou knihu. A pokaždé si najde dlouhou řadu čtenářek, ba i čtenářů, kterým autorčin feminismus není až tak cizí. I její poslední kniha z roku 2009 vypráví o vztahu muže a ženy, tentokrát oblíbené spisovatelky. Avšak nemusíte být slavnými celebritami, ani nemusíte leťět do Říma s rozhodnutím velkolepě opustit tento svět, abyste v tomto krátkém příběhu tu a tam našly samy sebe a zjistily, že jako vždy je všechno jinak …

Zdeňka Adlerová

Marcela Pecháčková, Livia Klausová – Smutkem neobtěžuju
Naši „ první dámu“ mám ráda a obdivuji ji . Proto jsem se už moc těšila na její knihu, kterou jsem přečetla jedním dechem. V intimním rozhovoru s autorkou, Marcelou Pecháčkovou, vypráví o tragické smrti tatínka, o tom jak sama jela tramvají do porodnice, o garsonce na Vinohradech kam si přivezli prvorozeného syna a místo radosti se báli o jeho zdraví, o (ne)všedním život současné „ první dámy“ ….. Autorka se s paní Livií předem domluvily, že vynechají politiku, což se jim téměř podařilo dodržet. Kniha je doplněna unikátními fotografiemi z rodinného alba.

Ludmila Orálková

Truman Capote – Snídaně u Tiffanyho
Hlavní postavou tohoto slavného příběhu je Holly Golightlyová, stvoření vskutku pozoruhodné. S ničím si neláme hlavu a v očích mužů vzbuzuje zděšení i úžas. Holly to snad jednou dotáhne daleko; zatím ale přebývá v laciném bytě nenápadného newyorského činžáku a její příjmy jsou tvořeny příspěvky od zámožných ctitelů. Vypadá jako hvězda velkého světa, ale nezapře v sobě děvče ze zapadákova. Jedním z mužů, v jejichž srdci zanechá ztřeštěná Holly trvalou stopu, je začínající spisovatel, toho času bydlící ve stejném domě. O dívčině životě se mu podaří dozvědět víc, než by možná chtěl.

Mrg. Sylva Cidlinská

Leo Rosten – Pan K*a*p*l*a*n má stále třídu r*á*d
Pokud jste četli knihu Každý žák má duši Maeve Binchyové nebo poněkud méně dokonalou Vieweghovu novelku Lekce tvůrčího psaní, pak musíte číst i příhody pana K*a*p*l*a*n*a. Zúčastníte se několik hodin výuky anglického jazyka pro začátečníky, které v New Yorku pořádají pro přistěhovalce. Nejkouzelnější na této knize však je, že se v ní dospělí žáci učí češtině. A tu nezbývá než smeknout klobouk před excelentním překladem a bohatou jazykovou fantazií Antonína Přidala. Jste-li po nějaké operaci, resp. máte-li na svém těle stehy, nečtěte! Potrhali byste si je smíchy. Máte-li však rány na duši, pozvěte k sobě pana K*a*p*l*a*n*a, uleví se vám.

Zdeňka Adlerová

Antoine de Saint-Exupéry – Kameny chrámu
Citadelu, Exupéryho poslední a životní dílo, jež vyniká moudrostí a hloubkou, mám ve své poličce s knihami už jaksepatří dlouho. Několikrát jsem ji rozečetla, ale dosud jsem postrádala potřebný klid a další příznivé podmínky k tomu, abych se knize mohla plně věnovat až do jejího posledního listu… Proto jsem uvítala informaci, že je k mání i výběr z Citadely – útlý svazeček s názvem Kameny chrámu. Na ploše necelých osmdesáti stran zde nalezneme mnohé klíčové pasáže a motivy Citadely (ta čítá stran bezmála čtyři sta padesát): čtení o potřebě samoty i společenství, přátelství, o složitosti lidské povahy, o lásce nesobecké a majetnické, o víře a modlitbě… a další.

Mgr. Daniela Richterová

Garlock Dorothy – Srdce bouře
Kate se rozhodne, že se vzdá pohodlného newyorského života a odjíždí za svým strýcem do amerického vnitrozemí, aby zde pomáhala v nemocnici. Netuší však co na ni připravil „ přítel“ jejího otce a tak se dostane do rukou únosců, kteří ji vězní uprostřed texaské divočiny. Když už je na pokraji svých sil, objeví se někdo, kdo ji pomůže utéci a ona na oplátku pomůže svému zachránci když mu jde o život.

Jana Spíchalová

Roald Dahl – Příběhy nečekaných konců
Máte rádi černý humor, detektivky, horory, fantastické příběhy? V šestnácti povídkách Roahlda Dahla to vše najdete v jedné knize. Hned první nečekaný konec reálné povídky Farářovo potěšení vás překvapí reálným koncem. Povídka Chutě vám odhalí, jak se státi téměř jasnovidcem. A po přečtení Mateří kašičky si určitě budete dávat pozor na tento téměř zázračný včelí produkt. Druhý výbor z Dahlova povídkového díla nese název Další příběhy nečekaných konců a také je najdete v našem fondu.

Zdeňka Adlerová

Simon Mawer – Skleněný pokoj
Přestože jméno Tugendhadt se v románu ani jednou nevyskytuje, čtenáře nenechá autor této pozoruhodné knihy ani chvíli na pochybách, o který konkrétní brněnský dům a kterou určitou rodinu se v příběhu jedná. V knize se prolíná historie tohoto jedinečného domu, dobové události i osudy rodiny Landauer. Vy, kteří jste měli možnost vilu Tugenhadt navštívit, budete přesně vědět, kde konkrétně se děj odehrává. Postavy a rodinné události autor v románu ztvárnil dle vlastní fantazie – ale tak mistrně, že jsem si během čtení často kladla otázku, do jaké míry vlastně? Knihu vám jednoznačně doporučuji k přečtení, stejně jako vilu Tugenhadt k prohlídce. Na tu si však ještě budeme muset počkat, vila je minimálně na dva roky z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Eva Kalivodová

Philippe de Montjouvent – Sissi: nesmrtelná císařovna
Kniha, která nám předkládá zdrcující životní příběh císařovny Alžběty, zvané Sissi. Od jejího dětství, zasnoubení, přes její partnerský, manželský, a rodinný život. O jejích pocitech, náladách, touhách, snech, rodině, dětech. O její přísné životosprávě, cvičení, koníčcích. Film je sice krásný, romantický, ale realita byla jiná. O tom, čeho se Sissi musela vzdát, co se musela naučit, co si vytrpěla. Po přečtení se sami přesvědčíte o tom, co lze závidět a co ne. Měnili byste s ní?

Jana Hošáková

Sebastian Barry – Tajný deník
Znáte pohnuté irské dějiny, nebo je ve vaší mysli Irsko spojeno pouze se zelenými pahorky a zlatou whisky? Barryho příběh velmi hodně čerpá z ponuré historie tohoto ostrovního státu a s nesmírným provázáním násilných dějin s osobními tragédiemi. Však ona ponurost a zejména melodramatický závěr mu byly vytýkány porotci britské literární ceny Costa Book Awards. Přesto mu ji v roce 2009 za tento román udělili. Aniž by to tušili, píší svůj tajný deník dva lidé. Lidé, kteří vedle sebe žijí desítky let a kteří o sobě nevědí to nejdůležitější …

Zdeňka Adlerová

Hana Marie Körnerová – Carolina
Knihy této autorky patří mezi mé nejoblíbenější. Je v nich vždycky trochu historie, zápletka a milostný příběh. Nejinak tomu je i u tohoto románu. Jedná se o dramatický příběh z Francie 19. století. Sledujeme zde příběh dvou kamarádů, Juliana a Clauda a jejich společné lásky Emy, pro kterou podstupují vzájemný souboj. Kdo vyhraje a získá srdce krásné Caroliny…….????

V nejbližší době budeme mít ve fondu nejnovější knihu Hany Marie Körnerové Pozlacená klec.Terezina rodina neodmyslitelně patřila k bohatším vrstvám do okamžiku, kdy otec – notorický hráč – prosázel většinu majetku. Po jeho smrti se z bohaté dědičky stává dívka bez věna a bez budoucnosti. Má jen dvě možnosti: ponižující sňatek s otcovým věřitelem, nebo místo společnice v rodině zbohatlíka. Volí druhou možnost, která jí připadá méně pokořující. Vůbec netuší, do jaké pasti vstupuje a jakým intrikám bude muset čelit. Všechny naděje upírá k bratrovi – poručíku koloniální armády v Indii. Ten se sice z armády vrací, ale všechno je jinak…

Ludmila Orálková

Marian Palla – Bill a Nebyl
Docent na Fakultě výtvarných umění JAMU v Brně, který působil patnáct let v orchestru Janáčkovy opery tamtéž, nyní se věnuje malbě – jeho obrazy visí mimo jiné i v NG v Praze a k tomu napsal několik knih. Ta poslední se zřejmě nestane bestsellerem. Ocení ji pouze jen skuteční příznivci absurdního humoru a nonsensu. Neškodí však čas od času přestat se brát vážně a přečíst si alespoň kousek Pally. Třeba se někomu podaří najít v jeho absurditě velká společenská témata a nezodpovězené otázky …

Zdeňka Adlerová

Helena Princová – Vůně malin
Úspěšné právničce Báře se po smrti milované babičky, se kterou žila a která ji vychovala, změní celý život. Do této doby muži obletovaná žena najednou zjistí, že všechny její dosavadní vztahy byly jen povrchní a zatouží po pevném a trvalém vztahu. Náhoda na sebe nenechá dlouho čekat a objeví se její přítel z mládí, kdy jezdila ještě s rodiči na prázdniny na chalupu. Z tenkrát nesnesitelného kluka, který Báře dělal jen samé schválnosti se za léta vyklubal velice sympatický a milý muž. Bohužel s jednou vadou – ženatý a otec dvou dětí. Ale…

Jana Spíchalová

Douglas Adams – Stopařův průvodce po Galaxii
Víte, jak zní odpověď na otázku týkající se smyslu života? A znáte vůbec tu otázku? Arthuru Dentovi se jednoho dne rozpadne Země doslova pod nohama. Tedy, je zničena vogonskými plavidly, které chystají místo pro novou hyperprostorovou galaktickou dálnici. Naštěstí je Arthurovým přítelem Ford Perfect, galaktický stopař, který se nedopatřením zasekl na patnáct let na Zemi. Spolu se vydávají na cestu vesmírem – za méně než 30 altairských dolarů na den, na které potkávají prezidenta celé Galaxie, depresivního robota, co chvíli někoho, kdo je chce zabít a světe div se, i jednu pozemšťanku… Výborná pětihubka, u které se rozesmějete na celý autobus (pardon, raketu). A nezapomeňte mít u sebe za každou cenu ručník!

Bára Adlerová

Dan Brown – Ztracený symbol
Na tento román jsem se stejně jako spousta dalších čtenářů opravdu těšila. Recenze na internetu říkala, že se děj rozbíhá až přibližně po sto stránkách, teprve pak že dostává ten pravý spád. Mě osobně se kniha Ztracený symbol líbila hned od první strany – a doslova jedním dechem jsem ji přečetla. Dan Brown podle mě opravdu umí čtenáře vtáhnout do děje a zaujmout . V souvislosti s tím mne napadá jestli i závěr románu románu psal osobně… Posledními stranami jsem se nemohla prokousat a po dva večery mě spolehlivě uspaly. Přesto vám Ztracený symbol doporučuji k přečtení, podle mě patří k tomu lepšímu co D. Brown napsal.

Eva Kalivodová

Ibuse Masudži – Černý déšť
Román asi nejslavnějšího japonského spisovatele 20. století je působivým a cenným svědectvím o svržení atomové bomby na Hirošimu. Hlavní hrdina Šigemacu cítí zodpovědnost za svou neteř Jasuko, které se stále nedaří provdat. Dívka je mladá a půvabná, ale kolují o ní fámy, že trpí následky ozáření po atomovém útoku. Šigemacu to považuje za zlomyslnou lež, vždyť od konce války uplynulo pět let a Jasuko nemá žádné přízraky „atomové nemoci“. Aby dokázal, že se jeho neteř nenacházela v epicentru výbuchu, rozhodne se Šigemacu opsat její deník z oněch tragických dnů. A zároveň se vrací ke svým vlastním deníkovým zápisům. Výbuch ho zastihl právě ve chvíli, kdy jako každé ráno vyrážel z hirošimského nádraží vlakem do práce…
Malá gramatická poznámka na závěr. Japonská osobní jména mají obrácený tvar – příjmení a křestní jméno. Nenechte se tedy zmást a Ibuse Masudžiho hledejte pod signaturou IB.

Mgr. Sylva Cidlinská

Stanislav Motl – Prokletí Lídy Baarové
Již jméno autora zaručuje kvalitu čtení. Příběh herečky ve světle nově objevených archivních dokumentů a autentických vzpomínek. Napřed ji všichni obdivovali, milovali, znali… Pak ji všichni zatracovali a nikdo se k ní nehlásil. Nikdo ji neznal a znát ani nechtěl. Velmi nadaná dívka plnila přání matky o jejím nevyplněném snu stát se herečkou. Šly jí cizí jazyky. Domluvila se v zahraničí. Málokdo tuší, jak byla na tehdejší dobu slavná. Např. ve Španělsku. Herectví milovala. Bohužel žila v době, ve které žila. Snad žádná herečka minulého století nezažila tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a nenávisti jako Lída Baarová, která zemřela v Salcburku 27. 10. 2000. Zemřela osamělá, zahořklá; zemřela, protože chtěla zemřít a nechtěla už dále žít. Dozvíte se nejen pravdu o jejím vztahu k Josephu Goebbelsovi. Dozvíte se o osudu rodiny Lídy Baarové, herčky, jejímž největším neštěstím byla její krása.

Jana Hošáková

Táňa Keleová – Vasilková – Rozbité štěstí

Příběh manželů Terky a Andreje se začíná téměř idylicky: žijí v hezkém, moderně zařízeném bytě s dvěma dětmi, malou Emilkou a pubertálním Adamem, a zdá se, že jim nic nechybí ke štěstí. Jediné, co Terku trápí a neví si s tím rady, je skutečnost, že s Adamem, Andrejovým synem z prvního manželství, k sobě nemohou najít cestu, i když se o to velmi snaží. Vážná krize v manželství nastane, když Andrej, majitel cestovní kanceláře, zkrátí daně a dostane se do vězení. Terka zůstane na výchovu dětí sama a musí se vyrovnat se situacemi, o kterých se jí předtím ani nesnilo…

Jana Spíchalová

František Neužil – Trýzeň slávy
Trýzeň slávy je první z trojlístku autorových románů o českých královnách, manželkách panovníků z řad posledních Přemyslovců. Jeho hlavní hrdinkou je Konstancie Uherská, žena vladaře Přemysla Otakara I. Na osudech královského manželského páru sledujeme rovněž zákruty dramatického vývoje českého státu ke konci dvanáctého a v první polovině třináctého století. Byla to doba pro naše země velmi nejistá, ovšem Přemysl Otakar dokázal osud království ukormidlovat v bouřlivých vlnách mocenských zápasů i soupeření římsko-německých vzdorokrálů s papežskou kurií. Jeho vladařské úsilí pak vrcholí obdržením zlaté buly sicilské, která znamená definitivní upevnění českých zemí.

Ve středu zájmu však stojí královna Konstancie. Sledujeme její život už od let dospívání na ostřihomském královském dvoře: dívka tehdy prožívá první záchvěvy milostného citu vůči snoubenci Friedrichu Švábskému, synu velkého císaře Barbarossy. Mladý vévoda se však během křižáckého tažení stává obětí morové nákazy. Později Konstancie stane na dobu téměř půl století po boku Přemysla Otakara I. Jsme svědky všech trápení a strastí, jež jí úděl panovnice přinesl – především boje o místo na výsluní se zapuzenou, zestárlou první Přemyslovou manželkou Adlétou Míšeňskou. A neméně důležitá je Konstancie – matka, jež má urputnou snahu zachovat a střežit kvetoucí strom panovnického rodu, poklad, který spočívá v jejích synech a dcerách.

Mgr. Daniela Richterová

Viktorie Bartoníčková, Alžběta Dvořáková – Cesta z mlčení
Tato útlá brožovaná knížka nese podtitul Příběh o vůli překonat ztrátu řeči po cévní mozkové příhodě. Není to kniha „naučná“, ale v mnoha směrech poučná. Beletristickou formou se z ní čtenář – ať už zcela zdravý, nemocemi mozku sám ani v blízkosti nedotčený, či přítel nebo příbuzný člověka postiženého afázií, nebo dokonce pacient – dozví mnohé právě z té strany, od které nelze mnoho slyšet. Ze strany člověka postiženého afázií (ztráta schopnosti řeči, porucha řeči způsobená narušením řečových center v mozku). Skutečný příběh letušky Viktorie Bartoníčkové, ve kterém se střídají pasáže vzpomínek na stovky zahraničních cest s myšlenkami uzamčenými v mozku, neschopném nic porozumět, nic sdělit, nám může pomoci pochopit takto postižené nemocné. A máme-li vědomosti, můžeme i pomoci. Jiným i sobě …

Zdeňka Adlerová

Carson McCullersová – Svatebčanka
Rok 1944, horké léto v jižanském městečku ve Spojených státech. Dvanáctiletá Frankie za poslední měsíce vyrostla tak, že je z ní vytáhlý hubený čahoun. Její nejlepší kamarádka se odstěhovala a ostatní děvčata ji mezi sebe neberou. Většinu času Frankie tráví se svým šestiletým bratrancem Johnem Henrym a černošskou kuchařkou Berenice. Jednotvárné dny ubíhají jeden za druhým. Dívka cítí, že se v jejím životě musí něco změnit. Kdyby tak mohla z toho zapadlého městečka odjet a už se nevrátit! Pár dní před svatbou svého bratra Jarvise dostane spásný nápad – odjede s ním a s nevěstou na svatební cestu. Jenže jak už to v životě bývá, dopadnou Frankiiny plány úplně jinak.

Mgr. Sylva Cidlinská

Dominika Kirschová – Láska z kapek deště
Dívčí román, ale nejen pro dívky. O osmnáctileté studentce Kikině, která právě prožívá svatý týden a posléze maturuje na obchodní akademii. Nečekaně poznává na chatě svou lásku. Prázdniny jsou na dosah. O budoucnosti rok odjet na au-pair pobyt je také rozhodnuto. O legraci s mladší sestrou není nouze… Co víc si přát? Co si ale počít rok od rodiny a bez psího kamaráda? Kaše se nejí tak horká, jak se uvaří a rok není tak dlouhá doba a rychle uteče… Čtení o lásce a přátelích. U této knihy se holky nudit určitě nebudou.

Jana Hošáková

Pavel Šrut – Lichožrouti
Taky se vám doma ztrácejí ponožky? Tedy jen jedna z páru? Pak vězte, že i u vás žijí Lichožrouti. Malí tvorové, kteří se ponožkami živí. Kniha Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové je sice určena dětem, ale napínavý a zároveň humorný příběh pobaví i dospělé. Ti zřejmě budou muset dětem vysvětlit, co je to (byl) dederon, či jak je to možné, že do Afriky se v rámci humanitární pomoci vozí nejen léky, ale i zbraně. Kniha získala cenu Magnesia Litera 2009 za kńihu pro děti a mládež. Lichožrouti bývají někdy přirovnáváni ke Pidilidem spisovatelky Mary Nortonové. Jaký je mezi nimi skutečný rozdíl poznáte, když si obě knihy s dětmi přečtete.

Zdeňka Adlerová

Pelzer David J. – Dítě zvané „To“
V úvodu knihy je napsáno, že ji přečtete jedním dechem. I když je to otřesný příběh, při kterém se člověku dělá chvílemi i mdlo, opravdu jsem ho jedním dechem přečetla. Snad proto, že si ani nedokážu představit, že se to všechno, co popisuje autor v knize, stalo opravdu jemu samotnému. Zpočátku milující matka se mění v bezcitnou stvůru, která začne malého Davida týrat hrozným způsobem. Bití, hlad, pálení těla… to všechno musel snášet a naučit se to vydržet. Autor napsal ještě dvě knihy, v nichž popisuje svou další cestu životem . Jednu najdete v našem fondu pod názvem Ztracený chlapec a druhou Člověk jménem Dave.

Jana Spíchalová

Zdeněk Šmíd – Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách
Jeden z autorových prvních „turistických průvodců“ přibližuje – s notnou dávkou humoru, vtipu, lehkosti, avšak i respektu a úcty k pokořování a pokořitelům horských štítů –roztodivné tváře vysokohorské turistiky. Nerozlučná parta přátel v knize ztéká (s poetikou sobě vlastní) pyšné vrcholy nejrůznějších slovenských pohoří a my se spolu s parťáky vžíváme do bezpočtu tu úsměvných, tu napjatých a vážných situací. Ať už se ve vyprávění setkáváme se svátečními turisty, jejichž počínání v horách je jako pěst na oko, nebo s opravdovými machry horolezci, nic nás nenechává na pochybách, že celá kniha je pojata jako jedna velká oslava sepětí člověka a přírody, lidského přátelství, že vzdává hold Cestě, která „nás všechny objímá, nás všechny nese…“.

Mgr. Daniela Richterová

Paul Hoffman – Levá ruka boží
Co se science-fiction týče, patřím spíše mezi čtenáře „hard sci-fi“ – Lem, Clark, Verne, Asimov. Příběh Thomase Caleho však zřejmě skutečně aspiruje na mezinárodní bestseller. Milovníci postkatastrofické sci-fi budou nadšeni, útlocitnější čtenáři sice poněkud zaskočeni, a „klasici“, pokud knihu vůbec vezmou do ruky a přečtou až do konce, se budou ptát: PROČ? … Možná proto, že v této fikci je celá minulost lidstva. A budoucnost …? Máme zde další trilogii – po Miléniu – kdy budeme netrpělivě očekávat další díl.

Zdeňka Adlerová

Milada Marešová – Waldheimská idyla
Memoáry úspěšné provorepublikové malířky a ilustrátorky zachycují její pobyt v ženské káznici v německém Waldheimu v letech 1942 – 1945. Milada Marešová (1901-1987) byla v roce 1940 zatčena gestapem za spolupráci s ilegálním časopisem V boj. Ve Waldheimu měla podle rozsudku strávit dvanáct let. Podmínky v káznici byly rozhodně mnohem snesitelnější něž v obávaných koncentračních táborech. Vězeňkyně ale i přesto musely snášet pracovní dril, špatnou hygienu, nedostatečnou lékařskou péči.

Nad pořádkem ostražitě bděly německé dozorkyně, oddaně vyznávající Hitlerovu ideologii. Ve Waldheimu se Marešová ocitla v různorodé společnosti zlodějek, vražedkyň i „politických“ provinilkyň. Ve svých vzpomínkách vykresluje s věcností a nadhledem charaktery bachařek i trestankyň. Text navíc obohacují její kresby – či spíše groteskní karikatury – zachycující osazenstvo káznice. Nové vydání knihy doplňuje i korespondence s rodinou z doby autorčiny vazby a věznění.

Mgr. Sylva Cidlinská

Rosie Goodwin – Přístav naděje
Román vypráví příběh Sofie Wintersové. Opilý nevlastní otec ji jedné noci znásilní a těhotná Sofie utíká z domu. Neví kam jít, a proto přijme nabídku mladíka Bena, aby šla pracovat do hotelu jeho matky. Po čase zjišťuje, že zde panují velice zvláštní vztahy mezi majiteli a personálem a brzy se začnou dít podivné věci…..

Ludmila Orálková

Patrick Suskind – Parfém: Příběh vraha
Narodil se a hned byl na světě sám. Bez rodičů, rodiny, přátel. Byl zvláštní, jiný, lišil se od běžných malých dětí. Svou jinakostí vyčníval z davu. Sám nevoněl, nebyl nijak cítit, ale jeho čich byl výjimečný. Cítil vše. Kdyby byl slepý, našel by všechny cesty za pomoci nosu a čichu. Tam, kde mu Bůh vzal, mu přidal v čichových buňkách. Protloukal se po sirotčincích, na ulici. Pracoval v koželužně, pak se čirou náhodou dostal do dílny, kde se vyráběly parfémy a dostál tak svého životního snu. Pro splnění své touhy nalézt tu nejbáječnější vůni se nezalekne ničeho, ani vraždy člověka… Jak to všechno dopadne? Při čtení se nebudete nudit ani chvíli. Podle knihy byl v roce 2006 natočen i stejnojmenný film.

Jana Hošáková

Eva Bešťáková – Vánoce na nitkách, Hajný a já
Pokud je vám líto, že kouzelný čas vánoc již uplynul, můžete se do něj vrátit v povídkové knížce autorky skvělého humoristického románu Hajný a já. Tato česká obdoba amerického bestselleru Vejce a já vám s úsměvem vylíčí strasti a slasti novomanželky v hájovně. Bešťákové nejnovější kniha nezapře sedmasedmdesátiletou spisovatelku. Ale její tajuplné povídky, odehrávající se v posledních dnech roku, plné mystiky, fantasy, science-fiction i s trochou hororového napětí a všudypřítomného moudra, si jistě rádi přečtou všichni milovníci vánoc bez rozdílu věku.

Zdeňka Adlerová

Jana Paulová – Jak běžet do kopce
Jak běžet do kopce, tak se jmenuje kniha nejen herečky, ale v poslední době i náruživé cestovatelky, Jany Paulové. Jak sama píše na jejím začatku, není výčtem jejich úspěchů, neúspěchů, hereckých rolí ani mužů. Je o cestě, na níž hledala a znovu našla samu sebe, kdy před pár lety pochopila, že práce není všechno. Že život je třeba hlavně žít a naplno si užívat všechny krásy, které nám nabízí. Pokud chcete lépe poznat tuto zajímavou ženu a chcete se dovědět více o jejím životě, o tom, co má ráda…, neváhejte. Čte se jedním dechem.

Jana Hošáková

Joanne Harrisová – Čokoláda
…jen málokdo odolá její vůni, barvě a úžasné chuti… Stejně jako obyvatelé malého francouzského městečka, které po desítky let žije nezměněným tempem, zvyky a tradicemi. Mladá nekonvenční Vianne a její malá dcerka Anoux se velmi brzy postarají o pořádný rozruch. Otevření Chocholaterie přímo proti kostelu je považováno za skandální a Vianne čelí vlně odporu, pomluv a otevřené nenávisti místního starosty. Zároveň všechny ty čokoládové dobrůtky které Vianne vlastoručně vyrábí nenechají jediného obyvatele městečka klidným a leckdo se cítí neodolatelně přitahován. Není to ale jen chutí báječných bonbonů které Vianne nabízí…
Kniha byla před několika lety zfilmována, hlavní hrdinku ztvárnila Juliette Binocheová, Rouxe z řeky Johny Depp.

Eva Kalivodová

Lanczová Lenka – Manželky, milenky, zoufalky
Alexandra a její kamarádky měly v osmnácti letech o svém budoucím životě jiné představy. Věděly, že chtějí bohatého, přitažlivého manžela, hodné a krásné děti a život plný spokojenosti a blahobytu. Ale bohužel, realita je něco jiného a jejich pohádkový sen se jim rychle rozplynul. Po dvaceti letech od maturity zjišťují, kolik musely ze svých představ slevit. Některé jsou rozvedené, jiné se na to chystají a děti také nejsou zrovna ti poslušní miláčci, které by si rodiče přáli mít. Ale přestože léta přibývají naděje na změnu k lepšímu životu přece jenom pořád existuje.

Jana Spíchalová

Simon Mawer – Skleněný pokoj
Může britský autor třicet let žijící v Itálii napsat čtivý román o brněnském architektonickém skvostu vile Tugendhat? Kupodivu může. A to tak dobře, že byl dokonce nominován na britskou prestižní Man Bookerovu cenu. Sám autor přiznává, že autentické jsou pouze dům a historické události. Osudy jeho literárních postav jsou však čistá fikce. A v tom vidím malý nešvar tohoto jinak velmi čtivého a zajímavého díla. Lidé se v něm rozcházejí a scházejí – spolu i ve vile – tak, jak je to možné skutečně jen v románu.

Zdeňka Adlerová

Vladimír Körner – Údolí včel
Komorně laděný příběh z dávného středověku znovu zpracovává Körnerovo stěžejní téma: bloudění a tápání člověka, jeho neschopnost vřadit se do okolního světa, jeho palčivou touhu po lásce a po štěstí – touhu, která většinou zůstává nenaplněna. Oba hlavní hrdinové novely, Ondřej z Vlkova a Armin von der Heide, jejichž osudy spojilo oddání se řádu německých rytířů a pobyt v řádovém hradě na pruském pobřeží, představují jakési životní protipóly. Je to oslava šťastného, pokojného života zde na zemi na straně jedné (Ondřej) a až zaslepená vydanost řádu a nebesům na straně druhé (Armin). Armin von der Heide je sice Ondřejovým přítelem, avšak ve snaze druha „zachránit“, vysvobodit jej z pout pozemského žití se neostýchá ani vraždit…

Mgr. Daniela Richterová

Javier Marías – Všechny duše
Co všechno může zažít profesor španělské literatury na dvouleté stáži v Oxfordu? Mít poměr s vdanou ženou, stát se členem prapodivné literární společnosti, pátrat po knihách zapomenutého spisovatele Johna Gawswortha… A taky poodhalovat tajemství svých kolegů, třeba spolupráci s tajnou službou. Čtenáři pro změnu poodkryjí zvyky a rituály univerzitního světa zaplněného nejen ctihodnými pány v černých tógách. Číst Všechny duše vyžaduje soustředění – Marías si libuje v dlouhých souvětích a různě se opakujících motivech – ale stojí to za námahu.

Mgr. Sylva Cidlinská

Miloš Urban – Stín katedrály, Sedmikostelí, Lord mord; Hastrman
Miloš Urban je fenomén. Zejména proto, že není obvyklé, aby se mladý člověk v moderní době dal na psaní gotických románů. Ve svých dílech Stín katedrály, Sedmikostelí a Lord Mord se netají svým obdivem k historické Praze, zejména k její architektuře. Pravda, v Urbanových příbězích nachází čtenář někdy až příliš mrtvol a krve, ale každá jeho literární vražda v sobě skrývá symboliku. Fascinace středověkem, napínavý děj, erotický podtext – to jsou atributy gotického románu, které zde najdete. Pokud přijdete tomuto autorovi na chuť, přeštěte si i jeho „zelený ekoteroristický“ román Hastrman. S hrdinou Sedmikostelí má totiž Johanes Salmon, baron de Caus a také hastrman z titulku, mnoho společného.

Zdeňka Adlerová

Miroslav Horníček, Pavel Kopp – Chvilky s Itálií
Nevím jak Vy, ale já když se řekne Itálie vybavím si vůni pizzy, oliv, moře…taky sluníčko a nespočetné pouliční kavárničky ze kterých jde pozorovat nebo i komentovat okolní život. Celá tato knížka se vlastně skládá z fotografií – momentek ze života místních lidí nebo i turistů v italských městech a komentářů k těmto snímkům. Miroslav Horníček s moudrostí jemu vlastní a znalostí života a ukazuje svůj pohled na zachycenou situaci, zamýšlí se nad ní a nezřídka se pouští do úvah o osudech lidí z fotografií.
Požitek z knihy malinko ruší fakt, že obrázek a k němu příslušný text nejsou vždy na jedné dvoustraně. To mi ale nebrání v tom abych se ke Chvilkám s Itálíí čas od času vrátila, otevřela na náhodné straně a nechala se na chvíli okouzlit atmosférou sluneční jižní země.

Eva Kalivodová

Mary Bardová – Čtyřicítka – no a co?
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je pro mě aktuální právě teď, kdy jsem zhruba ve stejném věku jako hlavní hrdinka, tedy – čtyřicet ( a kousek):o). Autorka / sestra Betty MacDonaldové / v této knize navazuje na román Slasti a strasti života s doktorem. Hrdinka Mary je zde už matkou tří neposedných holčiček a manželkou věčně zaměstnaného lékaře. Najednou je jí čtyřicet a má chuť zalézt do postele a nejméně dvacet let z ní nevylézt. Nakonec Mary nad svou depresí zvítězí. V knize není nouze o vtipné situace. I když jde o vyprávění o „obyčejném životě“, autorka se přes všechny trable dokáže přenést s humorem sobě vlastním.

Ludmila Orálková

Lisa Genova – Ještě jsem to já
Po Zatmění mozku J. Bernlefa je to druhá kniha, která beletristicky, avšak nikoli o to méně realisticky, popisuje nástup a zejména nemilosrdný postup Alzheimerovy choroby. V tomto příběhu je hlavní hrdinkou padesátiletá žena, matka tří dospělých dětí, vysokoškolská profesorka, která se navíc lingvistikou a kognitivní psychologií zabývala po celý svůj profesní život. Přesto, když začíná zapomínat, a jednou se dokonce ztratí nedaleko svého domova, diagnóza časné formy ACH ji ochromí. Zvláště, když zjistí, že tato forma nemoci je velmi progresivní a navíc dědičná … Současná medicína nedokáže tuto chorobu úspěšně vyléčit, pouze poněkud zpomalit její postup. Více informací o rizikových faktorech a možnosti ovlivnění ACH na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Alzheimerova_choroba

Zdeňka Adlerová

Joy Feldingová – V pavučině vztahů
Po delší době vyšla u nás kniha populární autorky Joy Fieldingové a opět mě nezklamala. Román je příběhem kontroverzní sloupařky Charley. Ta vychovává dvě děti, se sestrami se nestýká a bratr je alkoholik závislý na drogách. Jednoho dne se na Charley obrátí Jill Rohmerová, která čeká ve vězení na trest smrti za brutální vraždu tří dětí a chce jí vyprávět o svém životě. Charley postupně začíná odhalovat Jillin příběh, který se až znepokojivě proplétá s jejím osudem. Ani netuší, jaká překvapení a nebezpečí ji nakonec čekají… Čtivý román, napínavý až do poslední stránky.

Ludmila Orálková

Elizabeth Lowell – Podzimní milenec
Kniha nás zavádí do doby po skončení občanské války v USA. Mladá žena Elyssa Suttonová se vrací na ranč, který je však úplně zpustošený. Rozhodne se ho dát do pořádku. S pomocí tajemného cizince, kterého si najme, se pokusí čelit nemilosrdným nájezdníkům, kteří se chtějí jejího ranče zmocnit. Jestli se jim podaří odrazit útok divokých zločinců se dozvíte v nové knize oblíbené autorky románů pro ženy, která vychází jako první z cyklu rodu Maxwellů.

Jana Spíchalová

Bianca Bellová – Sentimentální román
Růžová barva obalu knihy a oprátka na ní – to určitě nejde dohromady. Ačkoli Biancu Bellovou čtou více ženy, byli by i muži překvapeni, že uvnitř nenajdou skoro ani kapku sentimentu. Naopak místy i drsnou zpověď dvou lidí, kteří se ve stejný okamžik setkají se smrtí, posléze po dlouhých letech spolu, aby nezůstali…

Zdeňka Adlerová

Arthur Japin – Nádherná vada
Giacomo Casanova a jeho první láska. Příběh o sváru rozumu a citu, lidské krutosti, životních útrapách. Sedmnáctiletý Casanova se – tehdy ještě jako student bohosloví – osudově zamiluje do služebné Lucie. Když se po krátkém odloučení za svou milou vrátí, zjistí, že zmizela neznámo kam. Údajně ji svedl jeden ze sloužících. Lucia však ve skutečnosti onemocněla neštovicemi a k útěku ji přiměla její znetvořená tvář. Po letech ústrků a živoření na pokraji společnosti se vypracuje na vyhledávanou amsterodamskou kurtizánu. Už ne Lucia, ale Galathée de Pompignac. Závoj, který nikdy neodkládá, je ochranou před světem a zároveň vábidlem, jemuž muži stěží odolávají. Ve chvíli, kdy Galathée věří, že ji už nemůže nic překvapit, osud jí přichystá novou nástrahu. Elegantního francouzského diplomata, kterým je ve skutečnosti … Casanova.

Mgr. Sylva Cidlinská

Leo Perutz – Noc pod Kamenným mostem
Povídkový soubor tohoto autora, jenž patřil do okruhu spisovatelů pražské německy psané literatury, nás přivádí do tajemného, až magického světa rudolfínské Prahy a jejího blízkého okolí: na Hrad obývaný císařem Rudolfem II., do pražských ulic, uliček a zákoutí, ale zejména do prostředí pražského židovského ghetta. Spisovatel je důvěrně znal ještě z doby před asanací a celá kniha je příznačně zakončena scénou z období Perutzova mládí – přelomu 19. a 20. století, kdy celé Židovské Město podléhá demolici. Jako by tak zároveň nastal soumrak nad časy dávno zašlé slávy, kdy v uličkách ghetta proudil život a mnozí z jeho obyvatel se těšili jak úctě a vážnosti, tak majetku a bohatství.

V povídkách z rudolfínské doby ožívá mnoho historických osobností, ale středem zájmu jsou zcela jistě postavy císaře Rudolfa II. a bohatého židovského obchodníka Mordechaje Mayzla, Rudolfova chráněnce a zároveň poplatníka. Jejich životní osudy jsou vzájemně magicky propleteny a tajemství tohoto propojení je v příbězích podáváno jaksi od konce. Teprve postupně je rozšifrováváme a vlastně až v závěrečné povídce je nám odhalena podstata osudové lásky císaře k Mordechajově krásné ženě Ester, jejichž duše vtělil dle pověsti velký rabbi Löw do květů růže a rozmarýny rostoucích u vltavského břehu pod Kamenným mostem. A ani další příběhy souboru nepostrádají tajuplné zápletky a překvapivá rozuzlení.

Mgr. Daniela Richterová

Stieg Larsson – Dívka, která si hrála s ohněm
Druhý díl fenomenální kriminální trilogie Milénium odkrývá více ze soukromí, zejména toho minulého, hlavní ženské hrdinky hackerky Lisbeth Salanderové. Ctím zásady tvůrců fanstránky Stiega Larssona a své kolegyně, která zde doporučovala díl první, a z obsahu neprozradím ani písmenko. Snad jen to, že v březnu vyjde třetí díl Ztracené vzdušné zámky. Že čtvrtý díl už Stieg Larsson nikdy nenapíše, protože krátce po odevzdání tředího dílu zemřel na infarkt. Že všechny tři díly se již dočkaly filmového zpracování. Že první díl už byl v roce 2009 uveden ve více než třiceti zemích. Snad brzy dorazí i k nám. Zatím vřele doporučuji knihu. Těch 600 stránek přečtete jedním dechem.

Zdeňka Adlerová

Miloš Václav Kratochvil – Život Jana Amose
„… nestačí knihy jen číst, musí být čteny pozorně a nejdůležitější místa musí být podtržena a vypsána. Podtrhuj v knize, která je tvým majetkem. Dělej si výpisky, ať jde o tvou, či cizí knihu… To je totiž ze čtení jediné jisté ovoce, že si čtenář vypisováním přisvojuje to, co četl… Zapisuj si všechno, co je pro tebe nové, o čem soudíš, že je krásné a že se ti může někdy k něčemu hodit, ať je to slovo, nebo věta, ať je to sentence, nebo vyprávění a vůbec všechno, co vidíš, že se třpytí jako drahokam.“

Takto již před staletími hovořil Jan Amos Komenský o poslání knihy v životě člověka – včetně nastínění praktických pokynů, jak z četby co nejvíce vytěžit…

Mgr. Daniela Richterová